Европско првенство во ракомет за жени 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство 2022
Податоци за турнирот
Домаќин Словенија
 Македонија
 Црна Гора
Датуми4–20 ноември
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (9 титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Црна Гора
Четвртопласиран Франција
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2492 (53.02 по натпр.)
Гледачи125.545 (2.671 по натпр.)
Најдобар стрелецНорвешка Нора Морк
(50 гола)
Најдобар играчНорвешка Хени Рејстад

Европското првенство во ракомет за жени 2022 — 15. издание на Европското првенство во ракомет за жени, кое се одржало во три земји, Словенија, Македонија и Црна Гора од 4 до 20 ноември 2022 година.[1]

Првенството било поместено еден месец понапред за да не се поклопи со Светското првенство во фудбал 2022 во Катар.[2]

Градови домаќини[уреди | уреди извор]

 Словенија  Црна Гора  Македонија
Љубљана Цеље Подгорица Скопје
Арена Стожице Арена Златорог Спортски центар Морача Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 12,480 Капацитет: 5,800 Капацитет: 6,000 Капацитет: 10,000

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Репрезентација Начин на квалиф. Датум на квалиф. Претходни учества1
 Словенија Ко-домаќин 20 јуни 2018 7 (2002, 2004, 2006, 2010, 2016, 2018, 2020)
 Македонија Ко-домаќин 5 (1998, 2000, 2006, 2008, 2012)
 Црна Гора Ко-домаќин 6 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Норвешка Првак од ЕП 2020 20 декември 2020 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Холандија Првопласирана во Група 3 4 март 2022 8 (1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Полска Првопласирана во Група 1 7 (1996, 1998, 2006, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Данска Првопласирана во Група 2 5 март 2022 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Швајцарија Второпласирана во Група 1 6 март 2022 0 (прв настап)
 Франција Првопласирана во Група 4 11 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Шведска Првопласирана во Група 6 20 април 2022 12 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Германија Второпласирана во Група 3 21 април 2022 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Шпанија Првопласирана во Група 5 11 (1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Унгарија Второпласирана во Група 5 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Србија Второпласирана во Група 6 23 април 2022 8 (2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Романија Второпласирана во Група 2 24 април 2022 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
 Хрватска Второпласирана во Група 4 11 (1994, 1996, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020)
1 Задебелно означува победник во таа година. Закосено означува домаќин во таа година.

Влечење на групи[уреди | уреди извор]

Влечењето на групи било одржано на 28 април 2022 година во Љубљанскиот замок во Љубљана, Словенија.[3]

Шешири[уреди | уреди извор]

Четирите шешири биле објавени на 25 април 2022 година.[4]

1. шешир 2. шешир 3. шешир 4. шешир

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се играат по UTC+2.[5]

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Норвешка 3 3 0 0 102 66 +36 6 Главна фаза
2  Хрватска 3 1 1 1 70 76 −6 3 Главна фаза
3  Унгарија 3 1 0 2 73 81 −8 2 Главна фаза
4  Швајцарија 3 0 1 2 75 97 −22 1 Елиминирана
4 ноември 2022
18:00
Унгарија  33-28  Швајцарија Арена Стожице, Љубљана
Гледачи: 1,168
Судии: Вујачиќ, Кажанегра (ЦГР)
Клујбер 9 (12-14) 6 Шмид
Suspension Извештај Suspension
4 ноември 2022
20:30
Норвешка  32-23  Хрватска Арена Стожице, Љубљана
Гледачи: 1,179
Судии: Дупли, Победрина (УКР)
Морк 8 (16–14) 4 С. Посавец
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

6 ноември 2022
18:00
Хрватска  21-18  Унгарија Арена Стожице, Љубљана
Гледачи: 1,424
Судии: Мерц, Кутлер (ГЕР)
Блажевиќ 9 (10-7) 4 Лукач
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
6 ноември 2022
20:30
Швајцарија  21-38  Норвешка Арена Стожице, Љубљана
Гледачи: 1,123
Судии: М. Са, В. Са (ПОР)
Еменегер 5 (9–19) 6 Офтедал
Suspension Извештај Suspension

8 ноември 2022
18:00
Хрватска  26-26  Швајцарија Арена Стожице, Љубљана
Гледачи: 1,088
Судии: Алварес, Бустаманте (ШПА)
Јапунџа 6 (14–12) 7 Еменегер
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
8 ноември 2022
20:30
Норвешка  32-22  Унгарија Арена Стожице, Љубљана
Гледачи: 1,088
Судии: Металари, Николовски (МКД)
Ингстад 8 (14–12) 6 Клујбер
Suspension Извештај Suspension

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Шведска 3 2 0 1 83 68 +15 4 Главна фаза
2  Данска 3 2 0 1 85 72 +13 4 Главна фаза
3  Словенија 3 2 0 1 77 83 −6 4 Главна фаза
4  Србија 3 0 0 3 66 88 −22 0 Елиминирана
4 ноември 2022
18:00
Данска  26–28  Словенија Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 2,878
Судии: Алварез, Бустаманте (ШПА)
Естергард 7 (15–14) Грос 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
4 ноември 2022
20:30
Шведска  27–21  Србија Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 2,878
Судии: М. Са, В. Са (ПОР)
Хагман 9 (14–9) Стамениќ 6
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

6 ноември 2022
18:00
Словенија  22–33  Шведска Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 3,137
Судии: Металари, Николовски (МКД)
Грос 5 (13–14) Хагман 9
Suspension Извештај Suspension
6 ноември 2022
20:30
Србија  21–34  Данска Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 3,137
Судии: Дупли, Победрина (УКР)
Стоиљковиќ 6 (11–18) три играчи 4
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

8 ноември 2022
18:00
Словенија  27–24  Србија Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 3,027
Судии: Мерц, Кутлер (ГЕР)
Омореги 6 (13–15) Радосављевиќ 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
8 ноември 2022
20:30
Данска  25–23  Шведска Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 3,027
Судии: Вујачиќ, Кажанегра (ЦГР)
Фрис 9 (13–5) Акснер 9
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Франција 3 3 0 0 85 59 +26 6 Главна фаза
2  Холандија 3 2 0 1 83 69 +14 4 Главна фаза
3  Романија 3 1 0 2 80 87 −7 2 Главна фаза
4  Македонија 3 0 0 3 52 85 −33 0 Елиминирана
5 ноември 2022
18:00
Франција  24–14  Македонија Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 2,809
Судии: Праштало, Балван (БиХ)
Ласурс 4 (12–5) Јанеска 5
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
5 ноември 2022
20:30
Холандија  29–28  Романија Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 2,809
Судии: Брасет, Сундет (НОР)
Ван дер Хејден 7 (14–12) три играчи 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

7 ноември 2022
18:00
Македонија  15–30  Холандија Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 2,471
Судии: Вранеш, Венингер (АВТ)
Ристовска 4 (9–17) Смитс 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
7 ноември 2022
20:30
Романија  21–35  Франција Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 2,471
Судии: Бацковиќ, Палачковиќ (СЛО)
Грозав, Њагу 5 (11–17) Нзе Минко 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

9 ноември 2022
18:00
Македонија  23–31  Романија Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 2,389
Судии: Антиќ, Јаковлевиќ (СРБ)
Дабевска 7 (12–13) Њагу 10
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
9 ноември 2022
20:30
Франција  26–24  Холандија Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 2,389
Судии: А. Ковалчјук, И. Ковалчјук (МОЛ)
Фопа, Нзе Минко 4 (14–12) Малештајн 9
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Црна Гора 3 3 0 0 85 71 +14 6 Главна фаза
2  Шпанија 3 1 0 2 67 73 −6 2 Главна фаза
3  Германија 3 1 0 2 71 75 −4 2 Главна фаза
4  Полска 3 1 0 2 68 72 −4 2 Елиминирана
5 ноември 2022
18:00
Црна Гора  30–23  Шпанија Спортски центар Морача, Подгорица
Гледачи: 3,019
Судии: Вранеш, Венингер (АВТ)
Јауковиќ, Радичевиќ 5 (12–9) Кабрал 5
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
5 ноември 2022
20:30
Полска  23–25  Германија Спортски центар Морача, Подгорица
Гледачи: 3,019
Судии: Антиќ, Јаковлевиќ (СРБ)
Балсам 5 (12–11) Гријселс 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

7 ноември 2022
18:00
Германија  25–29  Црна Гора Спортски центар Морача, Подгорица
Гледачи: 3,406
Судии: А. Ковалчјук, И. Ковалчјук (МОЛ)
Белк, Гријселс 7 (12–15) Јауковиќ 9
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension
7 ноември 2022
20:30
Шпанија  21–22  Полска Спортски центар Морача, Подгорица
Гледачи: 3,406
Судии: Праштало, Балван (БиХ)
Кабрал 7 (12–12) Кобилинска 5
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

9 ноември 2022
18:00
Полска  23–26  Црна Гора Спортски центар Морача, Подгорица
Гледачи: 4,317
Судии: Бацковиќ, Палачковиќ (СЛО)
Кобилинска 6 (12–12) Радичевиќ 12
Suspension Извештај Suspension 2×добил жолт картон
9 ноември 2022
20:30
Германија  21–23  Шпанија Спортски центар Морача, Подгорица
Гледачи: 4,317
Судии: Брасет, Сундет (НОР)
Гријселс 6 (10–11) Кампос 6
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1 А1 0 0 0 0 0 0 0 0 Полуфинале
2 Б1 0 0 0 0 0 0 0 0
3 А2 0 0 0 0 0 0 0 0 Натпревар за петто место
4 Б2 0 0 0 0 0 0 0 0
5 А3 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Б3 0 0 0 0 0 0 0 0
First натпревар(и) will be played: 10 ноември 2022. Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
10 ноември 2022 A3 v Б2 Арена Стожице, Љубљана
10 ноември 2022 A2 v Б3 Арена Стожице, Љубљана

12 ноември 2022 A1 v Б1 Арена Стожице, Љубљана
12 ноември 2022 A2 v Б2 Арена Стожице, Љубљана
12 ноември 2022 A3 v Б3 Арена Стожице, Љубљана

14 ноември 2022 A3 v Б1 Арена Стожице, Љубљана
14 ноември 2022 A1 v Б3 Арена Стожице, Љубљана

16 ноември 2022 A1 v Б2 Арена Стожице, Љубљана
16 ноември 2022 A2 v Б1 Арена Стожице, Љубљана

Група 2[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1 Ц1 0 0 0 0 0 0 0 0 Полуфинале
2 Д1 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Ц2 0 0 0 0 0 0 0 0 Натпревар за петто место
4 Д2 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Ц3 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Д3 0 0 0 0 0 0 0 0
First натпревар(и) will be played: 11 ноември 2022. Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
11 ноември 2022 Ц3 v Д2 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
11 ноември 2022 Ц2 v Д3 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје

13 ноември 2022 Ц1 v Д1 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
13 ноември 2022 Ц2 v Д2 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
13 ноември 2022 Ц3 v Д3 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје

15 ноември 2022 Ц3 v Д1 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
15 ноември 2022 Ц1 v Д3 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје

16 ноември 2022 Ц1 v Д2 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
16 ноември 2022 Ц2 v Д1 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје

Елиминациска фаза[уреди | уреди извор]

Жреб[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
18 ноември
 
 
I1
 
20 ноември
 
II2
 
 
 
18 ноември
 
 
 
II1
 
 
I2
 
Трето место
 
 
20 ноември
 
 
 
 
 
 

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 ноември 2022 I1 v II2 Арена Стожице, Љубљана

18 ноември 2022 II1 v I2 Арена Стожице, Љубљана

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

18 ноември 2022 I3 v II3 Арена Стожице, Љубљана

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

20 ноември 2022
14:45
ПорПолуф1 v ПорПолуф2 Арена Стожице, Љубљана

Финале[уреди | уреди извор]

20 ноември 2022
17:30
ПобПолуф1 v ПобПолуф2 Арена Стожице, Љубљана

Конечен пласман и награди[уреди | уреди извор]

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Квалификувана на Светското првенство 2023, Летните олимписки игри 2024 и Европското првенство 2024
Квалификувана на Светското првенство 2023

Место Екипа
 Норвешка
 Данска
 Црна Гора
4  Франција
5  Шведска
6  Холандија
7  Германија
8  Словенија
9  Шпанија
10  Хрватска
11  Унгарија
12  Романија
13  Полска
14  Швајцарија
15  Србија
16  Македонија

Прваци на Европското првенство 2022

Norway
Норвешка
Деветта титула

Состав[6]: Марие Давидсен, Емили Хег Арнцен, Рагнилд Вале Дал, Марен Ниланд Ардал, Стине Скогранд, Нора Морк, Стине Бредал Офтедал, Малин Ауне, Силје Солберг-Естхасел, Кристине Брејстол, Вилде Ингстад, Катрин Лунде, Кристина Новак, Хени Реистад, Емили Ховден, Сунива Нас Андерсен, Аникен Волик, Тале Рушфелт Делиа, Ане Хегсет.
Тренер: Торир Хергеирсон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Европска ракометна федерација (20 June 2018). „Trio of nations awarded with Women's EHF EURO 2022“. eurohandball.com. Архивирано од изворникот на 20 јуни 2018. Посетено на 1 јули 2018.
  2. „The World Cup in football changes the handball calendar in 2022 (Google translation)“. Danish Broadcasting Corporation. Ritzau. 15 февруари 2018. Посетено на 17 декември 2021.
  3. „Norway to start EHF EURO title defence in group with Hungary, Croatia and Switzerland“. Европска ракометна федерација. 28 април 2022. Посетено на 28 април 2022.
  4. „16 teams, four groups: How the Women's EHF EURO 2022 draw works“. Европска ракометна федерација. 25 April 2022. Архивирано од изворникот 25 април 2022. Посетено на 25 април 2022.
  5. „Playing times for Women's EHF EURO 2022 released“. Европска ракометна федерација. 6 May 2022. Посетено на 6 мај 2022.
  6. „Team roster“. Европска ракометна федерација. 20 ноември 2022. Посетено на 20 ноември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]