Кристине Брејстол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристине Брејстол
Kristine Breistøl 20141115.jpg
Лични податоци
Роден(а) 23 август 1993 (1993-08-23) (26 г.)
Осло, Норвешка
Националност Норвешка Норвешка
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција Лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб Тим Есбјерг Тим Есбјерг
Број 14
Сениорски клубови
2009-2012
2012-2018
2018-
Бекелагет Бекелагет
Ларвик Ларвик
Тим Есбјерг Тим Есбјерг
Репрезентација
2007– Норвешка Норвешка 3 (4)

Кристине Брејстол (родена на 23 август 1993 г., во Осло) е норвешка ракометарка која игра на позицијата лев бек за Тим Есбјерг и за норвешката репрезентација.