Европско првенство во ракомет за мажи 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
1996 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Шпанија
Датуми24 мај-2 јуни
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Русија

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (1. титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Југославија
Четвртопласиран Шведска

Европското првенство во ракомет за мажи 1994 (2 натпревар од овој вид) беше одржано во Шпанија од 24 мај до 2 јуни, во градовите Сиудад Реал и Севиља. Ракометната репрезентација на Русија го освои првенството заедно со репрезентацијата на Шпанија на второто и Југославија на третото место.

Тимови[уреди | уреди извор]

Група А Група B
 Хрватска  Чешка
 Унгарија  Шведска
 Словенија  Франција
 Германија  Романија
Сојузна Република Југославија Југославија  Шпанија
 Русија  Данска

Домаќини[уреди | уреди извор]

Град Сала Капацитет
Сиудад Реал Кујоте Арена 5.800
Севиља Спортски Комплекс Сан Пабло 7.000

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ РГ Бод.
 Русија 5 4 1 0 125 98 +27 9
Сојузна Република Југославија Југославија 5 4 1 0 117 110 +7 9
 Хрватска 5 3 0 2 127 125 +2 6
 Германија 5 1 1 3 110 111 -1 3
 Унгарија 5 1 1 3 117 130 -13 3
 Словенија 5 0 0 5 93 115 -22 0
24 мај 1996
 Хрватска 30 – 27  Унгарија
 Русија 22 – 18  Словенија
Сојузна Република Југославија Југославија 23 – 22  Германија
25 мај 1996
 Унгарија 21 – 33  Русија
 Германија 21 – 26  Хрватска
 Словенија 20 – 21 Сојузна Република Југославија Југославија
26 мај 1996
 Хрватска 26 – 22  Словенија
 Русија 20 – 20 Сојузна Република Југославија Југославија
 Унгарија 24 – 24  Германија
28 мај 1996
 Русија 22 – 18  Германија
Сојузна Република Југославија Југославија 27 – 24  Хрватска
 Словенија 17 – 21  Унгарија
29 мај 1996
 Германија 25 – 16  Словенија
Сојузна Република Југославија Југославија 26 – 24  Унгарија
 Хрватска 21 – 28  Русија

Група B[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ РГ Бод.
 Шпанија 5 4 0 1 124 116 +8 8
 Шведска 5 4 0 1 124 106 +18 8
 Чешка 5 3 0 2 129 125 +4 6
 Франција 5 3 0 2 130 120 +10 6
 Романија 5 1 0 4 117 134 -17 2
 Данска 5 0 0 5 108 131 -23 0
24 мај 1996
 Чешка 32 – 25  Романија
 Шведска 23 – 24  Шпанија
 Данска 22 – 25  Франција
25 мај 1996
 Романија 24 – 28  Шведска
 Франција 29 – 31  Чешка
 Шпанија 28 – 22  Данска
26 мај 1996
 Чешка 21 – 25  Шпанија
 Шведска 23 – 21  Данска
 Романија 20 – 27  Франција
28 мај 1996
 Шведска 26 – 20  Франција
 Данска 22 – 28  Чешка
 Шпанија 26 – 21  Романија
29 мај 1996
 Франција 29 – 21  Шпанија
 Данска 21 – 27  Романија
 Чешка 17 – 24  Шведска

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
   Русија 24  
   Шведска 21  
 
       Русија 23
     Шпанија 22
Меч за бронзен медал
   Шпанија 27    Шведска   25
  Сојузна Република Југославија Југославија 23     Сојузна Република Југославија Југославија   26

Распоред и Статистики[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Русија
 Шпанија
3 Сојузна Република Југославија Југославија
4  Шведска
5  Хрватска
6  Чешка
7  Франција
8  Германија
9  Романија
10  Унгарија
11  Словенија
12  Данска

Шампиони на Европското првенство во ракомет за мажи 1996

Русија
Русија
Прва Титула
Играчи во русиот ракометен тим

Андреј Лаворв, Павел Сукосијан, Игор Лавров, Станислав Кулитшенко, Олег Кулешов, Денис Кривошликов, Олег Кулесков, Лев Воронин, Валери Гопин, Василиј Кудинов, Дмитри Торгованов, Вјачеслав Атавин, Олег Гребнев, Олег Киселиев, Сергеј Погорелов, Дмитри Филипов.
Главен тренер: Владимир Максимов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • eurohandball.com. „1996 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2019-01-14. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 1996“. Посетено на 2011-01-24.