Валери Гопин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Валери Павлович Гопин (руски: Валерий Павлович Гопин, 8 мај 1964) е руски ракометар .

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој станал олимписки шампион во 1988 година со репрезентацијата на Советскиот Сојуз во ракомет, а во 1992 година со Обединетата екипа на Олимписките игри . Тој станал европски шампион со ракометната репрезентација на Русија во 1996 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Profile: Valery Gopin sports.reference.com (Retrieved on 19 December 2008)