Европско првенство во ракомет за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
СпортРакомет
Основана1994; пред 30 години (1994)
Број на екипи16 (главен турнир)
КонтинентЕвропа (ЕХФ)
Тековен првак Норвешка (8. титула)
Најмногу титули Норвешка (8 титули)

Европското првенство во ракомет за жени е официјално натпреварување за женските сениорски ракометни репрезентации во Европа, и се одржува на секои две години, почнувајќи од 1994 во организација на ЕХФ. Освен што се освојува титулата првак на Европа, првенството исто така служи и како квалификациски турнир за Летните олимписки игри и за Светските првенства.

До последното одржано Европско првенство 2020, единствени репрезентации што го освоиле првенството се: Норвешка (осум пати), Данска (трипати), Унгарија (еднаш) и Црна Гора (еднаш) и Франција (еднаш).

Резиме[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Финале Натпревар за трето место
Шампион Резултат Второ место Трето место Резултат Четврто место
1994
Детали
Германија
Германија
 Данска 27 – 23  Германија  Норвешка 24 – 19  Унгарија
1996
Детали
Данска
Данска
 Данска 25 – 23  Норвешка  Австрија 30 – 23  Германија
1998
Детали
Холандија
Холандија
 Норвешка 24 – 16  Данска  Унгарија 30 – 24  Австрија
2000
Детали
Романија
Романија
 Унгарија 32 – 30  Украина  Русија 21 – 16  Романија
2002
Детали
Данска
Данска
 Данска 25 – 22  Норвешка  Франција 27 – 22  Русија
2004
Детали
Унгарија
Унгарија
 Норвешка 27 – 25  Данска  Унгарија 29 – 25  Русија
2006
Детали
Шведска
Шведска
 Норвешка 27 – 24  Русија  Франција 29 – 25  Германија
2008
Детали
Македонија
Македонија
 Норвешка 34 – 21  Шпанија  Русија 24 – 21  Германија
2010
Детали
Данска Норвешка
Данска / Норвешка
 Норвешка 25 – 20  Шведска  Романија 16 – 15  Данска
2012
Детали
Србија
Србија
 Црна Гора 34 – 31 (продолж.)  Норвешка  Унгарија 41 – 38 (продолж.)  Србија
2014
Детали
Хрватска Унгарија
Хрватска / Унгарија
 Норвешка 28 – 25  Шпанија  Шведска 25 – 23  Црна Гора
2016
Детали
Шведска
Шведска
 Норвешка 30 – 29  Холандија  Франција 25 – 22  Данска
2018
Детали
Франција
Франција
 Франција 24–21  Русија  Холандија 24–20  Романија
2020
Детали
Данска
Данска
 Норвешка 22–20  Франција  Хрватска 25–19  Данска
2022
Детали
Македонија Словенија Црна Гора
Македонија / Словенија / Црна Гора
2024
Детали
Австрија Унгарија Швајцарија
Австрија / Унгарија / Швајцарија
2026
Детали
Русија
Русија
2028
Детали
Норвешка Данска Шведска
Норвешка / Данска / Шведска

Список на медали[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Норвешка83112
2 Данска3205
3 Франција1135
4 Унгарија1034
5 Црна Гора1001
6 Русија0224
7 Шпанија0202
8 Холандија0112
 Шведска0112
10 Германија0101
 Украина0101
12 Австрија0011
 Романија0011
 Хрватска0011
Вкупно14141442

Домаќин[уреди | уреди извор]

Ранг Држава Домаќин Година(и)
1  Данска 5 1996, 2002, 2010, 2020, 2028
2  Унгарија 3 2004, 2014, 2024
 Шведска 2006, 2016, 2028
3  Македонија 2 2008, 2022
 Норвешка 2010, 2028
6  Германија 1 1994
 Холандија 1998
 Романија 2000
 Србија 2012
 Хрватска 2014
 Франција 2018
 Црна Гора 2022
 Словенија 2022
 Австрија 2024
 Швајцарија 2024
 Русија 2026

Преглед[уреди | уреди извор]

Податоци за учества[уреди | уреди извор]

Репрезентација Германија
1994
Данска
1996
Холандија
1998
Романија
2000
Данска
2002
Унгарија
2004
Шведска
2006
Македонија
2008
Данска
Норвешка
2010
Србија
2012
Хрватска
Унгарија
2014
Шведска
2016
Франција
2018
Данска
2020
Македонија
Црна Гора
Словенија
2022
Австрија
Унгарија
Швајцарија
2024
Русија
2026
Норвешка
Данска
Шведска
2028
Учества
 Австрија 9. 3. 4. 12. 9. 10. 10. 15. К 9
 Белорусија 11. 16. 16. 12. × 4
 Хрватска 5. 6. 13. 7. 6. 9. 13. 13. 16. 16. 3. К 12
 Чешка 8. 8. 15. 12. 10. 15. 15. 7
 Данска 1. 1. 2. 10. 1. 2. 11. 11. 4. 5. 8. 4. 8. 4. К К 16
 Франција 5. 3. 11. 3. 14. 5. 9. 5. 3. 1. 2. К 12
 Германија 2. 4. 6. 9. 11. 5. 4. 4. 13. 7. 10. 6. 10. 7. К 15
 Унгарија 3. 10. 3. 1. 5. 3. 5. 8. 10. 3. 6. 12. 7. 10. К К 16
 Исланд 15. 15. 2
 Литванија 12. 1
 Македонија 8. 8. 12. 7. 16. К 6
 Црна Гора1 6. 1. 4. 13. 9. 8. К 7
 Холандија 10. 14. 15. 8. 7. 2. 3. 6. К 9
 Норвешка 3. 2. 1. 6. 2. 1. 1. 1. 1. 2. 1. 1. 5. 1. К К 16
 Полска 11. 5. 8. 11. 15. 14. 14. К 8
 Португалија 16. 1
 Романија 10. 5. 11. 4. 7. 7. 5. 3. 10. 9. 5. 4. 12. К 14
 Русија 6. 7. 9. 3. 4. 4. 2. 3. 7. 6. 14. 7. 2. 5. × К 15
 Србија1 14. 13. 14. 4. 15. 9. 11. 13. К 9
 Словачка 12. 12. 2
 Словенија 10. 9. 16. 16. 14. 13. 16. К 8
 Шпанија 12. 13. 8. 9. 2. 11. 11. 2. 11. 12. 9. К 12
 Шведска 7. 8. 15. 14. 6. 9. 2. 8. 3. 8. 6. 11. К К 14
 Швајцарија К К 2
 Украина 11. 9. 7. 2. 12. 6. 13. 10. 12. 14. 16. 11
Поранешни репрезентации
 Србија и Црна Гора1 12. 1
 Југославија1 7. 6. 2
Вкупно 12 12 12 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 24 24 24

1: Вклучувајќи 2 настапа како Србија и Црна Гора. Вклучувајќи ги достигнувањата на Југославија до 2003 г. и Србија и Црна Гора до 2006 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Водич низ првенството 2008“. Европска Ракометна федерација. Посетено на 1 јануари 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]