Женска ракометна репрезентација на Белорусија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белорусија Белорусија
Податоци
Сојуз Ракометна асоцијација на Белорусија
Тренер
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 2 (првпат во 1997)
Најдобар резултат 14. (1999)
Европско првенство
Настапи 4 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 11. (2000)
Последна поднова на податоците: 27 октомври 2022.

Женската ракометна репрезентација на Белорусија ― репрезентација на Белорусија. Со неа управува Ракометната асоцијација на Белорусија и учествува на меѓународни екипни ракометни натпревари.

Во светлината на започнувањето на руската инвазија на Украина во 2022 година, Европската ракометна федерација во февруари 2022 година привремено ја суспендирала Белорусија и во натпреварувањата за репрезентации и на клупско ниво.[1] Меѓународната ракометна федерација им забранила на спортистите и службените лица од Белорусија.[2] Судии, службени лица и членови на комисијата од Белорусија нема да бидат повикани за идни активности.[3]

Резултати[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 🖉„European Handball Federation suspends Russia and Belarus“. handball-world.
  2. „Russia and Belarus suspended by EHF“. Handball Planet. 1 март 2022.
  3. „Russia and Belarus suspended by EHF“. Handball Planet. 1 март 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]