Машка ракометна репрезентација на Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Србија Србија
Податоци
Прекар Орли
Сојуз Ракометен сојуз
на Србија
(РСС)
Тренер Јовица Цветковиќ
Капитен Жарко Шешум
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 2 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 4. место (2000)
Светско првенство
Настапи 8 (првпат во 1997)
Најдобар резултат 3. место (1999, 2001)
Европско првенство
Настапи 10 (првпат во 1996)
Најдобар резултат 2. место (2012)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Машка ракометна репрезентација на Србија — национална репрезентација која ја претставува Србија на меѓународни ракометни натпревари. Репрезентацијата е управувана од ракометниот сојуз на Србија. До сега има освоено двапати трето место на светските првенства и тоа во 1999 и 2001 година, како и едно трето место во 1996 година. Во 2012 година, на Европското првенство што се одржало во Србија, репрезентацијата на Србија го освоила второто место.

Одликувања[уреди | уреди извор]

Натпреврување Вкупно
Летни олимписки игри 0 0 0 0
Светски првенства 0 0 2 2
Европски првенства 0 1 1 2
Вкупно 0 1 3 4

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Ракометниот сојуз на Србија се смета за директен наследник на Југославија и Србија и Црна Гора од ЕХФ.

     Шампион       Второпласирана       Трето место       Четврто место  

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
19361988 Дел од Југославија
Шпанија 1992 Квалификувана, но подоцна суспендирана
САД 1996 Не се квалификувала
Австралија 2000 3./4. место 4. место 8 4 0 4 204 203 +1
Грција 2004 Не се квалификувала
Кина 2008
Обединето Кралство 2012 Групна фаза 9. место 5 1 0 4 120 131 −11
Бразил 2016 Не се квалификувала
Вкупно 2/7 0 титули 13 5 0 8 324 334 −10

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
19381990 Дел од Југославија
Шведска 1993 Квалификувана, но подоцна суспендирана

Исланд 1995 Суспендирана од квалификацискиот турнир
Јапонија 1997 Осминафинале 9. место 6 4 0 2 162 148
Египет 1999 3./4. место 3. место 9 6 1 2 257 221
Франција 2001 3./4. место 3. место 9 7 0 2 254 182
Португалија 2003 7./8. место 8. место 9 5 1 3 263 228
Тунис 2005 5./6. место 5. место 9 5 2 2 253 221
Германија 2007 Не се квалификувала
Хрватска 2009 7./8. место 8. место 9 4 1 4 280 281
Шведска 2011 9./10. место 10. место 9 3 1 5 246 251
Шпанија 2013 Осминафинале 10. место 6 3 0 3 170 159
Катар 2015 Не се квалификувала
Франција 2017
Вкупно 8/13 0 титули 66 37 6 23 1885 1691

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 Суспендирана од квалификацискиот турнир
Шпанија 1996 3./4. место 3. место 7 5 1 1 166 162
Италија 1998 5./6. место 5. место 6 4 0 2 159 145
Хрватска 2000 Не се квалификувала
Шведска 2002 9./10. место 10. место 6 2 1 3 160 161
Словенија 2004 7./8. место 8. место 7 3 1 3 206 199
Швајцарија 2006 Главна фаза 9. место 6 2 0 4 161 177
Норвешка 2008 Не се квалификувала
Австрија 2010 Групна фаза 13. место 3 0 1 2 83 94
Србија 2012 Финале 2. место 8 4 2 2 176 168
Данска 2014 Групна фаза 13. место 3 1 0 2 73 77
Полска 2016 Групна фаза 15. место 3 0 1 2 81 92
Хрватска 2018 Главна фаза 12. место 6 1 0 5 160 191
Вкупно 10/13 0 титули 55 22 7 26 1425 1466

Моментален состав[уреди | уреди извор]

СОстав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Јовица Цветковиќ

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
5 ЛБ Жарко Шешум 16 јуни 1986.(1986-06-16)(37 г.) 1.96 m 139 370 Германија Гепинген
7 СБ Стефан Вујиќ 6 јули 1991.(1991-07-06)(32 г.) 1.92 m 3 6 Романија Стеауа Букурешт
10 ДК Дарко Ѓукиќ 11 декември 1994.(1994-12-11)(29 г.) 1.91 m 36 108 Полска Виве Тарги Келце
11 П Бојан Бељански 22 јуни 1986.(1986-06-22)(37 г.) 2.02 m 66 63 Австрија Брегенц
13 СБ Петар Ненадиќ 28 јуни 1986.(1986-06-28)(37 г.) 1.98 m 78 213 Германија Фуксе Берлин
14 ДК Богдан Радивојевиќ 2 март 1993.(1993-03-02)(30 г.) 1.86 m 24 40 Германија Рајн-Некар Левен
15 ЛК Добривоје Марковиќ 22 април 1986.(1986-04-22)(37 г.) 1.88 m 110 223 Хрватска Загреб
17 ЛБ Петар Ѓорѓиќ 17 септември 1990.(1990-09-17)(33 г.) 1.97 m 16 54 Белорусија Мешков Брест
19 ЛК Немања Илиќ 11 мај 1990.(1990-05-11)(33 г.) 1.77 m 58 93 Франција Феникс Тулуза
21 ЛК Вања Илиќ 25 февруари 1993.(1993-02-25)(30 г.) 1.87 m 4 4 Македонија Металург Скопје
23 ДБ Никола Црноглавац 22 април 1992.(1992-04-22)(31 г.) 1.95 m 5 6 Романија Доброгеа Суд Констанца
24 ЛБ Милан Јовановиќ 24 јануари 1998.(1998-01-24)(25 г.) 1.96 m 5 8 Србија Војводина
25 ДБ Немања Зеленовиќ 27 февруари 1990.(1990-02-27)(33 г.) 1.94 m 56 132 Германија Магдебург
33 П Михајло Марсениќ 9 март 1993.(1993-03-09)(30 г.) 2.03 m 65 108 Македонија Вардар
35 ЛБ Дарко Стевановиќ 3 јануари 1997.(1997-01-03)(26 г.) 1.96 m 5 5 Србија Партизан
41 ДБ Марко Вујин 7 декември 1984.(1984-12-07)(39 г.) 1.99 m 126 489 Германија Кил
42 СБ Немања Обрадовиќ 8 јануари 1991.(1991-01-08)(32 г.) 2.00 m 9 9 Полска Висла Плок
76 ГО Владимир Цупара 19 февруари 1994.(1994-02-19)(29 г.) 1.98 m 12 0 Шпанија Адемар Леон
90 ГО Тибор Иванишевиќ 16 август 1990.(1990-08-16)(33 г.) 1.98 m 11 0 Данска Скјерн

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-13. Посетено на 2018-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]