Петар Ненадиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Петар Ненадиќ (28 јуни 1986) е српски ракометар кој игра за Телеком Веспрем и за српската репрезентација.[1][2]

Неговиот брат Драшко исто така играл ракомет за репрезентацијата.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

РК Црвена Звезда[уреди | уреди извор]

Роден во Белград, Србија, Ненадиќ започнал да игра ракомет во младинскиот тим на локалниот тим Црвена Ѕвезда. Тој се преселил во сениорскиот тим во 2003 година, на само 17 години.

Ненадиќ добил шанса да влезе во првиот тим на РК Црвена Ѕвезда како 17-годишник, покрај ѕвездите како Дарко Станиќ, Иван Никчевиќ, Растко Стојковиќ и Никола Манојловиќ. Како играч на смени, Ненадиќ бил дел од тимот што го освоил југословенското првенство и југословенскиот куп. Во следната сезона, 2004–05, Ненадиќ го направил својот пробив и ја завршил сезоната како најдобар стрелец на РК Црвена Звезда со 113 голови, но тимот успеал да го достигне само 6-тото место во лигата.[3]

Сезоната 2005-06 ја започнал со пет последователни порази, а Црвена Звезда бил далеку од горниот дел на табелата, но во ремито 27:27 против белградски Партизан, кога Ненадиќ постигна 9 гола, тимот бил незапирлив. Ненадиќ ја завршил сезоната како најдобар стрелец со 272 гола и ја предводел Црвена Звезда до последното првенство во ерата на Србија и Црна Гора.

Ненадиќ доживеал сериозна повреда на коленото на претсезонските тренинзи пред сезоната 2006-07 и го пропуштил поголемиот дел од сезоната, што го ослабнал неговиот тим. Сепак, тој се вратил на последните 5 натпревари од сезоната и постигнал 39 гола со што Црвена Ѕвезда ја освоил втората последователна шампионска титула.

Шпанија[уреди | уреди извор]

На 6 јули 2007 година, Ненадиќ потпишал тригодишен договор со Алгесирас БМ од Лига АСОБАЛ и му се приклучи на својот прв тим надвор од Србија. Тој постигна 65 гола во првата половина од сезоната 2007/08, а поради економските тешкотии со кои се соочи Алхесирас тогаш, тој беше позајмен на моќниот тим на Лига АСОБАЛ ФК Барселона до крајот на сезоната, со опција да го купи на крајот од сезоната.[4]

Во Барселона, Ненадиќ постигнал 31 гол во ЕХФ Лигата на шампионите, но неговиот тим бил елиминиран во полуфиналето од Кил . Тимот на Маноло Каденас не успеал да освои ниту една титула, исто така во шпанската лига, поразен од Сиудад Реал кој подоцна го освоил шпанското првенство.

Пик Сегед[уреди | уреди извор]

Иако добил неколку понуди од шпански и германски тимови, а Барселона не ја активирала опцијата за купување, Ненадиќ решил да му се придружи на унгарскиот куп победник СЦ Пик Сегед . На 6 мај 2008 година, Ненадиќ го потпишал својот тригодишен договор со Пик Сегед.[5] Во Сегед им се придружи на четворица други Срби: Милорад Кривокапиќ, Ненад Пуљежевиќ, Драган Марјанац и Данијел Анделковиќ.

Во неговата прва сезона во Сегед, 2008–09, Ненадиќ и неговиот тим не успеале да освојат ниту една титула. Тие завршиле на второто место во унгарската лига . Во Европа, Сегед бил елиминиран во Лигата на шампионите, но стигнал до 1/4 финалето на Купот на Победниците на Куповите на ЕХФ, каде што се соочил со ХСГ Нордхорн . На првиот натпревар Ненадиќ постигнал 4 гола и додаде еден гол во реваншот, но тоа не беше доволно и Сегед беше елиминиран од Германците. Дополнително, Сегед загуби од МВМ Веспрем во финалето на Унгарскиот Куп. Веднаш по поразот, договорот на Ненадиќ бил раскинат поради конфликт со сопственикот на клубот.[6]

Во текот на летото пред сезоната 2009-10, Ненадиќ, кој бил слободен агент, одел на проби со некои клубови, особено во Рајн-Некар Ловен, но не успеал да најде нов клуб. Поради повредата на Даниел Анѓелковиќ и бидејќи Ненадиќ немал клуб, Сегед одлучил повторно да го ангажира Ненадиќ до крајот на сезоната и да го врати во тимот.[7] Ненадиќ постигнал 37 гола во ЕХФ Лигата на шампионите, но Сегед бил елиминиран во групната фаза. Во домашните натпреварувања, Сегед повторно завршил како вицешампион, во унгарската лига и во унгарскиот куп.

Твис Холстебро[уреди | уреди извор]

На крајот на сезоната 2009-10, Пик Сегед се соочил со финансиски проблеми и морал да го раскине договорот со Ненадиќ.[8] Тој потпишал едногодишен договор со данскиот тим Твис Холстебро. Ненадиќ ја завршил сезоната како најдобар стрелец на тимот со 118 гола на 18 натпревари, а на крајот од сезоната неговиот договор бил продолжен за уште две години.[9] Во својата втора сезона во Данска, Ненадиќ му помогнал на својот тим да стигне до бронзениот медал на Џек и Џонс Лигаен. Ненадиќ ја завршил сезоната како трет најдобар стрелец на Џек и Џонс Лигаен, со 170 гола во 32 натпревари.[10][11]

Висла Плок[уреди | уреди извор]

На 12 мај 2012 година, Ненадиќ му се придружил на полскиот вицешампион Висла Плок, потпишувајќи едногодишен договор. Тој постигнал 12 гола во Купот на ЕХФ, која завршил за Висла Плок во групната фаза. Ненадиќ претрпел неколку повреди во својата прва сезона во Плок и морал да пропушти дел од сезоната. Неговиот тим загубил од Виве Тарги Киелце во шампионскиот плеј-оф и сезоната повторно ја завршил како второпласирана. Во следната сезона Ненадиќ имал поголема улога во тимот. Тој постигнал 67 гола во ЕХФ Лигата на шампионите и ја предводел Висла Плок до осминафиналето, каде што беле поразени од МВМ Веспрем. Во Полска повторно биле поразени од Киелце во баражот за првенството. Ненадиќ ја завршил сезоната како најдобар стрелец.

Ненадиќ во Фуксе Берлин

Фуксе Берлин[уреди | уреди извор]

На 17 јули 2014 година, Ненадиќ потпишал едногодишен договор со германскиот Фуксе Берлин, како замена за Бартломеј Јашка кој се пензионирал непосредно пред почетокот на претсезоната, поради сериозна повреда на рамото. Ненадиќ ја завршил сезоната како најдобар стрелец на Лисиците, со 169 гола (29 пенали) во Бундеслигата, што го предводел Фуксе Берлин на 7-то место во Бундеслигата. Тој завршил како 11-ти најдобар стрелец во Бундеслигата.[12] Ненадиќ постигнал 9 гола и во полуфиналето на ДХБ-Покал против СЦ Магдебург, но Фуксе загуби со еден гол разлика, 27:26. Тој додаде 32 гола во Купот на ЕХФ, вклучително и шест гола во последниот натпревар против ХСВ Хамбург, бидејќи Фуксе Берлин ја постигнал својата прва европска титула досега. На крајот на сезоната, Ненадиќ потпишал двегодишно продолжување на договорот со Фуксе Берлин.[13]

Ненадиќ ја продолжил добрата форма од првата сезона во Германија и во следната сезона. Иако постигна 6 гола на првиот натпревар и 12 гола во реваншот, Фуксе бил елиминиран во третото квалификациско коло на Купот на ЕХФ од Шамбери Савоа. Ненадиќ го предводел Фуксе до петтото место во Бундеслигата. Сезоната ја завршил како најдобар стрелец во Бундеслигата, со 229 гола. Во просек постигнувал 7,2 гола по натпревар.[14] Ненадиќ пред крајот на сезоната потпишал уште двегодишен договор со Фуксе.[15]

Веспрем[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2018 година, Ненадиќ му се приклучил на Веспрем КЦ со договор на две и пол години, за пријавена сума од 500.000 евра.

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

 • Играч на годината на ЕХФ за 2019 година
 • Српски ракометар на годината 2016, 2017 и 2020 година
 • МВП на фајналфорот на СЕХА лигата : 2021 година [16]
 • Ол-стар тим на СЕХА лигата Најдобар среден бек: 2020-21 [16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. EHF Profile
 2. „XI European Championship 2014. Team Roster, Serbia“ (PDF). EHF. Посетено на 12 January 2014.
 3. Zvezda, Moja Crvena (28 June 2017). „На данашњи дан: Рођен Петар Ненадић - Moja Crvena Zvezda“. Moja Crvena Zvezda (српски). Посетено на 10 February 2018.
 4. „El Barcelona presenta a Nenadic - Marca.com“. archivo.marca.com. Посетено на 10 February 2018.
 5. „Kezilabda.com - Petar Nenadic aláírt a Pick Szegedhez“. kezilabda.hanoi.hu. Архивирано од изворникот на 7 October 2017. Посетено на 10 February 2018.
 6. „Nenadics cigarettázik és visszabeszél“ (унгарски). Посетено на 10 February 2018.
 7. „Andjelkovics hosszú időre kidőlt a Pickből“ (унгарски). Посетено на 10 February 2018.
 8. „Skaliczki László lett a Pick Szeged vezetőedzője“ (унгарски). Посетено на 10 February 2018.
 9. „Petar Nenadić until 2013 in TVIS Holstebro! | Handball Planet“. Handball Planet (англиски). 24 February 2011. Посетено на 10 February 2018.
 10. Media, Wirtualna Polska (11 May 2012). „Transfery w Płocku potwierdzone - WP SportoweFakty“. sportowefakty.wp.pl (полски). Посетено на 11 February 2018.
 11. „Serbisk stjerne stopper i TTH“. TV MIDTVEST (дански). 16 March 2012. Посетено на 11 February 2018.
 12. Deutschland, w.media Ltd NL. „Die Füchse-Saison 2014/15 in Zahlen“. www.fuechse.berlin (германски). Посетено на 11 February 2018.
 13. Deutschland, w.media Ltd NL. „Petar Nenadic unterschreibt 2-Jahres-Vertrag bei den Füchsen Berlin“. www.fuechse.berlin (германски). Посетено на 11 February 2018.
 14. Deutschland, w.media Ltd NL. "Ich danke meiner Mannschaft und den Fans" - Petar Nenadic ist Torschützenkönig“. www.fuechse.berlin (германски). Посетено на 11 February 2018.
 15. Deutschland, w.media Ltd NL. „Torschützenkönig Petar Nenadic verlängert bis 2018“. www.fuechse.berlin (германски). Посетено на 11 February 2018.
 16. 16,0 16,1 „Petar Nenadic MVP of the Final 4, All-Star Team awarded“.