Милорад Кривокапиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милорад Кривокапиќ
Лични податоци
Име и презиме Милорад Кривокапиќ
Роден(а) 30 јули 1980(1980-07-30)(43 г.)
Сента, Југославија
Националност Србин, Унгарец
Спорт Ракомет
Висина 1.95 метарs (6 ст 5 ин)
Тежина 115 kilograms (254 lb)
Позиција десен бек
Клупски податоци
Тековен клуб Хапоел Ришон
Број 13
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 12 декември 2012

Милорад Кривокапиќ (роден на 30 јули 1980 година) е српско - унгарски ракометар кој игра за Секелевуархели КК (ракомет) како десен бек.

Има татко кој е црногорец и унгарка мајка, Милорад најпрвин ја претставуваше Србија и Црна Гора сепак,по неколку години играше за Унгарија, тој доби унгарско државјанство во 2006 година.

Во 2009 година, по три години од својот последен настап за Србија и Црна Гора, Милорад стана квалификуван да игра за Унгарија, и ја искористи можноста да игра за својата нова земја. Беше избран во унгарскиот тим кој учествуваше на Европското првенство во 2010 година и заврши на четиринаесеттото место.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • :
  • Победник : 2007 година
  • Во второто финале : 2006, 2008, 2009, 2010
 • Куп на Унгарија:
  • Победник : 2006, 2008
  • Гласање : 2009, 2010
 • Словенечко првенство :
  • Победник : 2011 година
 • Словенечки куп :
  • Победник : 2011 година
 • ЕХФ Челинџ куп :
  • Победник : 2001, 2011 година
 • Куп на ЕХФ :
  • Полуфиналист : 2003 година

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]