Ракометен клуб Магдебург

Од Википедија — слободната енциклопедија

СЦ Магдебург е германски спортски клуб сместен во градот Магдебург, кој нуди повеќе видови на спортови: атлетика, кајакарство, гимнастика, веслање, пливање и ракомет. Историски гледано, клубот, исто така, имал ватерполо клуб, како и фудбалски клуб кој бил одделен како 1. Магдебург во 1965 година. Клубот е најпознат по својата ракометна екипа која трипати ја освоила Лигата на шампионите, како и двапати го освоиле Купот на победниците и ЕХФ Купот. Клубот, исто така, го освоил источногерманско ракометно првенство десет пати од 1970 до 1991 година.

Ракометната екипа е единствениот тим што ги освоил сите титули во Источна Германија и обединетата земја по 1990 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]