РК Стеауа Букурешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стеауа Букурешт
SteauaCSA.jpg
Целосен називСтеауа Букурешт
Краток називРакометен клуб Стеауа Букурешт
Основан1958
ИгралиштеПоливалентна сала, Букурешт
Приемност5,300
ПрестедателРоманија Константин Казаку
Главен тренерРоманија Санду Јакоб
ЛигаЛига Национала
2018-20196. место
Бои
Клупски бои         
Дресови
Kit left arm hummelcorestriped1718br.png
Бои на екипата
Kit body hummelcorestriped1718br.png
Бои на екипата
Kit right arm hummelcorestriped1718br.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Kit body unknown.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

РК Стеауа Букурешт е машки ракометен клуб од Букурешт, Романија. Моментално се натпреварува во Лига Национала. Како ракометна секција клубот е дел од спортското друштво Стеауа Букурешт.

РК Стеауа Букурешт е основан во 1958 година и до денес е најуспешниот романски клуб со рекордни 28 првенствени титули и 9 купа. Покрај тоа, Стеауа е еден од двата романски клубови кој биле европски шампиони, триумфирајќи во стариот Куп на европските шампиони дури двапати во сезоните 1967-1968 и 1976-1977. Во 2006 година тие го освоиле и Челеџ купот.

Традиционално Стеауа игра во пругасти црвено-сини дресови и црвени шорцеви. Клубот има големо соперништво со Динамо Букурешт со кого играат градско дерби познато како Дербито на Букурешт.

Титули[уреди | уреди извор]

 • Лига Национала : 28 (рекорд)
 • Шампион : 1962–63, 1966–67, 1967–68, 1968–69, 1969–70, 1970–71, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1974–75, 1975–76, 1976–77, 1978–79, 1979–80, 1980–81, 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1984–85, 1986–87, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 1995–96, 1999–00, 2000–01, 2007–08
 • Вицешампион : 1961–62, 1963–64, 1964–65, 1965–66, 1977–78, 1985–86, 1996–97, 1998–99, 2006–07, 2017–18
 • Куп на Романија : 9
 • Шампион : 1980–81, 1984–85, 1989–90, 1996–97, 1999–00, 2000–01, 2006–07, 2007–08, 2008–09
 • Финалист : 1977–78, 1978–79, 1981–82, 1988–89, 1990–91, 1998–99, 2002–03, 2015–16, 2018–19
 • Лига на шампиони : 2
 • Шампион : 1967–68, 1976–77
 • Финалист : 1970-71, 1988-89
 • ЕХФ Челеџ купот : 1
 • Шампион : 2005-06

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2019–2020

Голмани
Крила
Десни крила
Леви крила
Пикери

Бекови
Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Надворешни врски[уреди | уреди извор]