Машка ракометна репрезентација на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина
Shirt badge/Association crest
Податоци
Прекар Златни лилјани
Змаеви
Сојуз Ракометен сојуз
на Босна и Херцеговина
Тренер Билал Шуман
Капитен Никола Прце
Најмногу натпревари Мирсад Терзиќ
Најмногу голови Мирсад Терзиќ
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 1 (првпат во 2015)
Најдобар резултат 20. место (2015)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Натпревар на БиХ против Грција во 2006 г.

Машка ракометна репрезентација на Босна и Херцеговина — сениорска репрезентација која ја претставува Босна и Херцеговина на меѓународните ракометни натпревари. Со неа управува Ракометниот сојуз на БиХ.

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Шведска 1993 Не се квалификувала
Исланд 1995
Јапонија 1997
Египет 1999
Франција 2001
Португалија 2003
Тунис 2005
Германија 2007
Хрватска 2009
Шведска 2011
Шпанија 2013
Катар 2015 Групна фаза 20. место 5 1 0 4 118 128
Франција 2017 Не се квалификувала
Вкупно 1/13 - 5 1 0 4 118 128

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 Не се квалификувала
Шпанија 1996
Италија 1998
Хрватска 2000
Шведска 2002
Словенија 2004
Швајцарија 2006
Норвешка 2008
Австрија 2010
Србија 2012
Данска 2014
Полска 2016
Хрватска 2018
Вкупно 0/13 - - - - - - -

Состав[уреди | уреди извор]

Состав на репрезентацијата за Светското првенство 2015.[1]

Главен тренер: Драган Марковиќ

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 Г Небојша Граховац 11 февруари 1984(1984-02-11)(40 г.) 1,91 м 70 1 Франција Шартр
2 ДК Фарук Вражалиќ 22 јуни 1990(1990-06-22)(33 г.) 1,83 м 35 120 Германија Белинген-Вајлштетен
3 ЛК Ален Овчина 27 февруари 1989(1989-02-27)(34 г.) 1,90 м 13 43 Катар ел-Шамал
4 ЦЗ Јосип Периќ 5 јуни 1992(1992-06-05)(31 г.) 1,80 м 9 9 Унгарија Татабања
5 ЛК Мирко Микиќ 23 август 1985(1985-08-23)(38 г.) 1,85 м 22 28 Босна и Херцеговина Борац Бања Лука
8 КИ Сењамин Буриќ 20 ноември 1990(1990-11-20)(33 г.) 1,96 м 34 45 Словенија Горење
11 ЦЗ Стефан Јанковиќ 20 август 1992(1992-08-20)(31 г.) 1,89 м 2 2 Босна и Херцеговина Борац Бања Лука
12 Г Бенјамин Буриќ 20 ноември 1990(1990-11-20)(33 г.) 1,97 м 32 0 Словенија Горење
14 ЛЗ Мирсад Терзиќ 12 јули 1983(1983-07-12)(40 г.) 1,96 м 120 398 Унгарија Веспрем
15 КИ Мухамед Торомановиќ (к) 9 април 1984(1984-04-09)(39 г.) 1,94 м 116 394 Франција Кретеј
17 ЛЗ Душко Челица 16 август 1986(1986-08-16)(37 г.) 1,98 м 30 52 Хрватска Загреб
18 ЦЗ Иван Карачиќ 26 мај 1985(1985-05-26)(38 г.) 1,90 м 36 90 Белорусија Мешков Брест
19 ЛЗ Никола Прце 31 август 1980(1980-08-31)(43 г.) 2,00 м 71 238 Полска Азоти-Пулави
21 КИ Владимир Врањеш 14 декември 1988(1988-12-14)(35 г.) 2,02 м 38 43 Унгарија Пик Сегед
22 ДЗ Дејан Малиновиќ 12 април 1992(1992-04-12)(31 г.) 1,91 м 24 71 Франција Кретеј
24 ДК Мухамед Зулфиќ 13 мај 1992(1992-05-13)(31 г.) 1,88 м 1 1 Босна и Херцеговина Босна Сараево

Истакнати играчи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]