Светско првенство во ракомет за мажи 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 2007
Податотека:2007 World Men's Handball Championship.png
Податоци за турнирот
Домаќини Германија
Датуми19 јануари–4 февруари
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта12 (во 12 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Германија (3. титула)
Второпласиран Полска
Третопласиран Данска
Четвртопласиран Франција
Статистикa за турнирот
Натпревари92
Дадени голови5325 (57.88 по натпр.)
Најдобар стрелец Валур Сигурдсон (ISL) (66 голови)
Најдобар играч Ивано Балиќ (CRO)

Светското ракометно првенство во 2007 година — 20-то издание на Светското првенство во ракомет за мажи. Се одржало во Германија, од 19 јануари до 4 февруари 2007 година. 24 национални екипи се натпреварувале во 12 германски градови. Германија го освоила првенството

Стадиони[уреди | уреди извор]

12 германски градови биле домаќини за 2007 првенството. Избрани се најмодерните стадиони - распространети низ целата земја. Конечниот натпревар се одржа во Келнарена во Келн ( Келн ).

Град Сала Капацитет
Келн Ланксес Арена 19.000
Манхајм САП арена 14.300
Хамбург Барклејкард Арена 12.500
Дортмунд Вестфаленхал 12.000
Хале Сала Гери Вебер 11.000
Кил Шпаркасен арена 10.200
Берлин Сала Макс Шмелинг 10.000
Бремен Арена ОВБ 9.200
Магдебург ГЕТЕК арена 7.850
Штутгарт Порше арена 6.100
Лемго Липерланд арена 5.000
Вецлар Ритал Арена Вецлар 5.000

Податоци[уреди | уреди извор]

Ланксес Арена

(Kölnarena)
Местоположба: Келн
Капацитет: 19,500
Клуб: РК Гумерсбах

САП арена

(SAP-Arena)
Местоположба: Манхајм
Capacity: 14,300
Клуб: Рајн-Некар Левен

Барклејкард Арена

(Color Line Arena)
Местоположба: Хамбург
Капацитет: 13,800
Клуб: РК Хамбург

Вестфаленхал

(Westfalenhalle)
Местоположба: Дортмунд
Капацитет: 12,000
Клуб:

Сала Гери Вебер

(Gerry Weber Stadion)
Местоположба: Хале
Капацитет: 11,000
Клуб:

Шпаркасен арена

(Ostseehalle)
Местоположба: Кил
Капацитет: 10,200
Клуб: РК Кил

Сала Макс Шмелинг

(Max-Schmeling-Halle)
Местоположба: Берлин
Капацитет: 10,000
Клуб: Фихсе Берлин

Арена ОВБ

(AWD-Dome)
Местоположба: Бремен
Капацитет: 9,200
Клуб:

ГЕТЕК арена

(Bördelandhalle)
Местоположба: Магдебург
Капацитет: 7,850
Клуб: РК Магдебург

Порше арена

(Porsche Arena)
Местоположба: Штутгарт
Капацитет: 6,100
Клуб:

Липерланд арена

(Lipperlandhalle)
Местоположба: Лемго
Капацитет: 5,000
Клуб: ТБВ Лемго

Ритал Арена Вецлар

(Rittal Arena Wetzlar)
Местоположба: Вецлар
Капацитет: 5,000
Клуб: HSG Вецлар

Систем на натпреварување[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

24-те натпреварувачки екипи ќе бидат извлечени во шест прелиминарни групи од по четири екипи, а натпреварите во прелиминарната рунда се одржуваат од 20 до 22 јануари. Двете најдобри екипи од секоја група потоа продолжуваат во главната рунда, додека третите и четвртопласираните екипи играат во посебен куп[1].

На 14 јули 2006 година, биле групите на турнирот:[2]

Група A (Вецлар):

Група B (Магдебург):

Група C (Берлин, Хале):

Група D (Бремен):

Група E (Кил):

Група F (Штутгарт):

Посебен куп[уреди | уреди извор]

Екипите што се наоѓаат на третото и четвртото место во групите на прелиминарните фази се поделени во четири групи од три тима, и тоа:

Група I:

 • 3-то место од Група A
 • 3-то место од Група B
 • 3-то место од Група C

Група II:

 • 3-то место од Група D
 • 3-то место од Група E
 • 3-то место од Група F

Група III:

 • 4-то место од Група A
 • 4-то место од Група B
 • 4-то место од Група C

Група IV:

 • 4-то место од Група D
 • 4-то место од Група E
 • 4-то место од Група F

Натпреварите се закажани за 24 до 26 јануари. На 28 јануари, победниците од групата I и II потоа играат едни со други за 13-то место, за 15-то место и за 17-то место. Тимовите од групата III и IV играат на 19-то, 21-то и 23-то место.

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Главната фаза е закажана за 24 до 28 јануари, а екипите ќе бидат поделени во две групи од шест екипи. Тимовите ги носат резултатите од натпреварот од натпревари против другиот тим од нивната група за да се квалификуваат во главната рунда. Четири екипи од секоја главна рунда се квалификуваат во четвртфиналето.

Не се закажани натпревари за пласман од 9 до 12 место.

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Нокаут фазата е предвидено да се одржи последната недела на турнирот, почнувајќи од вторник 30 јануари и ќе трае до недела 4 февруари. Четвртфиналето е поставено така што победникот на едната група ќе се соочи со четвртопласираниот тим во другата група. Полуфиналните и утешните натпревари се одржуваат на 1 февруари; два дена подоцна, плеј-офот од 5-то и 7-то место се одржуваат на 3 февруари, со плеј-офот за 3-то место, а финалето е закажано за наредниот ден.

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

     Team advanced to the Главна фаза (останатите ќе играт Претседателски Куп)

All times are средноевропско време (UTC+1)

Група A (Вецлар)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Словенија 3 3 0 0 102 71 +31 6
 Тунис 3 2 0 1 97 77 +20 4
 Кувајт 3 1 0 2 85 94 –9 2
 Гренланд 3 0 0 3 68 110 –42 0
20 јануари 2007
Словенија  35 – 21  Гренланд
Тунис  34 – 23  Кувајт
21 јануари 2007
Гренланд  20 – 36  Тунис
Кувајт  23 – 33  Словенија
22 јануари 2007
Кувајт  39 – 27  Гренланд
Тунис  27 – 34  Словенија

Група B (Магдебург)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Исланд 3 2 0 1 106 76 +30 4
 Франција 3 2 0 1 103 63 +40 4
 Украина 3 2 0 1 90 79 +11 4
 Австралија 3 0 0 3 48 129 –81 0
20 јануари 2007
Исланд  45 – 20  Австралија
Франција  32 – 21  Украина
21 јануари 2007
Австралија  10 – 47  Франција
Исланд  29 – 32  Украина
22 јануари 2007
Украина  37 – 18  Австралија
Франција  24 – 32  Исланд

Група C (Берлин, Хале)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Полска 3 3 0 0 87 63 +24 6
 Германија 3 2 0 1 84 69 +15 4
 Аргентина 3 1 0 2 57 81 –24 2
 Бразил 3 0 0 3 65 80 –15 0
19 јануари 2007
Германија  27 – 22  Бразил
20 јануари 2007
Полска  29 – 15  Аргентина
21 јануари 2007
Бразил  23 – 31  Полска
Аргентина  20 – 32  Германија
22 јануари 2007
Германија  25 – 27  Полска
Бразил  20 – 22  Аргентина

Група D (Бремен)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Шпанија 3 3 0 0 109 76 +33 6
 Чешка 3 2 0 1 97 88 +9 4
 Египет 3 1 0 2 94 88 +6 2
 Катар 3 0 0 3 65 113 –48 0
20 јануари 2007
Чешка  37 – 23  Катар
Шпанија  33 – 29  Египет
21 јануари 2007
Катар  18 – 41  Шпанија
Египет  30 – 31  Чешка
22 јануари 2007
Египет  35 – 24  Катар
Шпанија  35 – 29  Чешка

Група E (Кил)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Унгарија 3 3 0 0 89 82 +7 6
 Данска 3 2 0 1 95 75 +20 4
 Норвешка 3 1 0 2 88 65 +23 2
 Ангола 3 0 0 3 64 114 –50 0
20 јануари 2007
Норвешка  41 – 13  Ангола
Данска  29 – 30  Унгарија
21 јануари 2007
Ангола  20 – 39  Данска
Унгарија  25 – 22  Норвешка
22 јануари 2007
Унгарија  34 – 31  Ангола
Данска  27 – 25  Норвешка

Група F (Штутгарт)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Хрватска 3 3 0 0 108 72 +36 6
 Русија 3 1 1 1 94 83 +11 3
 Јужна Кореја 3 1 1 1 87 92 –5 3
 Мароко 3 0 0 3 60 102 –42 0
20 јануари 2007
Хрватска  35 – 22  Мароко
Русија  32 – 32  Јужна Кореја
21 јануари 2007
Мароко  19 – 35  Русија
Јужна Кореја  23 – 41  Хрватска
22 јануари 2007
Мароко  19 – 32  Јужна Кореја
Хрватска  32 – 27  Русија

Претседателски Куп (13-24 место)[уреди | уреди извор]

Група I (Лемго)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Украина 2 2 0 0 56 45 +11 4
 Аргентина 2 1 0 1 50 48 2 2
 Кувајт 2 0 0 2 48 61 –13 0
24 јануари 2007
Кувајт  23 – 33  Украина
25 јануари 2007
Кувајт  25 – 28  Аргентина
27 јануари 2007
Украина  23 – 22  Аргентина

Група II (Лемго)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Норвешка 2 2 0 0 61 50 +11 4
 Јужна Кореја 2 1 0 1 68 64 +4 2
 Египет 2 0 0 2 48 63 –15 0
24 јануари 2007
Египет  18 – 27  Норвешка
25 јануари 2007
Египет  30 – 36  Јужна Кореја
27 јануари 2007
Норвешка  34 – 32  Јужна Кореја

Група III (Дортмунд/Хале)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Бразил 2 2 0 0 63 53 +10 4
 Гренланд 2 1 0 1 64 58 +6 2
 Австралија 2 0 0 2 48 64 –16 0
24 јануари 2007
Гренланд  34 – 25  Австралија Хале
25 јануари 2007
Гренланд  30 – 33  Бразил Дортмунд
27 јануари 2007
Австралија  23 – 30  Бразил Дортмунд

Група IV (Дортмунд/Хале)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Мароко 2 2 0 0 76 55 +21 4
 Ангола 2 1 0 1 61 59 +2 2
 Катар 2 0 0 2 54 77 –23 0
24 јануари 2007
Катар  27 – 33  Ангола Хале
25 јануари 2007
Катар  27 – 44  Мароко Дортмунд
27 јануари 2007
Ангола  28 – 32  Мароко Дортмунд

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Team advanced to the Полуфинале (останатите ќе играт Placement Matches)

Група I (Дортмунд /Хале )[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Полска 5 4 0 1 162 147 +15 8
 Германија 5 4 0 1 157 138 +19 8
 Исланд 5 3 0 2 161 153 +8 6
 Франција 5 3 0 2 142 128 +14 6
 Словенија 5 1 0 4 140 165 –25 2
 Тунис 5 0 0 5 142 173 –31 0

All times are средноевропско време (UTC+1)

24 јануари 2007
Словенија  29 – 35  Германија Хале
Тунис  30 – 36  Исланд Дортмунд
Франција  31 – 22  Полска Дортмунд
25 јануари 2007
Тунис  28 – 35  Германија Дортмунд
Полска  35 – 33  Исланд Хале
Франција  33 – 19  Словенија Хале
27 јануари 2007
Франција  26 – 29  Германија Дортмунд
Исланд  32 – 31  Словенија Хале
Полска  40 – 31  Тунис Хале
28 јануари 2007
Германија  33 – 28  Исланд Дортмунд
Словенија  27 – 38  Полска Хале
Франција  28 – 26  Тунис Хале

Група II (Манхејм )[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Хрватска 5 5 0 0 145 128 +17 10
 Данска 5 3 0 2 141 134 +7 6
 Шпанија 5 3 0 2 152 145 +7 6
 Русија 5 2 0 3 136 142 –6 4
 Унгарија 5 2 0 3 132 138 –6 4
 Чешка 5 0 0 5 138 157 –19 0

All times are средноевропско време (UTC+1)

24 јануари 2007
Чешка  25 – 28  Унгарија
Шпанија  33 – 29  Русија
Данска  26 – 28  Хрватска
25 јануари 2007
Чешка  26 – 30  Русија
Хрватска  25 – 18  Унгарија
Данска  27 – 23  Шпанија
27 јануари 2007
Хрватска  31 – 29  Чешка
Унгарија  31 – 33  Шпанија
Данска  26 – 24  Русија
28 јануари 2007
Шпанија  28 – 29  Хрватска
Русија  26 – 25  Унгарија
Данска  33 – 29  Чешка

Placement Matches (9th-24th Place)[уреди | уреди извор]

23-24 место (Дортмунд )[уреди | уреди извор]

28 јануари 2007
Австралија  22 – 36  Катар

21-22 место (Дортмунд )[уреди | уреди извор]

28 јануари 2007
Гренланд  28 – 29  Ангола

19-20 место (Дортмунд )[уреди | уреди извор]

28 јануари 2007
Бразил  36 – 29  Мароко

===17-18 место (Лемго)

28 јануари 2007
Кувајт  22 – 26  Египет

===15-16 место (Лемго)

28 јануари 2007
Јужна Кореја  44 – 31  Аргентина

===13-14 место (Лемго)

28 јануари 2007
Украина  22 – 32  Норвешка

11-12 место (Келн)[уреди | уреди извор]

30 јануари 2007
Тунис  25 – 21  Чешка

9-10 место (Хамбург)[уреди | уреди извор]

30 јануари 2007
Словенија  33 – 34  Унгарија

Финална фаза (Хамбург/Келн)[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
30 јануари 2007 – Келн        
   Шпанија  25
1 февруари2007 – Келн
   Германија  27  
   Германија  32b
30 јануари 2007 – Келн
     Франција  31  
   Хрватска  18
4 февруари2007 – Келн
   Франција  21  
   Германија  29
30 јануари 2007 – Хамбург
     Полска  24
   Полска  28
1 февруари2007 – Хамбург
   Русија  27  
   Полска  36c Трето место
30 јануари 2007 – Хамбург
     Данска  33  
   Исланд  41    Франција  27
   Данска  42a      Данска  34
4 февруари2007 – Келн


 • a резултат беше 34-34 во редовното врерме. Данска победи во продолжение
 • b резултат беше 21-21. Германија победи во продолжение.
 • c резултат беше 26-26. Полска победи во продолжение.

Бронза[уреди | уреди извор]

4 February Франција  27–34  Данска

Злато[уреди | уреди извор]

4 февруари Германија  29-24  Полска

5-8 место[уреди | уреди извор]

  5-8 место 5-6 место
             
1 февруари 2007 – Келн
   Шпанија 27  
   Хрватска 35  
 
3 февруари 2007 – Келн
       Хрватска 34
     Русија 25
7-8 место
1 февруари 2007 – Хамбург 3 февруари 2007 – Келн
   Русија 28    Шпанија  40
   Исланд 25      Исланд  36

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

 Германија
 Полска
 Данска
4  Франција
5  Хрватска
6  Русија
7  Шпанија
8  Исланд
9  Унгарија
10  Словенија
11  Тунис
12  Чешка
13  Норвешка
14  Украина
15  Јужна Кореја
16  Аргентина
17  Египет
18  Кувајт
19  Бразил
20  Мароко
21  Ангола
22  Гренланд
23  Катар
24  Австралија
Квалификувана на Летните олимписки игри 2008
Квалификувана на Летните олимписки игри 2008

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Германија
 Полска
 Данска

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (германски) Spielplan - Handball-WM 2007, from the tournament's official site
 2. (германски) Gruppenauslosung wird zur Farce - Brand zur deutschen Glücksfee[мртва врска], from RP-Online, retrieved 15 July 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]