Светско првенство во ракомет за мажи 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство во ракомет за мажи 2007
180px
Податоци за првенството
Домаќини Германија
Траење19 јануари–4 февруари
Репрезентации24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта12 (во 12 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Германија (3. титула)
Второпласиран Полска
Третопласиран Данска
Четвртопласиран Франција
Статистики за првенството
Натпревари92
Дадени голови5325 (57.88 по натпр.)
Најуспешни стрелци Валур Сигурдсон (ISL) (66 goals)
Најдобар играч Ивано Балиќ (CRO)

Светското ракометно првенство во 2007 година било одржано од 19 јануари до 4 февруари 2007 година во Германија. 24 национални екипи се натпреварувале во 12 германски градови. Тоа било 20-то издание на Светското првенство во ракометниот тим и било освоено од домаќините .

Стадиони[уреди | уреди извор]

12 германски градови биле домаќини за 2007 шампионатот. Избрани се најмодерните стадиони - распространети низ целата земја. Конечниот натпревар се одржа во Келнарена во Келн ( Келн ).