САП арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
САП Арена
САП Арена

САП Арена е повеќенаменска арена во Манхајм, Германија. Првенствено се користи за хокеј на мраз и ракомет, и е домашна арена на клубот за хокеј на Адлер Манхајм и ракометниот клуб Рајн-Некар Левен. Инаугуриран во 2005 година, арената има капацитет од 15.000 луѓе.[1] Повеќе од сто концерти и конгресни настани се одржуваат во арената на годишно ниво. САП Арената е една од најголемите во Германија и една од најпознатите хај-тек во Европа. Арената е именувана по спонзорот САП.

Трамвајската линија (број 6) ја поврзува арената со центарот на градот Манхајм и новоизградената патна врска со автопатот B 38a ја поврзува со автопатот A 656, што доведува до замена на A656 / A 6, што го поврзува источниот Манхајм со Хајделберг (A656), а север-југ до Франкфурт, Карлсруе и Штутгарт (А6), како и малку север на А6 до Кајзерлаутерн (западнограничен).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. SAP-Arena: Technical Data (in German) Архивирано на 2 октомври 2011 г.. Retrieved 25 August 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 49°27′50.9″N 8°31′04.7″E / 49.464139° СГШ; 8.517972° ИГД / 49.464139; 8.517972