Ритал Арена Вецлар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ритал Арена Вецлар

Ритал Арена Вецлар е затворен спортска арена која се наоѓа во Вецлар, Германија. Капацитетот на арената е 5.000 луѓе и била отворена во 2005 година. Тоа е дом на ракометниот Бундеслига клуб РК Вецлар. Арената претходно го носела името Мителхесен-Арена, додека правата за именување на стадионот биле продадени во март 2006 година на германската компанија Ритал.

Стадионот бил едно од местата за Светското првенство во ракомет за 2007 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]