Светско првенство во ракомет за жени 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
2015 Светско првенство во ракомет за жени 2015
Податотека:2015 World Women's Handball Championship.png
Податоци за турнирот
Домаќини Данска
Датуми5–20 декември
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (3 титула)
Второпласиран Холандија
Третопласиран Романија
Четвртопласиран Полска
Статистикa за турнирот
Натпревари88
Дадени голови4714 (53.57 по натпр.)
Гледачи304.436 (3.460 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 2015 — 22-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Данска во периодот од 5 до 20 декември 2015 година. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Норвешка, победувајќи ја Холандија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Романија.

Сали[уреди | уреди извор]

Хернинг Колдинг
Јиск Банк Боксен
Капацитет: 14.000
Колдинг арена
Капацитет: 5.100
Фредериксхавн Нествед
Норд арена
Капацитет: 2.800
Нествед арена
Планиран капацитет: 3.500

Квалификации[уреди | уреди извор]

Турнир Датум Број на места Квалификувани
Димаќин 27 јануари 2011 1  Данска
Светско првенство 2013 11.-27 јануари 2013 1  Бразил
Африканско првенство во ракомет за жени 2014 16.-25 јануари 2014 3  Тунис
 ДР Конго
 Англија
Европско првенство во ракомет за жени 2014 7.-21 декември 2014 1  Норвешка
Азиско првенство во ракомет за жени 2015 14.-23. март 2015 3  Јужна Кореја
 Јапонија
 Кина
Пан-американско првенство во ракомет за жени 2015 21.-28. мај 2015 3  Куба
 Аргентина
 Порторико
Европски квалификации 8 октомври 2014 –14јуни 2015 9  Франција
 Унгарија
 Црна Гора
 Холандија
 Полска
 Романија
 Русија
 Шпанија
 Шведска
Квалификациски турнир 15.-17јуни 2015 1  Казахстан
Позив[1] 22 јуни 2015 2  Германија
 Србија

== Судии[2] ==

Судии
 Аргентина Хулиан Грило
Себастиан Ленци
Бахреин Бахреин Хусаин Ал-Мавт
Самер Марун
Брег на Слоновата Коска БСК Јалатима Коулибали
Мамадоу Диабате
 Данска Андерс Бирх
Денис Стенранд
 Франција Шерлот Бонавентура
Жулие Бонавентура
 Германија Роберт Шулц
Тобиас Тониес
 Унгарија Питер Хорват
Балаш Мартон
 Исланд Јонас Елиасон
Антон Палсон
Јапонија Томоко Ота
Марико Шимајири

Судии
Јужна Кореја Ли Се-ок
Ко Бон-ок
 Норвешка Кјерсти Арнстен
Гуро Роен
 Романија Диана Флореску
Анамарија Стоја
 Русија Викториа Аплаиџе
Татјана Березкина
 Словенија Бојан Лах
Давид Сок
 Србија Вања Антиќ
Јелена Јаковљевиќ
 Шпанија Игнакио Гарсија
Андреу Марин

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

Групи[уреди | уреди извор]

  • Сите натпревари се одиграни по средноевропско време
     Екипата се квалификувала во осминафинале
     Екипата игра натпревар за пласман

Група А (Хернинг)[уреди | уреди извор]

5 декември 2015
15:45
 Црна Гора 28-28  Србија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 4700
Судии: Гарсија, Марин, (Шпанија)
Катарина Булатовиќ 8 (16-14) Катарина Крпеж, Јелена Живковиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card
5 декември 2015
18:00
 Унгарија 39-20  Тунис Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 7900
Судии: Алпаиџе, Березкина, (Русија)
Жужана Томори 6 (16-5) Чебах 10
Suspension 1×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
5 декември 2015
20:45
 Данска 30-21  Јапонија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12500
Судии: Грило, Ленци, (Аргентина)
Граволт 6 (17-11) Хонда 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

6 декември 2015
16:15
 Јапонија 23-29  Црна Гора Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 2500
Судии: Алпаиџе, Березкина, (Русија)
Сунами 9 (15-17) Јованка Радичевиќ 10
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон
6 декември 2015
18:30
 Србија 26-32  Унгарија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 7000
Судии: Арнстен, Роен, (Норвешка)
Катарина Крпеж 5 (16-18) Жужана Томори 10
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон
6 декември 2015
20:45
 Тунис 20-32  Данска Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12000
Судии: Коулибали, Диабате, (CIV)
Чебах, Моуна 5 (10-16) три играчи по 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2015
16:15
 Јапонија 31-21  Тунис Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 2000
Судии: Алпаиџе, Березкина, (Русија)
Хара 9 (13-9) Моуна 5
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
8 декември 2015
18:30
 Црна Гора 32-15  Унгарија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 7000
Судии: Арнстен, Роен, (Норвешка)
три играчи по 6 (17-9) три играчи по 3
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
8 декември 2015
20:45
 Данска 29-20  Србија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12500
Судии: Шулц, Тониес, (GER)
Јоргенсен 7 (13-12) Кристина Лишчевиќ 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2015
16:15
 Црна Гора 37-26  Тунис Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 1700
Судии: Грило, Ленци, (ARG)
Јауковиќ 9 (19-12) Чебах 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
9 декември 2015
18:30
 Србија 27-22  Јапонија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 7000
Судии: Коулибали, Диабате, (CIV)
Катарина Крпеж 6 (13-12) Ишитате, Сунами 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
9 декември 2015
20:45
 Унгарија 29-22  Данска Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12500
Судии: Арнстен, Роен, (NOR)
Жужански 8 (15-12) Јоргенсен 4
Suspension 1×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2015
16:15
 Унгарија 31-21  Јапонија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 1500
Судии: Шулц, Тониес, (GER)
Тришчук 6 (17-11) Фуђи 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
11 декември 2015
18:30
 Тунис 21-43  Србија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 4000
Судии: Арнстен, Роен, (NOR)
три играчи по 4 (10-23) Катарина Крпеж 11
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
11 декември 2015
20:45
 Данска 21-23  Црна Гора Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12500
Судии: Гарсија, Марин, (ESP)
Хансен 8 (7-12) Јауковиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
1.  Црна Гора 5 4 1 0 149 113 +36 9
2.  Унгарија 5 4 0 1 146 121 +25 8
3.  Данска 5 3 0 2 134 113 +21 6
4.  Србија 5 2 1 2 144 132 +12 5
5.  Јапонија 5 1 0 4 118 138 -20 2
6.  Тунис 5 0 0 5 108 182 -74 0

Група Б (Нествед)[уреди | уреди извор]

5 декември 2015
16:15
 Холандија 42-21  Кина Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2950
Судии: Бонавентура, Бонавентура, (FRA)
Абинг, Броч 7 (19-9) Кјао 5
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
5 декември 2015
18:30
 Куба 22-27  Полска Нествед арена, Нествед
Гледачи: 3112
Судии: Шулц, Тониес, (GER)
Мартинез 8 (11-12) Кудлач 11
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон
5 декември 2015
20:45
 Шведска 37-23  Ангола Нествед арена, Нествед
Гледачи: 3204
Судии: Флореску, Стоја, (ROM)
Хагман 8 (18-12) Андре 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

6 декември 2015
16:15
 Кина 39-30  Куба Нествед арена, Нествед
Гледачи: 1475
Судии: Флореску, Стоја, (ROM)
Занг 8 (22-15) Варанес 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
6 декември 2015
18:30
 Ангола 24-37  Холандија Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2850
Судии: Ли, Ко, (KOR)
Андре 5 (11-19) Полман 12
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
6 декември 2015
20:45
 Полска 30-31  Шведска Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2894
Судии: Гарсија, Марин, (ESP)
Кудлач 7 (13-15) Хагман 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2015
16:15
 Куба 23-38  Ангола Нествед арена, Нествед
Гледачи: 1284
Судии: Бонавентура, Бонавентура, (FRA)
три играчи по 4 (14-20) Бернардо, Виегас 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 2×добил жолт картон
8 декември 2015
18:30
 Полска 29-24  Кина Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2584
Судии: Ко, Ли, (KOR)
Кудлач 7 (12-11) Ђин 8
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
8 декември 2015
20:45
 Шведска 28-28  Холандија Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2894
Судии: Гарсија, Марин, (ESP)
Гулден 8 (12-15) Грут 9
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

9 декември 2015
16:15
 Холандија 45-23  Куба Нествед арена, Нествед
Гледачи: 1494
Судии: Ко, Ли, (KOR)
Абинг 8 (20-13) Лусон, Ризо 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
9 декември 2015
18:30
 Ангола 27-29  Полска Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2820
Судии: Гарсија, Марин, (ESP)
Бернардо 8 (15-12) Коцела 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
9 декември 2015
20:45
 Шведска 47-28  Кина Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2864
Судии: Флореску, Стоја, (ROM)
Робертс 10 (25-14) Јан 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

11 декември 2015
16:15
 Кина 29-32  Ангола Нествед арена, Нествед
Гледачи: 1628
Судии: Ко, Ли, (KOR)
Кјао 5 (11-15) Бернардо 10
Suspension 3×добил жолт картон  4×добил жолт картон
11 декември 2015
18:30
 Холандија 31-20  Полска Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2652
Судии: Бонавентура, Бонавентура, (FRA)
Абинг 7 (14-9) Ачрук, Најџвајџ 5
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон
11 декември 2015
20:45
 Куба 25-49  Шведска Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2781
Судии: Флореску, Стоја, (ROM)
Мартинез 7 (12-23) Хагман 14
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
1.  Холандија 5 4 1 0 183 116 +67 9
2.  Шведска 5 4 1 0 192 134 +58 9
3.  Полска 5 3 0 2 135 135 0 6
4.  Ангола 5 2 0 3 144 155 -11 4
5.  Кина 5 1 0 4 141 181 -39 2
6.  Куба 5 0 0 5 123 198 -75 0

Група Ц (Колдинг)[уреди | уреди извор]

5 декември 2015
16:00
 Аргентина 23-15  ДР Конго Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1752
Судии: Буалуча, Кениси, (TUN)
Пицо 5 (11-10) Мвасеса 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
5 декември 2015
18:15
 Франција 30-20  Германија Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 2200
Судии: Ал-Мавт, Марун, (BHR)
Пино 7 (16-7) С. Милер 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
5 декември 2015
20:30
 Бразил 24-24  Јужна Кореја Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1430
Судии: Бирх, Стенранд, (DEN)
Родригес 7 (10-12) Риу 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

7 декември 2015
16:00
 ДР Конго 11-26  Бразил Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1500
Судии: Ал-Мавт, Марун, (BHR)
Мвасеса 4 (4-14) Насименто 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
7 декември 2015
18:15
 Јужна Кореја 22-22  Франција Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 2100
Судии: Елиасон, Палсон, ([[Предлошка:Country data ICL|ICL]])
Јанг Ј. 8 (11-11) Нзе Минко 7
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон
7 декември 2015
20:30
 Германија 33-13  Аргентина Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1000
Судии: Бирх, Стенранд, (DEN)
С. Милер 7 (17-8) Мендоса, Карстен 4
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2015
16:00
 Јужна Кореја 35-17  ДР Конго Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1200
Судии: Бирх, Стенранд, (DEN)
Чои 8 (14-6) Мвасеса 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
8 декември 2015
18:15
 Франција 20-12  Аргентина Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1300
Судии: Буалуча, Кениси, (TUN)
(13-6) Мендоса 3
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
8 декември 2015
20:30
 Бразил 24-21  Германија Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1500
Судии: Коулибали, Диабате, (CIV)
Аморим 7 (9-8) три играчи по 4
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2015
16:00
 Аргентина 19-23  Бразил Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1800
Судии: Ал-Мавт, Марун, (BHR)
Пицо 6 (8-11) Фачинело 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
10 декември 2015
18:15
 Франција 29-16  ДР Конго Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1200
Судии: Бирх, Стенранд, (DEN)
Лакрабер 8 (14-10) Мвасеса 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
10 декември 2015
20:30
 Германија 40-28  Јужна Кореја Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1000
Судии: Буалуча, Кениси, (TUN)
Ф. Милер, Смит 6 (14-15) Гвон, Јанг Ј. 6
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2015
16:00
 Аргентина 22-29  Јужна Кореја Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 700
Судии: Алпаиџе, Березкина, (RUS)
Пицо 6 (12-14) Јанг Ј., Ким 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
11 декември 2015
18:15
 Бразил 21-20  Франција Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1600
Судии: Бирх, Стенранд, (DEN)
Родригес 5 (11-9) Пино 6
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон
11 декември 2015
20:30
 ДР Конго 19-37  Германија Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 300
Судии: Ал-Мавт, Морун, (BHR)
Лусамба, Милемба 4 (11-18) Фишер, С. Милер 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
1.  Бразил 5 4 1 0 118 95 +23 9
2.  Франција 5 3 1 1 121 91 +30 7
3.  Германија 5 3 0 2 151 114 +37 6
4.  Јужна Кореја 5 2 2 1 138 125 +13 6
5.  Аргентина 5 1 0 4 89 120 -31 2
6.  ДР Конго 5 0 0 5 78 150 -72 0

Група Д (Фредериксхавн)[уреди | уреди извор]

5 декември 2015
16:00
 Романија 47-14  Порторико Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1258
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ, (SER)
Чипер 10 (23-3) Хиралдо 5
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
5 декември 2015
18:15
 Шпанија 31-10  Казахстан Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1285
Судии: Ота, Шимајири, ([[

Јапонија|JAP]])

Мартин 6 (16-5) Танкина 4
 1×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
5 декември 2015
20:30
 Норвешка 25-26  Русија Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1360
Судии: Хорват, Мартон, (HUN)
Морк 6 (11-14) Вјакирева 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2015
16:00
 Казахстан 20-36  Романија Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 771
Судии: Хорват, Мартон, (HUN)
Александрова 7 (12-18) Манеа, Нечита 6
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Suspension 2×добил жолт картон
7 декември 2015
18:15
 Русија 28-26  Шпанија Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1380
Судии: Лах, Сок, (SLO)
Близнова 7 (16-14) Мартин 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
7 декември 2015
20:30
 Порторико 13-39  Норвешка Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1516
Судии: Ота, Шимајири, ([[

Јапонија|JAP]])

Малдонадо 4 (6-17) Суланд 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2015
16:00
 Русија 45-18  Порторико Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 647
Судии: Хорват, Мартон, (HUN)
три играчи по 6 (22-7) Малдонадо 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон
8 декември 2015
18:15
 Шпанија 26-18  Романија Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1259
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ, (SER)
Пена 7 (13-12) Њагу 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
8 декември 2015
20:30
 Норвешка 40-19  Казахстан Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1384
Судии: Лах, Сок, (SLO)
Херем 7 (20-10) Пикалова 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

10 декември 2015
16:00
 Казахстан 19-42  Русија Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 585
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ, (SER)
Родина, Танкина 5 (9-24) три играчи по 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
10 декември 2015
18:15
 Шпанија 39-13  Порторико Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1060
Судии: Ота, Шимајири, ([[

Јапонија|JAP]])

Лопес 8 (18-8) Кебалос 4
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
10 декември 2015
20:30
 Романија 22-26  Норвешка Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1610
Судии: Лах, Сок, (SLO)
Њагу 8 (10-13) Морг 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2015
16:00
 Порторико 30-27  Казахстан Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 269
Судии: Ота, Шимајири, ([[

Јапонија|JAP]])

Малдонадо 7 (18-14) Пикалова 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
11 декември 2015
18:15
 Романија 27-30  Русија Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1415
Судии: Хорват, Мартон, (HUN)
Арден-Елисеј 6 (16-17) Вјакирева 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
11 декември 2015
20:30
 Норвешка 29-26  Шпанија Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1781
Судии: Лах, Сок, (SLO)
Морк 6 (18-12) Пена 9
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
1.  Русија 5 5 0 0 171 115 +56 10
2.  Норвешка 5 4 0 1 159 106 +53 8
3.  Шпанија 5 3 0 2 148 98 +50 6
4.  Романија 5 2 0 3 150 116 +34 4
5.  Порторико 5 1 0 4 88 197 -109 2
6.  Казахстан 5 0 0 5 95 179 -84 0

Претседателски куп[уреди | уреди извор]

17-20 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Натпревар за 17 место
             
13 декември
  Јапонија 24  
  Кина 29  
 
14 декември
      Кина 35
    Аргентина 27
Натпревар за 19 место
13 декември 14 декември
  Аргентина 28   Јапонија  44
  Порторико 14     Порторико  15

Полуфинале[уреди | уреди извор]

13 декември 2015
15:30
 Јапонија 24-29  Кина Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 600
Судии: Бирх, Стенард, (DEN)
Фуџи 14 (11-16) Џин, Сун 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

13 декември 2015
18:00
 Аргентина 28-14  Порторико Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 400
Судии: Кулибали, Диабате, (CIV)
Салвадо 7 (13-6) три играчи по 3
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 19 место[уреди | уреди извор]

14 декември 2015
13:00
 Јапонија 44-15  Порторико Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 400
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ, (SER)
Мацумура 9 (21-7) Себалос, Гарсија 4
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 17 место[уреди | уреди извор]

14 декември 2015
15:30
 Кина 35-27  Аргентина Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 200
Судии: Алпаиџе, Березкина, (RUS)
Јан 8 (20-9) Карстен 7
Suspension 3×добил жолт картон  3×добил жолт картон

21-24 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Натпревар за 21 место
             
13 декември
  Тунис 28  
  Куба 24  
 
14 декември
      Тунис 29
    Казахстан 23
Натпревар за 23 место
13 декември 14 декември
  ДР Конго 30   Куба  29
  Казахстан(пен.) 31     ДР Конго  19

Полуфинале[уреди | уреди извор]

13 декември 2015
15:30
 Тунис 28-24  Куба Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 1500
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ, (SER)
Хамруни 7 (15-12) Рицо 9
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2015
18:00
 ДР Конго 30-31  Казахстан Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 4500
Судии: Шулц, Тониес, (GER)
Мвасеса 11 (12-11) Танкина 8
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

Натпревар за 21 место[уреди | уреди извор]

14 декември 2015
13:00
 Тунис 39-23  Казахстан Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 100
Судии: Арнстен, Роен, (NOR)
Хамруни 9 (16-12) Родина, Танкина 5
Suspension 1×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 23 место[уреди | уреди извор]

14 декември 2015
15:30
 Куба 29-19  ДР Конго Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 100
Судии: Бонавентура, Бонавентура, (FRA)
Рицо 8 (14-10) Мвасеса 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

Последна фаза[уреди | уреди извор]

 
ШеснаесетфиналеЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
13 декември
 
 
 Холандија36
 
16 декември
 
 Србија20
 
 Холандија28
 
14 декември
 
 Франција25
 
 Шпанија21
 
18 декември
 
 Франција22
 
 Холандија30
 
14 декември
 
 Полска25
 
 Полска24
 
16 декември
 
 Унгарија23
 
 Полска21
 
14 декември
 
 Русија20
 
 Русија30
 
20 декември
 
 Јужна Кореја25
 
 Холандија23
 
13 декември
 
 Норвешка31
 
 Германија22
 
16 декември
 
 Норвешка28
 
 Норвешка26
 
14 декември
 
 Црна Гора25
 
 Црна Гора38
 
18 декември
 
 Ангола28
 
 Норвешка (OT)35
 
13 декември
 
 Романија33 Трето место
 
 Данска26
 
16 декември 20 декември
 
 Шведска19
 
 Данска30 Полска22
 
13 декември
 
 Романија (OT)31  Романија31
 
 Бразил22
 
 
 Романија25
 
5-8 место
  Полуфинале Натпревар за 5. место
             
18 декември
  Франција 25  
  Русија 31  
 
20 декември
      Русија
    Данска
Натпревар за 7. место
18 декември 20 декември
  Црна Гора 20   Франција  34
  Данска 28     Црна Гора  23

Осминафинале[уреди | уреди извор]

13 декември 2015
20:30
 Германија 22-28  Норвешка Норд арена, Фредериксхавн
Гледачи: 1348
Судии: Хорват, Мартон, (HUN)
С. Милер, Смит 7 (10-15) Локе 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2015
20:30
 Бразил 22-25  Романија Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1100
Судии: Гарсија, Марин, (ESP)
Родригеш 5 (8-13) Брадеану 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

13 декември 2015
20:45
 Данска 26-19  Шведска Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12500
Судии: Арнтсен, Роен, (NOR)
С. Јоргенсен 6 (15-7) Амл 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

13 декември 2015
20:45
 Холандија 36-20  Србија Нествед арена, Нествед
Гледачи: 2744
Судии: Бонавентура, Бонавентура, (FRA)
Абинг 6 (17-6) Катарина Крпеж 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

14 декември 2015
17:45
 Шпанија 21-22  Франција Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1400
Судии: Шулц, Тониес, (GER)
Пена 7 (12-9) Ниомбла 8
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Suspension 4×добил жолт картон

14 декември 2015
18:00
 Полска 24-23  Унгарија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 1230
Судии: Лах, Сок, (SLO)
Кудлач-Глок 8 (13-14) Хорњак, Жужански 5
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

14 декември 2015
20:30
 Русија 30-25  Јужна Кореја Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 1100
Судии: Ленци, Грило, (ARG)
Акопиан 6 (16-13) Ли 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

14 декември 2015
20:45
 Црна Гора 38-28  Ангола Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 1230
Судии: Ко, Ли, (KOR)
Радичевиќ 9 (19-13) Бернардо 11
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

16 декември 2015
17:45
 Холандија 28-25  Франција Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 2500
Судии: Хорват, Мартон, (HUN)
Полман 10 (15-12) Пино 8
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

16 декември 2015
18:00
 Полска 21-20  Русија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 8000
Судии: Арнстен, Роен, (NOR)
Кобилинска 6 (11-9) Вјакирева 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

16 декември 2015
20:30
 Норвешка 26-25  Црна Гора Колдинг арена, Колдинг
Гледачи: 2800
Судии: Лах, Сок, (SLO)
Морк 8 (13-11) Мехмедовиќ, Радичевиќ 6
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

16 декември 2015
20:45
 Данска 30-31  Романија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12500
Судии: Бонавентура, Бонавентура, (FRA)
Л. Јоргансен 6 (10-13) Њагу 15
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале 5-8[уреди | уреди извор]

18 декември 2015
13:15
 Франција 25-31  Русија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 3500
Судии: Ко, Ли, (KOR)
Зади 6 (8-15) Вјакирева 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

18 декември 2015
15:45
 Црна Гора 20-28  Данска Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 9500
Судии: Хорват, Мартон, (HUN)
Кнежевиќ, Радичевиќ 4 (11-15) С. Јоргенсен 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 декември 2015
18:00
 Холандија 30-25  Полска Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 9500
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ, (SER)
Полман 8 (15-8) Кудлач-Глок 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

18 декември 2015
20:45
 Норвешка 35-33  Романија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 10200
Судии: Лах, Сок, (SLO)
Морк 8 (17-14) Њагу 8
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 4×добил жолт картон

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

20 декември 2015
09:45
 Франција 34-23  Црна Гора Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 1000
Судии: Шулц, Тониес, (GER)
Ајглон, Дембеле 7 (20-13) Радичевиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

5 место[уреди | уреди извор]

20 декември 2015
12:15
 Русија 25-21  Данска Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 9000
Судии: Лах, Сок, (SLO)
Вјакирева 7 (12-16) С. Јоргенсен 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

3 место[уреди | уреди извор]

20 декември 2015
14:45
 Полска 22-31  Романија Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11000
Судии: Арнстен, Роен, (NOR)
Ачрук 6 (8-15) Њагу 10
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

20 декември 2015
17:15
 Холандија 23-31  Норвешка Јиск Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12500
Судии: Бонавентура, Бонавентура, (FRA)
Полман 8 (9-20) Херем 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

2° место


Холандија

Победник на 22-то Светско првенство во ракометНорвешка
3° титула

3° место


Романија

Табела[уреди | уреди извор]

Пласман Репрезентација
Злато  Норвешка
Сребро  Холандија
Бронза  Романија
4.  Полска
5.  Русија
6.  Данска
7.  Франција
8.  Црна Гора
9.  Шведска
10.  Бразил
11.  Унгарија
12.  Шпанија
13.  Германија
14.  Јужна Кореја
15.  Србија
16.  Ангола
17.  Кина
18.  Аргентина
19.  Јапонија
20.  Порторико
21.  Тунис
22.  Казахстан
23.  Куба
24.  ДР Конго
Квалификувани на ЛОИ 2016
Ќе игра квалификации за пласман на ЛОИ 2016.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]