Светско првенство во ракомет за мажи 1964

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 1964
1964 World Men's Handball Championship Poster.jpg
Poster
Податоци за првенството
Домаќини Чехословачка
Траење6–15 March 1964
Репрезентации16 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Романија (2. титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Чехословачка
Четвртопласиран West Germany
Статистики за првенството
Натпревари36
Дадени голови1171 (32.53 по натпр.)

Светското ракометно првенство во 1964 година - петто светско првенство во ракомет. Се одржало во Чехословачка, во периодот од 6 март до 15 март. Вкупно биле одржани 36 натпревари и биле постигнати вкупно 1171 голиви или 32,53 по натпревар. Златниот медал го освоила репрезентацијата на Романија, победувајќи ја Шведска во финалето, додека бронзениот медал го освоила Чехословачка.

Група[уреди | уреди извор]

Група А Група Б Група Ц Група Д
 Западна Германија  Шведска  Чехословачка Flag of Romania (1952–1965).svg Романија
 Југославија  Унгарија  Швајцарија  СССР
 САД  Исланд  Данска  Норвешка
 Источна Германија Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg Египет  Франција  Јапонија

Прв круг[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

 
1. екипа Резултат 2. екипа
 Западна Германија 14:14  Југославија
 Источна Германија 20:9  САД
 Југославија 22:3  САД
 Западна Германија 12:10  Источна Германија
 Источна Германија 14:14  Југославија
 Западна Германија 24:13  САД

Табела група А[уреди | уреди извор]

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Западна Германија 3 2 1 0 50 37 +13 5
2.  Југославија 3 1 2 0 50 31 +19 4
3.  Источна Германија 3 1 1 1 44 35 +9 3
4.  САД 3 0 0 3 25 66 -41 0

Група Б[уреди | уреди извор]

 
1. екипа Резултат 2. екипа
 Шведска 15:8  Унгарија
 Исланд 16:8 Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg Египет
 Унгарија 16:9 Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg Египет
 Исланд 12:10  Шведска
 Унгарија 21:12  Исланд
 Шведска 26:11 Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg Египет

Табела група Б[уреди | уреди извор]

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Шведска 3 2 0 1 51 31 +20 4
2.  Унгарија 3 2 0 1 45 36 +9 4
3.  Исланд 3 2 0 4 40 39 +1 4
4. Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg Египет 3 0 0 3 28 58 -30 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
1. екипа Резултат 2. екипа
 Чехословачка 23:14  Франција
 Данска 16:13  Швајцарија
 Швајцарија 15:14  Франција
 Чехословачка 14:11  Данска
 Данска 26:13  Франција
 Чехословачка 26:10  Швајцарија

Табела група Ц[уреди | уреди извор]

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Чехословачка 3 3 0 0 63 35 +28 6
2.  Данска 3 2 0 1 53 40 +13 4
3.  Швајцарија 3 1 0 2 38 56 -18 2
4.  Франција 3 0 0 2 41 64 -23 0

Група Д[уреди | уреди извор]

 
1. екипа Резултат 2. екипа
Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 16:14  СССР
 Јапонија 18:14  Норвешка
 СССР 40:10  Јапонија
Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 18:10  Норвешка
 Норвешка 13:11  СССР
Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 36:12  Јапонија

Табела група Д[уреди | уреди извор]

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1. | Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 3 3 0 0 70 36 +34 6
2.  СССР 3 1 0 2 65 39 +26 2
3.  Норвешка 3 1 0 2 37 47 -10 2
4.  Јапонија 3 1 0 2 40 90 -50 2

Втор круг[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

 
1. екипа Резултат 2. екипа
 Унгарија 19:15  Западна Германија
 Шведска 23:18  Југославија
 Југославија 16:15  Унгарија
 Западна Германија 16:8  Шведска

Табела група 1[уреди | уреди извор]

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Шведска 3 2 0 1 46 42 +4 4
2.  Западна Германија 3 1 1 1 45 41 +4 3
3.  Југославија 3 1 1 1 48 52 -4 3
4.  Унгарија 3 1 0 2 42 46 -4 2

Група 2[уреди | уреди извор]

 
1. екипа Резултат 2. екипа
 Чехословачка 18:15  СССР
Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 25:15  Данска
 СССР 17:14  Данска
Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 16:15  Чехословачка

Табела група 2[уреди | уреди извор]

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1. Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 3 3 0 0 57 44 +13 6
2.  Чехословачка 3 2 0 1 47 42 +5 4
3.  СССР 3 1 0 2 46 48 -2 2
4.  Данска 3 0 0 3 40 56 -16 0

Натпревари за пласман[уреди | уреди извор]

Натпревар Резултат
Натпревар за 7. место
 Данска Унгарија 23:14
Натпревар за 5. место
 СССР Југославија 27:18
Натпревар за 3. место
 Чехословачка Западна Германија 22:15
Финале
Flag of Romania (1952–1965).svg Романија Шведска 25:22
Silver medal icon.svg
2° место

Flag of Sweden.svg
Шведска
Gold medal icon.svg
Светски шампион во ракомет 1964

Flag of Romania (1952–1965).svg
Романија
2° титула
Bronze medal icon.svg
3° место

Flag of the Czech Republic.svg
Чехословачка

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg Flag of Romania (1952–1965).svg Романија
Silver medal icon.svg  Шведска
Bronze medal icon.svg  Чехословачка
4.  Западна Германија
5.  СССР
6.  Југославија
7.  Данска
8.  Унгарија
9  Норвешка
 Источна Германија
 Исланд
 Швајцарија
13  Франција
 Јапонија
Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg Египет
 САД