Светско првенство во ракомет за мажи 1982

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 1982
Податоци за турнирот
Домаќини Западна Германија
Екипи16
Конечен исход
Првак СССР
Второпласиран Југославија
Третопласиран Полска
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари54
Дадени голови2324 (43.04 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за мажи 1982 — 10-то Светско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во Западна Германија. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на СССР, победувајќи ја Југославија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Полска.

Екипи[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D
 Чехословачка  Алжир  Источна Германија  Куба
 Кувајт  Унгарија  Јапонија  Данска
 СССР  Шпанија  Полска  Романија
 Западна Германија  Шведска  Швајцарија  Југославија

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Продолжува во втора фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
СССР СССР 3 3 0 0 99 52 +47 6
 Западна Германија 3 2 0 1 59 52 +7 4
Чешка Чехословачка 3 1 0 2 68 62 +6 2
 Кувајт 3 0 0 3 41 101 -60 0

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Шпанија 3 2 1 0 62 55 +7 5
 Унгарија 3 1 2 0 70 60 +10 4
 Шведска 3 1 1 1 71 58 +13 3
 Алжир 3 0 0 3 50 80 -30 0

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Источна Германија 3 2 1 0 63 51 +12 5
 Полска 3 2 1 0 63 53 +10 5
 Швајцарија 3 1 0 2 47 47 0 2
Јапонија 3 0 0 3 52 74 -22 0

Група D[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Југославија 3 2 0 1 78 61 +17 4
 Романија 3 2 0 1 75 66 +9 4
 Данска 3 2 0 1 65 59 +6 4
 Куба 3 0 0 3 68 100 -32 0

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Продолжува во финале
Продолжува во натпревар за 3 место

Група 1[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
СССР СССР 5 5 0 0 130 85 +45 10
 Полска 5 2 1 2 97 102 -5 5
 Источна Германија 5 2 1 2 92 98 -6 5
 Западна Германија 5 2 1 2 85 94 -9 5
Чешка Чехословачка 5 1 1 3 99 112 -13 3
 Швајцарија 5 0 2 3 76 88 -12 2

Група 2[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Југославија 5 3 1 1 118 104 +14 7
 Данска 5 3 1 1 100 9 +1 7
 Романија 5 3 0 2 116 105 +11 6
 Шпанија 5 2 1 2 112 111 +1 5
 Унгарија 5 0 4 1 98 103 -5 4
 Шведска 5 0 1 4 103 125 -22 1

резултати[уреди | уреди извор]

3-4 место[уреди | уреди извор]

Дата Сала Натпревар
07.03.1982 Дортмунд  Полска 23 - 22  Данска

Финале[уреди | уреди извор]

Дата Сала Натпревар
07.03.1982 Дортмунд СССР СССР 30 - 27  Југославија

Табела[уреди | уреди извор]

 СССР
 Југославија
 Полска
4  Данска
5  Романија
6  Источна Германија
7  Западна Германија
8  Шпанија
9  Унгарија
10  Чехословачка
11  Шведска
12  Швајцарија
13  Куба
14  Јапонија
15  Кувајт
16  Алжир
Се квалификува за Летните олимписки игри 1984
Се квалификува за Летната универзијада 1983
Се квалификува за Олимпискиот квалификационен турнир

Извор: Меѓународна ракометна федерација[мртва врска]