Светско првенство во ракомет за жени 1962

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1962
Податоци за турнирот
Домаќини Романија
Датуми7 јули – 15 јули
Екипи9
Конечен исход
Првак Романија (1 титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Чехословачка
Статистикa за турнирот
Натпревари21
Дадени голови316 (15.05 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1962 — 2-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Романија. На турнирот вкупно учествувале 9 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Романија, победувајќи ја Данска во финалето, додека бронзениот медал го освоила Чехословачка.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Чехословачка 2 1 1 0 23 12 +11 3
 СССР 2 1 0 1 16 24 –8 2
 Западна Германија 2 0 1 1 15 18 –3 1
СССР  11–8  Западна Германија
Чехословачка  7–7  Западна Германија
Чехословачка  16–5  СССР

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Данска 2 2 0 0 20 11 +9 4
 Унгарија 2 1 0 1 21 16 +5 2
 Јапонија 2 0 0 2 15 29 –14 0
Унгарија  17–8  Јапонија
Данска  8–4  Унгарија
Данска  12–7  Јапонија

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Романија 2 1 1 0 12 7 +5 3
 Југославија 2 1 1 0 8 5 +3 3
 Полска 2 0 0 2 6 14 –8 0
Романија  9–4  Полска
Југославија  5–2  Полска
Романија  3–3  Југославија

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група I[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Романија 2 2 0 0 16 10 +6 4
 Чехословачка 2 1 0 1 9 12 –3 2
 Унгарија 2 0 0 2 12 15 –3 0
Романија  9–7  Унгарија
Чехословачка  6–5  Унгарија
Романија  7–3  Чехословачка

Група II[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Данска 2 2 0 0 17 9 +8 4
 Југославија 2 1 0 1 15 12 +3 2
 СССР 2 0 0 2 9 20 –11 0
Југославија  10–5  СССР
Данска  10–4  СССР
Данска  7–5  Југославија

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Полска 2 2 0 0 21 14 +7 4
 Западна Германија 2 1 0 1 19 11 +8 2
 Јапонија 2 0 0 2 16 31 –15 0
Полска  16–10  Јапонија
Западна Германија  15–6  Јапонија
Полска  5–4  Западна Германија

Финале[уреди | уреди извор]

5/6 Унгарија  12–10  СССР
3/4 Чехословачка  6–5  Југославија
1/2 Романија  8–5  Данска

табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Романија
 Данска
 Чехословачка
4  Југославија
5  Унгарија
6  СССР
7  Полска
8  Западна Германија
9  Јапонија

Светски шампион 1962

Romania
Романија
1-ва титула