Светско првенство во ракомет за жени 1986

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1986
Податоци за турнирот
Домаќини Холандија
Екипи16 (од 4 конфедерации)
Конечен исход
Првак СССР (2 титула)
Второпласиран Чехословачка
Третопласиран Норвешка
Статистикa за турнирот
Натпревари54
Дадени голови2212 (40.96 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1986 — 9-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Холандија. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на СССР, победувајќи ја Чехословачка во финалето, додека бронзениот медал го освоила Норвешка[1][2].

Квалификации[уреди | уреди извор]

Домаќин
Квалификувани од ЛОИ 1984
Квалификувани од Светско првенство Група Б*  Бугарија
Квалификуван од Азија
Квалификуван од Пан-американските игри 1986
Квалификувани од Африканско првенство 1985

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  СССР 3 2 1 0 68 44 +24 5
0  Југославија 3 2 1 0 63 43 +20 5
0  Австрија 3 1 0 2 47 69 −22 2
0  Полска 3 0 0 3 45 67 −22 0
4 декември 1986
18:30
Југославија  25–15  Полска Херлен
(11–5)

4 декември 1986
20:30
СССР  30–15  Австрија Херлен
(11–9)

6 декември 1986
18:30
Југославија  24–14  Австрија Верт
(14–7)

6 декември 1986
20:30
СССР  24–15  Полска Верт
(13–8)

7 декември 1986
14:00
Австрија  18–15  Полска Ситард
(9–10)

7 декември 1986
16:00
СССР  14–14  Југославија Ситард
(9–7)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Источна Германија 3 2 1 0 71 39 +32 5
0  Унгарија 3 2 1 0 65 48 +17 5
0  Холандија 3 1 0 2 55 72 −17 2
0  САД 3 0 0 3 39 71 −32 0
4 декември 1986
18:30
Унгарија  30–15  САД Гронинген
(13–4)

4 декември 1986
20:30
Источна Германија  34–18  Холандија Гронинген
(14–9)

6 декември 1986
18:30
Источна Германија  23–7  САД Емен
(9–4)

6 декември 1986
20:30
Холандија  19–21  Унгарија Емен
(6–11)

7 декември 1986
14:00
Источна Германија  14–14  Унгарија Леуварден
(9–5)

7 декември 1986
16:00
Холандија  18–17  САД Леуварден
(12–8)

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Норвешка 3 2 0 1 79 55 +24 4
0  Чехословачка 3 2 0 1 68 61 +7 4
0  Кина 3 1 1 1 57 66 −9 3
0  Јапонија 4 0 1 3 55 77 −22 1
4 декември 1986
18:30
Кина  20–19  Норвешка Енсхеде
(12–14)

4 декември 1986
20:30
Чехословачка  24–17  Јапонија Енсхеде
(13–11)

6 декември 1986
18:30
Норвешка  27–17  Чехословачка Апелдорн
(11–10)

6 декември 1986
20:30
Кина  20–20  Јапонија Апелдорн
(13–10)

7 декември 1986
14:00
Норвешка  33–18  Јапонија Арнем
(20–8)

7 декември 1986
16:00
Чехословачка  27–17  Кина Арнем
(14–8)

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Романија 3 3 0 0 75 60 +15 6
0  Западна Германија 3 2 0 1 66 55 +11 4
0  Јужна Кореја 3 1 0 2 65 60 +5 2
0  Франција 3 0 0 3 45 76 −31 0
4 декември 1986
18:30
Романија  25–22  Јужна Кореја Леуварден
(10–12)

4 декември 1986
20:30
Западна Германија  21–17  Франција Леуварден
(11–10)

6 декември 1986
18:30
Романија  22–21  Западна Германија Гронинген
(10–9)

6 декември 1986
20:30
Јужна Кореја  27–11  Франција Гронинген
(13–6)

7 декември 1986
14:00
Западна Германија  24–16  Јужна Кореја Емен
(15–10)

7 декември 1986
16:00
Романија  28–17  Франција Емен
(16–5)

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група E[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 СССР 5 4 1 0 114 81 +33 9
 Источна Германија 5 3 1 1 117 93 +24 7
 Југославија 5 3 1 1 99 89 +10 7
 Унгарија 5 2 1 2 93 90 +1 5
 Холандија 5 1 0 4 92 124 -32 2
 Австрија 5 0 0 5 85 123 -38 0
9 декември 1986
18:30
Источна Германија  25–20  Австрија Алмере
(14–9)

9 декември 1986
18:30
СССР  27–17  Холандија Ден Хаг
(17–6)

9 декември 1986
18:30
Југославија  19–18  Унгарија Хорн
(9–8)

10 декември 1986
20:30
Источна Германија  27–17  Југославија Апелдорн
(14–7)

10 декември 1986
20:30
СССР  19–18  Унгарија Делфт
(8–7)

10 декември 1986
20:30
Холандија  22–17  Австрија Амстердам
(9–9)

12 декември 1986
18:30
СССР  24–17  Источна Германија Ден Хаг
(14–5)

12 декември 1986
18:30
Унгарија  22–19  Австрија Хорн
(10–9)

12 декември 1986
20:30
Југославија  25–16  Холандија Арнем
(13–8)

Група F[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Чехословачка 5 4 0 1 111 101 +10 8
 Норвешка 5 3 1 1 117 90 +27 7
 Романија 5 3 1 1 123 112 +11 7
 Западна Германија 5 2 0 3 93 96 -3 4
 Кина 5 1 1 3 108 118 -10 3
 Јужна Кореја 5 0 1 4 96 123 -27 1
9 декември 1986
20:30
Чехословачка  19–13  Западна Германија Алмере
(8–5)

9 декември 1986
20:30
Норвешка  29–16  Јужна Кореја Ден Хаг
(10–7)

9 декември 1986
20:30
Романија  32–24  Кина Хорн
(16–10)

10 декември 1986
18:30
Чехословачка  22–21  Романија Амстердам
(12–11)

10 декември 1986
18:30
Кина  19–19  Јужна Кореја Апелдорн
(8–12)

10 декември 1986
18:30
Норвешка  19–14  Западна Германија Делфт
(9–8)

12 декември 1986
18:30
Норвешка  23–23  Романија Арнем
(10–11)

12 декември 1986
20:30
Западна Германија  21–20  Кина Ден Хаг

12 декември 1986
20:30
Чехословачка  26–23  Јужна Кореја Хорн
(14–13)

Група G[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Полска 3 3 0 0 59 47 +12 6
 Јапонија 3 2 0 1 57 53 +4 4
 Франција 3 1 0 2 53 46 +7 2
 САД 3 0 0 3 45 68 -23 0
9 декември 1986
18:30
Полска  18–16  Јапонија Венендал
(13–5)

9 декември 1986
20:30
Франција  21–11  САД Венендал

10 декември 1986
18:30
Полска  19–17  Франција Схидам
(10–7)

10 декември 1986
20:30
Јапонија  25–20  САД Схидам
(14–8)

11 декември 1986
18:30
Полска  22–14  САД Бреда
(11–8)

11 декември 1986
20:30
Јапонија  16–15  Франција Бреда
(9–7)

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

13 декември 1986 Јужна Кореја  31-30 (Прод.)  Австрија Утрехт
(13-12)

Прод.: 23–23 Прод.: 2–2, 6–5

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

13 декември 1986 Кина  22-17  Холандија Утрехт
(10-11)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

13 декември 1986 Западна Германија  18-17  Унгарија Утрехт
(9-8)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

13 декември 1986 Романија  28-26 (Прод.)  Југославија Утрехт
(10-13)

Прод.: 22–22 Прод.: 6–4

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

14 декември 1986 Норвешка  23-19  Источна Германија Ротердам
(14-8)

Финале[уреди | уреди извор]

14 декември 1986 СССР  30-22  Чехословачка Ротердам
Kirtschik 14 (15-12) Ďurišinová 9

Табела[уреди | уреди извор]

# Екипа
 СССР
 Чехословачка
 Норвешка
4  Источна Германија
5  Романија
6  Југославија
7  Западна Германија
8  Унгарија
9  Кина
10  Холандија
11  Јужна Кореја
12  Австрија
13  Полска
14  Јапонија
15  Франција
16  САД
Се квалификува за ЛОИ 1984

Светски шампион 1986

Soviet Union
СССР
2-ра титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1986“. Todor 66.