Светско првенство во ракомет за мажи 1961

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство во ракомет за мажи 1961
Податоци за првенството
Домаќини Западна Германија
Конечен исход
Прваци Романија
Второпласиран Чехословачка
Третопласиран Шведска

Светското првенство во ракомет во 1961 година е четвртото светско ракометно првенство во ракомет кое се одржало во Западна Германија помеѓу 1-12 март 1961 година. На ова светско првенство се натпреварувал обединет тим составен од играчи од Германската Демократска Република и Сојузна Република Германија. Романија го освоила првенството.

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg Романија
Silver medal icon.svg Чехословачка
Bronze medal icon.svg Шведска
4 Германија
5 Данска
6 Исланд
7 Норвешка
8 Франција
9 Југославија
10 Швајцарија
11 Холандија
12 Јапонија