Светско првенство во ракомет за мажи 1970

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 1970
Податоци за турнирот
Домаќини Франција
Екипи16
Конечен исход
Првак Романија
Второпласиран Источна Германија
Третопласиран Југославија

Светско првенство во ракомет за мажи 1970 — 7-то Светско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во Франција. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Романија, победувајќи ја Источна Германија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Југославија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

 Источна Германија 13 – 11  СССР

 Шведска 8 - 6  Норвешка

 СССР 10 - 9  Норвешка

 Шведска 11 – 9  Источна Германија

 Источна Германија 10 – 8  Норвешка

 СССР 12 – 11  Шведска

Пласман Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Шведска 3 2 0 1 30 27 +3 4
2.  Источна Германија 3 2 0 1 32 30 +2 4
3.  СССР 3 2 0 1 33 33 0 4
4.  Норвешка 3 0 0 3 23 28 -5 0

Група Б[уреди | уреди извор]

 Чехословачка 19 - 9  Јапонија

 Југославија 34 - 8  САД

 Чехословачка 23 - 9  САД

 Југославија 17 - 17  Јапонија

 Јапонија 21 - 15  САД

 Чехословачка 16 - 15  Југославија

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Чехословачка 3 3 0 0 58 33 +25 6
2.  Југославија 3 1 1 1 66 41 +25 3
3.  Јапонија 3 1 1 1 47 51 -4 3
4.  САД 3 0 0 3 32 78 -46 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

 Романија 12 - 9  Франција

 Западна Германија 11 - 10  Швајцарија

 Романија 22 - 7  Швајцарија

 Западна Германија 15 - 12  Франција

 Франција 15 - 12  Швајцарија

 Западна Германија 15 - 14  Романија

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Западна Германија 3 3 0 0 41 36 +5 6
2.  Романија 3 2 0 1 48 31 +17 4
3.  Франција 3 1 0 2 36 39 -3 2
4.  Швајцарија 3 0 0 3 29 48 -195 0

Група Д[уреди | уреди извор]

 Данска 23 - 16  Полска

 Унгарија 19 - 9  Исланд

 Данска 19 - 13  Исланд

 Унгарија 15 – 9  Полска

 Исланд 21 - 18  Полска

 Унгарија 24 - 19  Данска

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Унгарија 3 3 0 0 58 37 +21 6
2.  Данска 3 2 0 1 61 53 +8 4
3.  Исланд 3 1 0 2 43 56 -13 2
4.  Полска 3 0 0 3 43 59 -16 0

Пласман од 9-12. место[уреди | уреди извор]

 СССР 25 - 14  Франција

 Јапонија 20 - 19  Исланд

 СССР 19 - 15  Исланд

 Јапонија 22 - 13  Франција

 СССР 28 - 12  Јапонија

 Исланд 19 - 17  Франција

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
9.  Унгарија 3 3 0 0 72 41 +31 6
10.  Данска 3 2 0 1 54 60 -6 4
11.  Исланд 3 1 0 2 53 56 -3 2
12.  Полска 3 0 0 3 44 66 -22 0

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

 Романија 15 - 13  Шведска

 Данска 18 - 16  Чехословачка

 Источна Германија 18 - 17 (п.п.)  Западна Германија

 Југославија 11 - 10  Унгарија

Полуфинале 5-8. место[уреди | уреди извор]

 Шведска 12 - 11  Чехословачка

 Западна Германија 15 - 13  Унгарија

Полуфинале[уреди | уреди извор]

 Романија 18 - 12  Данска

 Источна Германија 17 - 13  Југославија

За 7. место[уреди | уреди извор]

 Чехословачка 21 - 14  Унгарија

За 5. место[уреди | уреди извор]

 Западна Германија 15 - 14  Шведска

За 3. место[уреди | уреди извор]

 Југославија 29 - 12  Данска

Финале[уреди | уреди извор]

 Романија 13 - 12 (после 2 продолженија)  Источна Германија

2° место


Источна Германија

Победник на 7-то Светско првенство во ракомет 1970.


Романија
3° титула

3° место


СФР Југославија

Табела[уреди | уреди извор]

Место
 Романија
 Источна Германија
 Југославија
4.  Данска
5.  Западна Германија
6.  Шведска
7.  Чехословачка
8.  Унгарија
9.  СССР
10.  Јапонија
11.  Исланд
12.  Франција

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Бр. играч екипа голови
1 Владимир Максимов  СССР 31
2 Георге Груја  Романија 30
3 Карл Хаинз Рост  Источна Германија 29
4 Ханс Јорн Граверсен  Данска 27
5 Златко Жагмештер  Југославија 22
Бранислав Покрајац  Југославија 22
7 Нобујуки Ида  Јапонија 21
8 Бјорн Андерсон  Шведска 20
Јарослав Конечни  Чехословачка 20
Минору Кино  Јапонија 20
Мишел Ришар  Франција 20

Состав на победничките екипи[уреди | уреди извор]

Злато  Романија Александту Динча, Корнел Пену, Габријел Чицид, Георге Горан, Роланд Гунес, Мичаи Маринеску, Цезар Ника, Јон Попеску, Стефан Орбан, Стефан Бирталан, Кристијан Гату, Георге Груја, Гита Лику, Титус Молдован, Корнел Отелеа, Валентин Самунги Селектор:Николае Недеф, Еуген Трофин, Опреа Власе
Сребро  Источна Германија Рајнер Фриске, Клаус Прусе, Рајнер Ганшов, Клаус Лангхоф, Герхард Гернхофер, Волф-Дитрих Најлинг, Вернер Зенгер, Рајнер Зимерман, Клаус Пецолд, Волфганг Лакенмахер, Јозеф Розе, Карл Хајнз Рост, Хари Зорнак, Хорст Јанкхофер, Петер Рандт, Клаус Франке Селектор: Хајнц Зајлер
Бронза  Југославија Абаз Арсланагиќ, Борис Костиќ, Драгутин Мервар, Мирослав Прибаниќ, Златко Жагмештер, Бранислав Покрајац, Хрвоје Хорват, Џорџе Лаврниќ, Чедомир Бугарски, Милорад Каралиќ, Небојша Поповиќ, Слободан Мишковиќ, Милан Лазаревиќ, Маријан Јакшековиќ, Милан Крстиќ, Петар Фајфриќ, Јосип Милковиќ Селектор: Владо Штенцл

Надворешни врски[уреди | уреди извор]