Машка ракометна репрезентација на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норвешка
Податоци
Сојуз Норвешка ракометна
федерација
Тренер Кристијан Берге
Помошник-тренер Берге Лунд
Капитен Бјарте Мирхол
Најмногу натпревари Стеинар Еге (262)
Најмногу голови Роџер Кјендален (930)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 1 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 9. место (1972)
Светско првенство
Настапи 14 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 2. место (2017)
Европско првенство
Настапи 8 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 4. место (2016)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Машка ракометна репрезентација на Норвешка
Медали
Светски првенства
Сребрен медал – второ место 2017 Франција

Машка ракометна репрезентација на Норвешка — национална репрезентација која ја претставува Норвешка на меѓународните ракометни натпревари. Репрезентацијата е управувана од ракометната федерација на Норвешка.

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Германија 1936 Не се квалификувала
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
Западна Германија 1972 9./10. место 9. место 5 3 1 1 90 87 +3
Канада 1976 Не се квалификувала
СССР 1980
САД 1984
Јужна Кореја 1988
Шпанија 1992
САД 1996
Австралија 2000
Грција 2004
Кина 2008
Обединето Кралство 2012
Бразил 2016
Вкупно 1/13 0 титули 5 3 1 1 90 87 +3

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Трет Рајх 1938 Не се квалификувала
Шведска 1954
Источна Германија 1958 5./6. место 6. место 6 3 0 3 118 102
Западна Германија 1961 7./8. место 7. место 6 2 0 4 73 85
Чехословачка 1964 Групна фаза 11. место 3 1 0 2 37 47
Шведска 1967 Групна фаза 13. место 3 0 0 3 44 58
Франција 1970 Групна фаза 13. место 3 0 0 3 23 28
Источна Германија 1974 Не се квалификувала
Данска 1978
Западна Германија 1982
Швајцарија 1986
Чехословачка 1990
Шведска 1993 Групна фаза 13. место 3 0 1 2 51 57
Исланд 1995 Не се квалификувала
Јапонија 1997 Осминафинале 12. место 6 1 2 3 132 141
Египет 1999 Групна фаза 13. место 6 2 1 3 156 162
Франција 2001 Осминафинале 14. место 6 2 1 3 139 155
Португалија 2003 Не се квалификувала
Тунис 2005 7./8. место 7. место 9 6 1 2 258 219
Германија 2007 13./14. место 13. место 6 4 0 2 181 137
Хрватска 2009 9./10. место 9. место 9 6 0 3 280 232
Шведска 2011 9./10. место 9. место 9 5 0 4 259 255
Шпанија 2013 Не се квалификувала
Катар 2015
Франција 2017 Финале 2. место 9 7 0 2 274 234
ДанскаГерманија 2019 Ќе биде одредено
Вкупно 14/25 0 титули 84 39 6 39 2025 1912

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 Не се квалификувала
Шпанија 1996
Италија 1998
Хрватска 2000 7./8. место 8. место 6 1 1 4 133 144
Шведска 2002 Не се квалификувала
Словенија 2004
Швајцарија 2006 Главна фаза 11. место 6 2 0 4 178 177
Норвешка 2008 5./6. место 6. место 7 3 2 2 196 185
Австрија 2010 Главна фаза 7. место 6 3 0 3 169 164
Србија 2012 Групна фаза 13. место 3 1 0 2 80 87
Данска 2014 Групна фаза 14. место 3 0 1 2 77 84
Полска 2016 3./4. место 4. место 8 4 1 3 235 233
Хрватска 2018 Главна фаза 7. место 6 4 0 2 191 172
АвстријаНорвешкаШведска 2020 Квалификувана
Вкупно 9/13 0 титули 45 18 5 22 1259 1246

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[1][2]

Тренер: Кристијан Берге

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
5 СБ Сандер Сагосен 14 септември 1995(1995-09-14)(28 г.) 1.95 m 74 290 Франција Париз Сен-Жермен
7 П Јоаким Хикеруд 10 февруари 1986(1986-02-10)(38 г.) 1.94 m 79 71 Норвешка Драмен
8 П Бјарте Мирхол 29 мај 1982(1982-05-29)(41 г.) 1.94 m 217 666 Данска Скјерн
9 П Хенрик Јакобсен 16 декември 1992(1992-12-16)(31 г.) 1.96 m 22 19 Данска ГОГ Гудме
15 ДБ Кент Робин Тонесен 5 јуни 1991(1991-06-05)(32 г.) 1.96 m 91 229 Унгарија Веспрем
16 ГО Еспен Кристијансен 17 јуни 1985(1985-06-17)(38 г.) 1.90 m 80 2 Германија Минден
17 ЛК Магнус Јондал 7 февруари 1988(1988-02-07)(36 г.) 1.87 m 117 321 Данска ГОГ Гудме
19 ДК Кристијан Бјорнсен 10 јануари 1989(1989-01-10)(35 г.) 1.91 m 91 435 Германија Вецлар
21 П Магнус Гулеруд 13 ноември 1991(1991-11-13)(32 г.) 1.96 m 95 109 Германија Минден
22 СБ Јоран Сорхеим 24 јуни 1990(1990-06-24)(33 г.) 1.83 m 50 38 Норвешка Драмен
23 ЛБ Јоран Јоханесен 26 април 1994(1994-04-26)(29 г.) 1.94 m 41 72 Данска ГОГ Гудме
24 СБ Кристијан О'Саливен 22 август 1991(1991-08-22)(32 г.) 1.90 m 88 126 Германија Магдебург
25 ДБ Еивинд Танген 4 мај 1993(1993-05-04)(30 г.) 1.95 m 62 91 Данска Скјерн
27 ДБ Харалд Реинкинд 17 август 1992(1992-08-17)(31 г.) 2.01 m 74 150 Германија Рајн-Некар Левен
30 ГО Торбјорн Бергеруд 16 јули 1994(1994-07-16)(29 г.) 1.99 m 47 0 Данска Холстебро
89 ЛБ Еспен Ли Хансен 1 март 1989(1989-03-01)(34 г.) 1.96 m 138 422 Франција Нант
77 ДБ Магнус Абелвик Род 7 јули 1997(1997-07-07)(26 г.) 2.04 m 28 33 Германија Фленсбург-Хандевит
96 ГО Кристијан Саверос 22 јуни 1996(1996-06-22)(27 г.) 1.99 m 4 0 Шведска Малме

Статистика[уреди | уреди извор]

  Активните играчи се маркирани со сина боја

Најмногу натпревари[уреди | уреди извор]

Вкупен број на одиграни официјални натпревари.[3]

# Играч Натп Гол
1 Стеинар Еге 262 1
2 Јан Томас Лауритцен 254 557
3 Роџер Кјендален 242 930
4 Бјарте Мирхол 217 666
5 Берге Лунд 216 390
6 Ховард Тведтен 208 809
7 Пребен Вилдален 201 312
8 Јони Јенсен 200 288
9 Фроде Хаген 188 574
10 Остин Хаванг 187 717

Ажурирано на: 24 јануари 2018
Извор: handball.no

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Вкупен број на постигнати голови само на официјални натпревари.[4]

# Играч Гол Натп Прос
1 Роџер Кјендален 930 242 3,84
2 Ховард Тведтен 809 208 3,88
3 Остин Хаванг 717 187 3,83
4 Бјарте Мирхол 666 217 3,07
5 Франк Леке 646 186 3,47
6 Кристијан Кјелинг 615 159 3,86
7 Фроде Хаген 574 188 3,05
8 Јан Томас Лауритцен 557 254 2,19
9 Оле Густав Гјекстад 548 149 3,68
10 Руне Ерланд 474 129 3,67

Ажурирано на: 24 јануари 2018
Извор: handball.no

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EM-troppen“. Norwegian Handball Federation. Посетено на 19 December 2017.
  2. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-22.
  3. „Statistics – Matches“ (норвешки). Норвешка Ракометна Федерација. Посетено на 19 August 2012.
  4. „Statistics – Goals“ (норвешки). Норвешка Ракометна Федерација. Посетено на 19 August 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]