Машка ракометна репрезентација на Шпанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанија Шпанија
Податоци
Прекар Хиспанос (Hispanos)
Сојуз Ракометна федерација
на Шпанија
Тренер Жорди Рибера
Помошник-тренер Антонио Гарсија
Капитен Виктор Томас
Најмногу натпревари Давид Баруфет (280)
Најмногу голови Хуанин Гарсија (822)
Бои
Бои на екипата
Kit body redyellowhorizontal.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit shorts yellowsides.png
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Kit body yellowredhorizontal.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit shorts yellowsides.png
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 10 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 3. место (1996, 2000, 2008)
Светско првенство
Настапи 20 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 1. место (2005, 2013)
Европско првенство
Настапи 13 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1. место (2018)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Машка ракометна репрезентација на Шпанија (2013 г.)

Машката ракометна репрезентација на Шпанија — државна репрезентација која ја претставува Шпанија на меѓународните ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е раководена од страна на Кралската ракометна федерација на Шпанија.

Одликувања[уреди | уреди извор]

Натпреварување Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Вкупно
Летни олимписки игри 0 0 3 3
Светски првенства 2 0 1 3
Европски првенства 1 4 2 7
Вкупно 3 4 6 13

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Германија 1936 Не учествувала
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
Западна Германија 1972 15./16. место 15. место 5 1 0 4 82 89 −7
Канада 1976 Не се квалификувала
СССР 1980 5./6. место 5. место 6 3 1 2 126 129 −3
САД 1984 7./8. место 8. место 6 2 0 4 122 124 −2
Јужна Кореја 1988 9./10. место 9. место 6 3 0 3 122 121 +1
Шпанија 1992 5./6. место 5. место 6 4 0 2 133 119 +14
САД 1996 3./4. место 3. место 7 5 0 2 161 147 +14
Австралија 2000 3./4. место 3. место 8 5 0 3 222 206 +16
Грција 2004 7./8. место 7. место 8 5 0 3 242 222 +20
Кина 2008 3./4. место 3. место 8 5 0 3 246 234 +12
Обединето Кралство 2012 Четвртфинале 7. место 6 3 0 3 162 159 +3
Бразил 2016 Не се квалификувала
Вкупно 10/12 0 титули 66 36 1 29 1,618 1,550 +68

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Место Оди Поб Нер Пор
Германија 1938 Не учествувала
Шведска 1954 Не учествувала
Источна Германија 1958 12. место 3 1 0 2
Западна Германија 1961 Не учествувала
Чехословачка 1964 Не учествувала
Шведска 1967 Не учествувала
Франција 1970 Не учествувала
Источна Германија 1974 13. место 3 1 0 2
Данска 1978 10. место 3 1 0 2
Западна Германија 1982 8. место 6 3 1 2
Швајцарија 1986 5. место 6 2 2 2
Чехословачка 1990 5. место 6 4 0 2
Шведска 1993 5. место 6 3 1 2
Исланд 1995 11. место 6 4 0 2
Јапонија 1997 7. место 7 5 1 1
Египет 1999 4. место 9 7 0 2
Франција 2001 5. место 9 7 0 2
Португалија 2003 4. место 9 7 0 2
Тунис 2005 Gold medal icon.svg 10 8 1 1
Германија 2007 7. место 10 6 0 4
Хрватска 2009 13. место 9 6 0 3
Шведска 2011 Bronze medal icon.svg 10 8 1 1
Шпанија 2013 Gold medal icon.svg 9 8 0 1
Катар 2015 4. место 9 7 0 2
Франција 2017 5. место 7 6 0 1
Данска/Германија 2019 Квалификувана
Вкупно 20/26 137 94 7 36

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Краен турнир Квалификации
Година Место Оди Поб Нер Пор Место Оди Поб Нер Пор
Португалија 1994 5. место 5 3 0 2 1. место 8 7 0 1
Шпанија 1996 Silver medal icon.svg 7 5 0 2 Директно квалификувана
Италија 1998 Silver medal icon.svg 7 5 1 1 2. место 6 3 1 2
Хрватска 2000 Bronze medal icon.svg 7 5 0 2 2 2 0 0
Шведска 2002 7. место 6 3 1 2 Директно квалификувана
Словенија 2004 10. место 6 2 0 4 2 2 0 0
Швајцарија 2006 Silver medal icon.svg 8 6 1 1 2 1 1 0
Норвешка 2008 9. место 6 3 0 3 Директно квалификувана
Австрија 2010 6. место 7 4 1 2 1. место 8 7 0 1
Србија 2012 4. место 8 5 1 2 2. место 6 4 0 2
Данска 2014 Bronze medal icon.svg 8 6 0 2 1. место 6 6 0 0
Полска 2016 Silver medal icon.svg 8 5 1 2 1. место 6 5 0 1
Хрватска 2018 Gold medal icon.svg 8 6 0 2 1. место 6 6 0 0
Вкупно 13/13 91 58 6 27

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Жорди Рибера

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
3 ДБ Едуардо Гурбиндо 8 ноември 1987 (1987-11-08) (35 г.) 1.95 m 100 125 Франција Нант
6 ЛК Анхел Фернандес Перез 16 септември 1988 (1988-09-16) (34 г.) 1.92 m 22 56 Шпанија Сиудад де Логроњо
7 ЛК Валеро Ривера 22 февруари 1985 (1985-02-22) (37 г.) 1.85 m 91 364 Шпанија Барселона
9 СБ Раул Ентрериос 12 февруари 1981 (1981-02-12) (41 г.) 1.95 m 227 493 Шпанија Барселона
10 ДБ Алекс Душебаев 17 декември 1992 (1992-12-17) (30 г.) 1.87 m 57 132 Полска Виве Тарги Келце
11 СБ Даниел Сарменто 25 август 1983 (1983-08-25) (39 г.) 1.88 m 84 186 Франција Сен-Рафаел
13 П Хулен Агинагалде 8 декември 1982 (1982-12-08) (40 г.) 1.95 m 164 418 Полска Виве Тарги Келце
16 ГО Арпад Штербик 20 ноември 1979 (1979-11-20) (43 г.) 1.99 m 75 0 Македонија Вардар
21 ЛБ Жоан Кањелјас 30 септември 1986 (1986-09-30) (36 г.) 1.98 m 148 394 Македонија Вардар
24 ЛБ Виран Морос 15 декември 1983 (1983-12-15) (39 г.) 1.99 m 187 156 Шпанија Барселона
29 ЛК Аитор Арињо 5 октомври 1992 (1992-10-05) (30 г.) 1.87 m 16 23 Шпанија Барселона
30 П Гедеон Гвардиола 10 јануари 1984 (1984-01-10) (39 г.) 2.05 m 107 143 Германија Рајн-Некар Левен
31 ЛБ Jосу Гоњи Леоз 4 јануари 1990 (1990-01-04) (33 г.) 1.95 m 27 54 Франција Паис д'Екс
33 ГО Гонсало Перез де Варгас 10 јануари 1991 (1991-01-10) (32 г.) 1.90 m 73 0 Шпанија Барселона
44 ГО Родриго Коралес 24 јануари 1991 (1991-01-24) (32 г.) 2.02 m 31 1 Франција Париз Сен-Жермен
49 ДК Феран Соле 25 август 1992 (1992-08-25) (30 г.) 1.92 m 6 23 Франција Феникс Тулуза
53 ДК Давид Балагер 17 август 1991 (1991-08-17) (31 г.) 1.85 m 16 60 Франција Нант
55 П Адриа Фигуерас 31 август 1988 (1988-08-31) (34 г.) 1.92 m 16 34 Шпанија Гранољерс
59 СБ Даниел Душебаев 4 јули 1997 (1997-07-04) (25 г.) 1.93 m 6 6 Словенија Цеље

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]