Машка ракометна репрезентација на Полска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полска
Податоци
Прекар 'бело-црвени, гладијатори'
Сојуз Полска Ракометна
Федерација
Тренер Полска Богдан Вента
(од 28 октомври 2004)
Најмногу голови Јерзи Клемпел - 1170
Ранг бр. 11 (95 бод.)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 3-то, 1976
Светско првенство
Настапи 12 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 2-ро, 2007
Европско првенство
Настапи 6 (првпат во 2002)
Најдобар резултат 4-то, 2010
Последна поднова на податоците: 21 January 2010.

Машка ракометна репрезентација на Полска — државна репрезентација на Полска која ја претставува земјата на меѓународните ракометни натпревари.

Учества[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

 1. 1972 – 10- место
 2. 1976 – 3-то место
 3. 1980 – 7-мо место
 4. 2008 – 5-то место

Светско првенство[уреди | уреди извор]

 1. 1958 – 5-то место
 2. 1967 – 12-то место
 3. 1970 – 14-то место
 4. 1974 – 4-то место
 5. 1978 – 6-то место
 6. 1982 – 3-то место
 7. 1986 – 14-то место
 8. 1990 – 11-то место
 9. 2003 – 10-то место
 10. 2007 – 2-ро место
 11. 2009 – 3-то место
 12. 2011 – 8-мо место

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Година Круг Освоено место ОН П И П ПГ ДГ
Португалија 1994 Нема учество
Шпанија 1996
Италија 1998
Хрватска 2000
Шведска 2002 Прв круг 15 3 0 0 3 67 83
Словенија 2004 Прв круг 16 3 0 0 3 86 108
Швајцарија 2006 Главен круг 10 6 1 1 4 163 185
Норвешка 2008 Главен круг 7 6 3 1 2 182 172
Австрија 2010 4 8 4 1 3 222 221
Србија 2012 Главен круг 9 6 3 1 2 218 205
Данска 2014 Главен круг 6 7 3 0 4 191 184
Полска 2016
Вкупно 8/12 - 33 11 3 19 1129 1158
*Прикажува изедначени натпревари при кои победата е освоена со пенали.
**Златната позадинска боја означува дека овој куп е освоен. Црвената граница покажува дека купот се одржал на домашен терен.

Екипа[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Ова е составот за Светското првенство во ракомет за мажи 2015.[1]

Тренер: Германија Михаел Биглер

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 Г Славомир Шмал (1978-10-02)2 октомври 1978 (воз. 36) 1.90 m 248 2 Полска Виве Тарги Келце
3 ДБ Кржиштов Лијевски (1983-07-07)7 јули 1983 (воз. 31) 1.98 m 147 339 Полска Виве Тарги Келце
6 ЛК Праземислав Крајевски (1987-01-20)20 јануари 1987 (воз. 27) 1.84 m 35 46 Полска Азоти-Пулави
7 ДК Роберт Орзеховски (1989-11-20)20 ноември 1989 (воз. 25) 1.89 m 57 106 Полска Горник Забже
8 ЛБ Карол Биелицки (1982-01-23)23 јануари 1982 (воз. 32) 2.02 m 209 782 Полска Виве Тарги Келце
9 ДБ Андржеј Ројевски (1985-08-20)20 август 1985 (воз. 29) 1.93 m 2 4 Германија СЦ Магдебург
11 ЛК Адам Вишниевски (1980-10-24)24 октомври 1980 (воз. 34) 1.92 m 110 245 Полска Висла Плок
13 П Бартож Јурецки (1979-01-31)31 јануари 1979 (воз. 35) 1.93 m 199 638 Германија СЦ Магдебуг
15 ЛБ Михал Јурецки (1984-10-27)27 октомври 1984 (воз. 30) 2.02 m 154 398 Полска Виве Тарги Келце
16 Г Петар Вижомирски (1988-01-06)6 јануари 1988 (воз. 26) 1.93 m 75 0 Унгарија Пик Жегед
18 П Петар Грабаржик (1982-10-31)31 октомври 1982 (воз. 32) 2.00 m 76 42 Полска Виве Тарги Келце
20 ЛБ Мариуж Јуркиевиц (1982-02-03)3 февруари 1982 (воз. 32) 1.98 m 136 222 Полска Висла Плок
23 П Камил Сипржак (1991-07-23)23 јули 1991 (воз. 23) 2.08 m 54 76 Полска Висла Плок
26 ДК Михал Дажек (1992-06-27)27 јуни 1992 (воз. 22) 1.80 m 20 24 Полска Висла Плок
45 ДБ Михал Шиба (1988-03-18)18 март 1988 (воз. 26) 1.96 m 26 29 Словенија РК Горење
49 ЛБ Петар Чарапковски (1988-03-24)24 март 1988 (воз. 26) 2.03 m 36 69 Полска Виве Тарги Келце

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. 2015 World Championship roster