Ракомет на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на
Летните олимписки игри 2008
Податотека:Handball 2008.png
Податоци за турнирот
Домаќини Кина
Датуми9–24 август
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Франција (мажи)
 Норвешка (жени)
Второпласиран Исланд (мажи)
 Русија (жени)
Третопласиран Шпанија (мажи)
 Јужна Кореја (жени)
Четвртопласиран Хрватска (мажи)
 Унгарија (жени)
Ракомет на
Летните олимписки игри 2008
Турнир
мажи  жени
Екипи
мажи  жени
Пекиншката Национална Сала подготвена за финалните ракометни мечеви.

Ракометните турнири на Летните олимписки игри 2008 се одржаа од 9 до 24 август во Олимпискиот Спортски Центар Гиманзиум и Националната Сала. Медали беа доделени во машка и женска конкуренција.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Натпреварување Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 Франција (FRA)  Исланд (ISL)  Шпанија (ESP)
Жени
подробно
 Норвешка (NOR)  Русија (RUS)  Јужна Кореја (KOR)

Тимови[уреди | уреди извор]

Французите на подиумот по освојувањето на Олимпискиот турнир на 24 август 2008 година.

Мажи[уреди | уреди извор]

Група A
Група B

Жени[уреди | уреди извор]

Група A
Група B

Наводи[уреди | уреди извор]