Квалификации за Летните олимписки игри во ракомет - мажи (2012)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Квалификациите за Олимпискиот турнир во ракомет за мажи 2012 — квалификационен турнир кој се одржал во периодот од јануари 2011 до април 2012 година.

Учесници[уреди | уреди извор]

Датум Турнир Бр. на места Квалификувани
Домаќин 1  Обединето Кралство
Светско првенство 2011 13—30 јануари 2011.  Шведска 1  Франција
Пан Американски игри 2011 16—24 октомври 2011.  Мексико 1  Аргентина
Азиски квалификации 2011 23. окт—2. нов 2011.  Јужна Кореја 1  Јужна Кореја
Африканско првенство 2012 10—21 јануари 2012.  Мароко 1  Тунис
Европско првенство 2012 15—29 јануари 2012.  Србија 1  Данска
Квалификациски турнир #1 6—8 април 2012  Шпанија 2  Шпанија
 Србија
Квалификациски турнир #2 6—8 април 2012  Шведска 2  Шведска
 Унгарија
Квалификациски турнир #3 6—8 април 2012  Хрватска 2  Хрватска
 Исланд
Вкупно 12
Легенда
Екипата се квалификува за Летните олимписки игри 2012
Екипата се квалификува за Светското првенство преку Олимпискиот квалификациски турнир
Екипата се квалификува преку континенталните настани на Олимпискиот квалификациски турнир

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Франција
Silver medal icon.svg  Данска
Bronze medal icon.svg  Шпанија
4  Шведска
5  Хрватска
6  Исланд
7  Унгарија
8  Полска
9  Норвешка
10  Србија
11  Германија
12  Аргентина
13  Јужна Кореја
14  Египет
15  Алжир
16  Јапонија
17  Словачка
18  Австрија
19  Романија
20  Тунис
21  Бразил
22  Чиле
23  Бахреин
24  Австралија

Континентални квалификации[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Данска
Silver medal icon.svg  Србија
Bronze medal icon.svg  Хрватска
4  Шпанија
5  Македонија
6  Словенија
7  Германија
8  Унгарија
9  Полска
10  Исланд
11  Франција
12  Шведска
13  Норвешка
14  Чешка
15  Русија
16  Словачка

Америка[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Аргентина
Silver medal icon.svg  Бразил
Bronze medal icon.svg  Чиле
4  Доминиканска Република
5  Канада
6  Мексико
7  САД
8  Венецуела

Азија[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Саудиска Арабија 4 3 0 1 120 96 +24 6
 Иран 4 3 0 1 128 99 +29 6
 Катар 4 2 1 1 129 125 +4 5
 Кувајт 4 1 1 2 119 114 +5 3
 Узбекистан 4 0 0 4 106 168 −62 0
 Австралија 0 0 0 0 0 0 −0 0
Група B[уреди | уреди извор]
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Јужна Кореја 4 4 0 0 134 82 +52 8
 Јапонија 4 3 0 1 124 99 +25 6
 Кина 4 2 0 2 111 96 +15 4
Предлошка:Country data OMA 4 1 0 3 117 116 +1 2
 Казахстан 4 0 0 4 73 166 −93 0
 Нов Зеланд 0 0 0 0 0 −0 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

  Semifinal Final
             
31 октомври
  Саудиска Арабија 21  
  Јапонија 22  
 
2 ноември
      Јапонија 21
    Јужна Кореја 26
3rd place match
31 октомври 2 ноември
  Јужна Кореја 33   Саудиска Арабија  20
  Иран 25     Иран  21

Финална табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Јужна Кореја
Silver medal icon.svg  Јапонија
Bronze medal icon.svg  Иран
4  Саудиска Арабија
5  Катар
6  Кина
7  Кувајт
8 Предлошка:Country data OMA
9  Узбекистан
10  Казахстан
11  Австралија

Африка[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Тунис
Silver medal icon.svg  Алжир
Bronze medal icon.svg  Египет
4  Мароко
5  Сенегал
6  Ангола
7  Камерун
8  DR Congo
9  Конго
10  Брег на Слоновата Коска
11  Габон
12  Буркина Фасо

Квалификации 2012[уреди | уреди извор]

Квалификациски турнир #1[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 3 3 0 0 91 69 +22 6
0  Србија 3 1 1 1 78 73 +5 3
0  Полска 3 1 1 1 75 85 −10 3
0  Алжир 3 0 0 3 65 82 −17 0
6 април 2012
17:30
Полска  28 − 27  Алжир Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 2,000
(11–13)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 април 2012
20:15
Шпанија  30 – 27  Србија Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 2,500
Судии: Horáček, Novotný (CZE)
Tomás 5 (11–10) Ilić 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 април 2012
17:30
Србија  25 – 25  Полска Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 1,000
(14–15)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

7 април 2012
20:15
Алжир  20 – 28  Шпанија Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 1,750
(9–14)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 април 2012
17:30
Србија  26 – 18  Алжир Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 1,000
(15–10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 април 2012
20:15
Шпанија  33 – 22  Полска Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 1,500
(18–9)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Квалификациски турнир #2[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шведска 3 3 0 0 78 67 +11 6
0  Унгарија 3 2 0 1 81 79 +2 4
0  Бразил 3 1 0 2 75 81 −6 2
0  Македонија 3 0 0 3 76 83 −7 0
6 април 2012
14:45
Унгарија  28 − 26  Македонија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 5,004
(15–13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 април 2012
17:05
Шведска  25 − 20  Бразил Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,124
(12–10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 април 2012
13:45
Бразил  27 − 29  Унгарија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 3,976
(15–16)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 април 2012
16:05
Македонија  23 – 27  Шведска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 8,333
(12–14)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 април 2012
14:45
Бразил  28 – 27  Македонија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 4,235
(15–13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 април 2012
17:05
Шведска  26 – 23  Унгарија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,289
(11–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Квалификациски турнир #3[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Хрватска 3 3 0 0 102 65 +37 6
0  Исланд 3 2 0 1 94 78 +16 4
0  Јапонија 3 1 0 2 85 103 −18 2
0  Чиле 3 0 0 3 58 93 −35 0
6 април 2012
18:00
Хрватска  36 − 22  Јапонија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,500
(16–14)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 април 2012
20:15
Исланд  25 − 17  Чиле Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 750
(12–7)
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

7 април 2012
16:00
Чиле  15 – 35  Хрватска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,300
(9–17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

7 април 2012
20:15
Јапонија  30 – 41  Исланд Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 700
(11–20)
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 април 2012
15:30
Јапонија  33 – 26  Чиле Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 500
(14–9)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

8 април 2012
18:00
Хрватска  31 – 28  Исланд Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 4,500
(18–15)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]