Ракомет на Летните олимписки игри 1992 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на Летните олимписки игри 1992
Податоци за првенството
Домаќини Шпанија
Траење30 јули - 8 август
Репрезентации8
Одржувалишта (во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Јужна Кореја
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Обединета екипа
Четвртопласиран Германија
Статистики за првенството
Натпревари18
Дадени голови800 (44.44 по натпр.)
Најуспешни стрелциНаталија Морскова (EUN), 41 голови

Ракометот на Летните олимписки игри 1992 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржил во Барселона, Шпанија во периодот од 30 јули до 8 август. Вкупно учествувале 8 репрезентации и биле поделени во две групи.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
Обединета екипа 3 3 0 0 77 56 +21 6
 Германија 3 2 0 1 86 61 +25 4
 САД 3 1 0 2 55 76 −21 2
 Нигерија 3 0 0 3 56 81 −25 0
Резултати [[Image:Грешка во Lua во Модул:Country_alias, ред 181: Invalid country alias: <strong class="error"><span class="scribunto-error" id="mw-scribunto-error-1">Грешка во скриптата: Нема модул наречен „TitleReplace“.</span></strong>|22x20px|border|Грешка во Lua во Модул:Country_alias, ред 181: Invalid country alias: <strong class="error"><span class="scribunto-error" id="mw-scribunto-error-4">Грешка во скриптата: Нема модул наречен „TitleReplace“.</span></strong>]] Германија САД Нигерија
 Обединета екипа (EUN) 28–22 23–16 26–18
Германија  22–28 26–24 22–16
САД  16–23 24–26 22–18
Нигерија  18–26 16–22 18–22

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Јужна Кореја 3 2 1 0 82 61 +21 5
 Норвешка 3 2 0 1 55 60 −5 4
 Австрија 3 1 1 1 64 62 +2 3
 Шпанија 3 0 0 3 50 68 −18 0
Резултати Јужна Кореја Норвешка Австрија Шпанија
Јужна Кореја  27–16 27–27 28–18
Норвешка  16–27 19–17 20–16
Австрија  27–27 17–19 20–16
Шпанија  18–28 16–20 16–20

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
  Обединета екипа 22  
  Норвешка 23  
 
      Норвешка 21
    Јужна Кореја 28
Натпревар за 3место
  Јужна Кореја 26   Обединета екипа  24
  Германија 25     Германија  20

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 август
14:00
Обединета екипа 22–23  Норвешка
(11-12)

6 август
16:00
Јужна Кореја  26–25  Германија
(17-13)

7-8 место[уреди | уреди извор]

7 август
9:00
Шпанија  26–17  Нигерија
(14-5)

5-6 место[уреди | уреди извор]

7 август
11:00
САД  17–26  Австрија
(6-11)

3 место[уреди | уреди извор]

8 август
10:00
Обединета екипа 24–20  Германија
(10-9)

Финале[уреди | уреди извор]

8 август
12:00
Норвешка  21–28  Јужна Кореја
(8-16)

Табела[уреди | уреди извор]

Final rankings
1  Јужна Кореја
2  Норвешка
3 Обединета екипа
4  Германија
5  Австрија
6  САД
7  Шпанија
8  Нигерија