Ракомет на Летните олимписки игри 2016 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракометот на Летните олимписки игри 2016
Податоци за турнирот
Домаќини Бразил
Датуми6–20 август 2016
Екипи12 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Русија (1 титула)
Второпласиран Франција
Третопласиран Норвешка
Четвртопласиран Холандија
Статистикa за турнирот
Натпревари38
Дадени голови1978 (52.05 по натпр.)

Ракометот на Летните олимписки игри 2016 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржил во Рио де Жанеиро, Бразил во периодот од 6 август до 20 август. Вкупно учествувале 12 репрезентации и биле поделени во две групи.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување Датум Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009 Данска Копенхаген 1  Бразил
Европско првенство 2014 7–21 декември 2014 Повеќе домаќини 1  Шпанија[1]
Африкански квалификациски турнир 19–21 март 2015 Ангола Луанда 1  Ангола
Панамерикански игри 2015 15–24 јули 2015 Канада Торонто 1  Аргентина
Азиски квалификациски турнир 20–25 октомври 2015 Јапонија Нагоја 1  Јужна Кореја
Светско првенство 2015 5–20 декември 2015  Данска 1  Норвешка
Олимписки квалификациски турнири 18–20 март 2016 Франција Мец 2  Холандија
 Франција
Данска Архус 2  Романија
 Црна Гора
Русија Астрахањ 2  Русија
 Шведска
Вкупно 12

^ 1. Бидејќи Норвешка веќе била квалификувана на Олимписките игри како победник на Светското првенство 2015, автоматски пласман обезбедила и репрезентацијата на Шпанија, која била второпласирана на Европското првенство 2014.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

6 август 2016
09:30 UTC-3
 Норвешка 28:31  Бразил Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7780
Судии: Горачек, Новотни (CZE)
Нора Мерк 12 (16:17) 12 Ана Паула Белу
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
6 август 2016
16:40 UTC-3
 Црна Гора 19:25  Шпанија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8115
Судии: Ш. Бонавентура, Ж. Бонавентура (FRA)
Катарина Булатовиќ 5 (10:14) 4 играчи по 4 гола
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
6 август 2016
19:50 UTC-3
 Романија 19:23  Ангола Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 4465
Судии: Ку Бонок, Ли Сок (KOR)
(9:11)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 август 2016
14:40 UTC-3
 Шпанија 24:27  Норвешка Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 5238
Судии: Гајпел, Хелбиг (GER)
(10:11)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
8 август 2016
16:40 UTC-3
 Бразил 26:13 Предлошка:Hbw OU Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7858
Судии: Ш. Бонавентура, Ж. Бонавентура (FRA)
(14:9)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон
8 август 2016
21:50 UTC-3
 Ангола 27:25  Црна Гора Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 5975
Судии: Алпаидзе, Берзкина (RUS)
(12:12) 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

10 август 2016
09:30 UTC-3
 Бразил 24:29  Шпанија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Ку, Ли (KOR)
(12:15)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
10 август 2016
11:30 UTC-3
 Романија 25:21  Црна Гора Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Рашед, ел-Саед (EGY)
(11:9)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
10 август 2016
16:40 UTC-3
 Норвешка 30:20  Ангола Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Ш. Бонавентура, Ж. Бонавентура (FRA)
(16:8)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

12 август 2016
09:30 UTC-3
 Ангола 24:28  Бразил Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Рёэн, Арнтсен (NOR)
(13:13)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
12 август 2016
14:40 UTC-3
 Романија 24:21  Шпанија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Ш. Бонавентура, Ж. Бонавентура (FRA)
(13:11)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
12 август 2016
16:40 UTC-3
 Црна Гора 19:28  Норвешка Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Кулибали, (CIV)
(11:16)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 август 2016
09:30 UTC-3
 Црна Гора 23:29  Бразил Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Мусавијан, Колахдузан (IRI)
(10:12)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 август 2016
16:40 UTC-3
 Норвешка 28:27 Предлошка:Hbw OU Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
(14:13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 август 2016
19:50 UTC-3
 Шпанија 26:22  Ангола Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Пинто, Менезес (BRA)
(13:12)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Група B[уреди | уреди извор]

6 август 2016
11:30 UTC-3
 Холандија 14:18  Франција Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8452
Судии: Рен, Арнтсен (NOR)
(6:10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
6 август 2016
14:40 UTC-3
 Русија 30:25  Јужна Кореја Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 6975
Судии: Сантуш, Фонсека (POR)
(12:13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
6 август 2016
21:50 UTC-3
 Шведска 31:21  Аргентина Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 6575
Судии: Кулибали, (CIV)
(13:9)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

8 август 2016
09:30 UTC-3
 Јужна Кореја 28:31  Шведска Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 3875
Судии: Рен, Арнтсен (NOR)
(15:16)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
8 август 2016
11:30 UTC-3
 Франција 25:26  Русија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 4980
Судии: Лах, Сок (SLO)
(10:15)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
8 август 2016
19:50 UTC-3
 Аргентина 18:26  Холандија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8975
Судии: Мусавијан, Колахдузан (IRI)
(9:13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај 10×Suspension 3×добил жолт картон

10 август 2016
14:40 UTC-3
 Русија 36:34  Шведска Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Пинто, Менезес (BRA)
(15:18)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
10 август 2016
19:50 UTC-3
 Холандија 32:32  Јужна Кореја Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
(18:17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
10 август 2016
21:50 UTC-3
 Франција 27:11  Аргентина Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
(15:4)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

12 август 2016
11:30 UTC-3
 Шведска 29:29  Холандија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
(16:13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
12 август 2016
19:50 UTC-3
 Русија 35:29  Аргентина Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Мусавијан, Колахдузан (IRI)
(20:18)
11×Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон
12 август 2016
21:50 UTC-3
 Јужна Кореја 17:21  Франција Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Хансен, Гединг (DEN)
(11:11)
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

14 август 2016
11:30 UTC-3
 Шведска 25:27  Франција Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Рен, Арнтсен (NOR)
(13:15)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
14 август 2016
14:40 UTC-3
 Холандија 34:38  Русија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Лах, Сок (SLO)
(16:17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
14 август 2016
21:50 UTC-3
 Аргентина 22:28  Јужна Кореја Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Ш. Бонавентура, Ж. Бонавентура (FRA)
(10:12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
  A1   Бразил 23  
B4   Холандија 32  
  B4   Холандија 23  
  B2   Франција 24  
A3   Шпанија 26
  B2   Франција 27  
    B2   Франција 19
  B1   Русија 22
  B3   Шведска 20  
A2   Норвешка 33  
  A2   Норвешка 37 Трето место
  B1   Русија 38  
B1   Русија 31       
  A4   Ангола 27         

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

16 август 2016
10:00 UTC-3
 Бразил 23:32  Холандија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Арнтсен, Рен (NOR)
(11:12)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
16 август 2016
13:30 UTC-3
 Шпанија 26:27 (Прод.)  Франција Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
(16:13)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Прод.: 23:23 Прод.: 3:4

16 август 2016
17:00 UTC-3
 Шведска 20:33  Норвешка Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Ш. Бонавентура, Ж. Бонавентура (FRA)
(7:19)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
16 август 2016
20:30 UTC-3
 Русија 31:27  Ангола Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Пинто, Менезес (BRA)
(18:14)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 август 2016
15:30 UTC-3
 Холандија 23:24  Франција Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Ку, Ли (KOR)
(13:17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
18 август 2016
20:30 UTC-3
 Норвешка 37:38 (Прод.)  Русија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Лах, Сок (SLO)
(16:18)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Прод.: 31:31 Прод.: 6:7

3 место[уреди | уреди извор]

20 август 2016
11:30 UTC-3
 Холандија 26:36  Норвешка Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Ш. Бонавентура, Ж. Бонавентура (FRA)
(13:19)
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

20 август 2016
15:30 UTC-3
 Франција 19:22  Русија Арена ду Футуру, Рио де Жанеиро
Судии: Рен, Арнтсен (NOR)
(7:10)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Табела[уреди | уреди извор]

 Русија
 Франција
 Норвешка
4.  Холандија
5.  Бразил
6.  Шпанија
7.  Шведска
8.  Ангола
9. Предлошка:Hbw OU
10.  Јужна Кореја
11.  Црна Гора
12.  Аргентина

Медалисти[уреди | уреди извор]

== Надворешни врски

Турнир Злато Сребро Бронза
Жени
подробно
 Русија (RUS)
Ана Седојкина
Полина Кузнецова
Дарија Дмитријева
Ана Сен
Олга Акопјан
Ана Вјахирева
Марина Судакова
Владлена Бобровникова
Викторија Жилинскаите
Екатерина Мареникова
Ирина Близнова
Екатерина Илина
Маја Петрова
Татјана Јерохина
Викторија Калинина
 Франција (FRA)
Лаура Глаусер
Бландин Дансет
Камил Ајглон
Алисон Пино
Лауриса Ландре
Грасе Зади
Мари Прувенсие
Амандин Лејно
Манон Хоует
Сираба Дембеле
Клои Булеу
Беатрис Едвиге
Естел Нзе Минко
Гнонсијан Ниомбла
Александра Лакрабер
 Норвешка (NOR)
Кари Алвик Гримзбо
Мари Молид
Емили Хег Арнцен
Ида Алштад
Вероника Кристиансен
Хајди Локе
Нора Морк
Стине Бредал Офтедал
Марит Малм Фрафјорд
Катрин Лунде
Лин-Кристин Ригелхут Корен
Аманда Куртовиќ
Камила Херем
Сана Солберг

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]