Ракомет на Летните олимписки игри 2020 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на Летните олимписки игри 2020
Податоци за турнирот
Домаќини Јапонија
Датуми25 јули – 8 август 2021
Екипи12
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)

Женскиот турнир во ракомет на Летни олимписки игри 2020 ќе биде 12. издание на ракометните турнири во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2020. Турнирот ќе се одржи од 25 јули до 8 август 2021 година. Сите натпревари ќе се одиграат во Националната гимназија Јојоги во Токио, Јапонија.

Првично било предвидено турнирот да се одржи во 2020 година, но на 24 март 2020, Олимпијадата била одложена за 2021 година поради пандемијата на КОВИД-19.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Легенда
ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале B Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал

[2]

саб 25 пон 26 вто 27 сре 28 чет 29 пет 30 саб 31 нед 1 пон 2 вто 3 сре 4 чет 5 пет 6 саб 7 нед 8
ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ B Ф

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации Дата Домаќин Места Квалификувани
Домаќин Н/П Н/П 1  Јапонија
Европско првенство 2018 29 ноември – 16 декември 2018  Франција 1  Франција
Панамерикански игри 2019 24–30 јули 2019 Перу Лима 1  Бразил
Азиски квалификациски турнир 2019 23–29 септември 2019 Кина Чуџоу 1  Јужна Кореја
Африкански квалификациски турнир 2019 26–29 септември 2019 Сенегал Дакар 1  Ангола
Светско првенство 2019 29 ноември – 15 декември 2019 Јапонија 1  Холандија
Олимписки квалификациски турнири 2020 19–21 март 2021 Шпанија Лирија 2  Шпанија
 Шведска
Унгарија Ѓер 2  Унгарија
Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК
Црна Гора Подгорица 2  Црна Гора
 Норвешка
Вкупно 12

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката била извлечена на 1 април 2021.[3][4]

Носители[уреди | уреди извор]

Носителите биле откриени на 21 март 2021.[5]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
 Холандија
 Шпанија
Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК
 Црна Гора
 Норвешка
 Унгарија
 Шведска
 Јапонија
 Франција
 Јужна Кореја
 Ангола
 Бразил

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2  Црна Гора 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3  Норвешка 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5  Јужна Кореја 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6  Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
25 јули 2021
09:00
Холандија  -  Јапонија Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
25 јули 2021
14:15
Црна Гора  -  Ангола Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
25 јули 2021
16:15
Норвешка  -  Јужна Кореја Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)

27 јули 2021
09:00
Јапонија  -  Црна Гора Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
27 јули 2021
16:15
Јужна Кореја  -  Холандија Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
27 јули 2021
19:30
Ангола  -  Норвешка Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)

29 јули 2021
09:00
Холандија  -  Ангола Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
29 јули 2021
14:15
Јапонија  -  Јужна Кореја Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
29 јули 2021
16:15
Црна Гора  -  Норвешка Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)

31 јули 2021
09:00
Ангола  -  Јапонија Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
31 јули 2021
11:00
Црна Гора  -  Јужна Кореја Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
31 јули 2021
21:30
Норвешка  -  Холандија Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)

2 август 2021
09:00
Јужна Кореја  -  Ангола Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
2 август 2021
19:30
Холандија  -  Црна Гора Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)
2 август 2021
21:30
Норвешка  -  Јапонија Националната гимназија Јојоги, Токио
(–)

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Шпанија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2 Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3  Унгарија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4  Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5  Франција 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6  Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
25 јули 2021
11:00
РОК Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png -  Бразил Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
25 јули 2021
19:30
Шпанија  -  Шведска Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
25 јули 2021
21:30
Унгарија  -  Франција Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)

27 јули 2021
11:00
Бразил  -  Унгарија Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
27 јули 2021
14:15
Шведска  - Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
27 July 2021
21:30
Франција  -  Шпанија Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)

29 јули 2021
11:00
Шпанија  -  Бразил Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
29 јули 2021
19:30
Унгарија  - Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
29 јули 2021
21:30
Шведска  -  Франција Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)

31 јули 2021
14:15
РОК Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png -  Франција Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
31 јули 2021
16:15
Бразил  -  Шведска Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
31 јули 2021
19:30
Унгарија  -  Шпанија Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)

2 август 2021
11:00
Франција  -  Бразил Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
2 август 2021
14:15
Шпанија  - Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)
2 август 2021
16:15
Унгарија  -  Шведска Националната гимназија Јојоги, Токио
(-)

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
4 август
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
8 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 Брозен медал
 
 
 
8 август
 
 
 
 
 
 
 
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Полфинале[уреди | уреди извор]

Бронзен медал[уреди | уреди извор]

Златен медал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee“. olympic.org. Посетено на 24 March 2020.
  2. „Handball Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 18 July 2020.
  3. „Draw details for Tokyo 2020 Handball Tournaments known“. ihf.info. Посетено на 26 March 2021.
  4. „Results: Tokyo 2020 draws“. ihf.info. Посетено на 1 April 2021.
  5. „Draw and seeding information: Tokyo 2020 Women's Handball Tournament“. ihf.info. Посетено на 21 March 2021.