Ракомет на Летните олимписки игри 2008 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракометот на Летните олимписки игри 2008
Податоци за првенството
Домаќини Кина
Траење9 август - 23 август.
Репрезентации12 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Норвешка
Второпласиран Русија
Третопласиран Јужна Кореја
Четвртопласиран Унгарија

Ракометот на Летните олимписки игри 2008 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржил во Пекинг, Кина во периодот од 9 август до 23 август. Вкупно учествувале 12 репрезентации и биле поделени во две групи.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпреварување Дата Venue Vacancies Квалификувани
Домаќин - - 1  Кина
Светско првенство 2–16 декември 2007 Франција Франција 1  Русија
Европско првенство 7–17 декември 2006 Шведска Шведска 1  Норвешка
Азиско првенство 25–29 август 2007 Казахстан Almaty 1  Казахстан
Африканско првенство 8–17 јануари 2008 Ангола Луанда 1  Ангола
Пан-американски игри 14–29 јули 2007 Бразил Рио 1  Бразил
Олимписки квалификационен турнир 1 Архивирано на 29 март 2008 г. 28–30 март 2008 Германија Лајпциг 2  Германија
 Шведска
Олимписки квалификационен турнир 2 Архивирано на 29 март 2008 г. 28–30 март 2008 Романија Букурешт 2  Романија
 Унгарија
Олимписки квалификационен турнир 3 Архивирано на 29 март 2008 г. March 28–30, 2008 Франција Nîmes 2  Франција
 Јужна Кореја
Вкупно 12

Олимписки турнир:

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
 Русија  Германија  Франција  Јужна Кореја  Ангола  Казахстан
 Норвешка  Романија  Унгарија  Кина  Шведска  Бразил

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа Извештај
9 август 9,00 Франција 32 : 21 Ангола [1]
14,00 Романија 31 : 19 Казахстан [2]
19,00 Норвешка 30 : 23 Кина [3]
11 август 9,00 Казахстан 18 : 21 Франција [4]
14,00 Ангола 17 : 31 Норвешка
19,00 Кина 20 : 34 Романија [6]
13 август 10,45 Романија 34 : 26 Франција [7]
15,45 Кина 32 : 24 Ангола [8]
19,00 Норвешка 35 : 19 Казахстан [9]
15 август 9,00 Казахстан 29 : 26 Кина [10]
15,45 Романија 28 : 23 Ангола [11]
19,00 Франција 24 : 34 Норвешка [12]
17 август 10,45 Ангола 24 : 24 Казахстан [13]
14,00 Норвешка 24 : 23 Романија [14]
15,45 Франција 18: 21 Кина [15]

Табела на Група А[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П Н Г ДГ ПГ ГР Бодови
1. Норвешка 5 5 0 0 154 106 +48 10
2. Романија 5 4 0 1 150 112 +38 8
3. Кина 5 2 0 3 122 135 -13 4
4. Франција 5 2 0 3 121 128 -7 4
5. Казахстан 5 1 1 3 109 137 -28 3
6. Ангола 5 0 1 4 109 147 -38 1

Група Б[уреди | уреди извор]

Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа Извештај
9 август 10,45 Унгарија 30 : 24 Шведска [16]
15,45 Русија 29 : 29 Јужна Кореја [17]
20,45 Германија 24 : 22 Бразил [18]
11 август 10,45 Бразил 28 : 28 Унгарија [19]
15,45 Јужна Кореја 30 : 20 Германија
20,45 Шведска 24 : 28 Русија [21]
13 август 9,00 Русија 28 : 19 Бразил [22]
14,00 Јужна Кореја 31 : 23 Шведска [23]
20,45 Германија 24 : 25 Унгарија [24]
15 август 10,45 Бразил 33 : 32 Јужна Кореја [25]
14,00 Германија 26 : 27 Шведска [26]
20,45 Унгарија 24 : 33 Русија [27]
17 август 9,00 Шведска 25 : 22 Бразил [28]
19,00 Русија 30 : 29 Германија [29]
20,45 Унгарија 22 : 33 Јужна Кореја [30]

Табела на Група Б[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П Н Г ДГ ПГ ГР Бодови
1. Русија 5 4 1 0 148 125 +23 9
2. Јужна Кореја 5 3 1 1 155 127 +28 7
3. Унгарија 5 2 1 2 129 142 -13 5
4. Шведска 5 2 0 3 123 137 -14 4
5. Бразил 5 1 1 3 124 137 -13 3
6. Германија 5 1 0 4 123 134 -11 2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа Извештај
19 август 12,00 Норвешка 31 : 24 Шведска [31]
14,15 Романија 30 : 34 Унгарија [32]
18,00 Јужна Кореја 31 : 23 Кина [33]
20,15 Русија 32 : 31 Франција [34]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултат Извештај
Полуфинала група од 5 до 8 место
21 август ШведскаКина 19:20 [35]
РоманијаФранција 32:31 (2 прод.) [36]
Полуфинална група од 1 до 4 место
21 август НорвешкаЈужна Кореја 29:28 [37]
УнгаријаРусија 20:22 [38]

Натпреври за пласман[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултат Извештај
Натпревар за 7 место
23 август ШведскаРоманија 30:34 [39]
Натпревар за 5 место
23 август КинаФранција 23:31 (2 прод.) [40]
Натпревар за 3. место
23 август Јужна КорејаУнгарија 33:28 [41]
Финале
23 август НорвешкаРусија 34:27 [42]

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Злато Норвешка
Сребро Русија
Бронза Јужна Кореја
4. Унгарија
5. Франција
6. Кина
7. Романија
8. Шведска
9. Бразил
10. Казахстан
11. Германија
12. Ангола

Најдобар тим[уреди | уреди извор]

Избран од официјални лица на федерацијата: IHF.info Архивирано на 28 август 2008 г.

Ракомет на Летните олимписки игри 2008 – жени
Flag of Norway.svg
Норвешка
1. Титула
 

Список на најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Место Име Екипа % Одбрани Шутеви
1 Катрине Лунде Харалдсен Норвешка 42% 120 283
2 Аманден Лејно Франција 40% 38 96
Валери Никола Франција 105 264
4 Луминица Дину-Хуцупан Романија 39% 97 248
5 Ли Мин-Хи Јужна Кореја 38% 36 95
6 Ина Суслина Русија 37% 59 158
7 О Јонг-Ран Јужна Кореја 36% 83 231
Клара Вортеринг Германија 44 121
9 Сабине Англерт Германија 34% 30 87
10 Каталин Палингер Унгарија 33% 108 323

Список на најдобри голгетери[уреди | уреди извор]

Место Име Екипа Гол. Шутови %
1 Рамона Мајер Романија 56 78 72%
2 Анита Гербиц Унгарија 49 105 47%
3 Hong Jeong-Ho Јужна Кореја 44 66 67%
4 Мун Пил-Хи Јужна Кореја 42 83 51%
5 Јохана Алм Шведска 40 95 42%
6 Парк Чунг-Хи Јужна Кореја 37 62 60%
Људмила Постнова Русија 76 49%
8 Ирина Близнова Русија 36 70 51%
9 Лју Јун Кина 35 49 71%
10 Јонела Станка-Галча Романија 33 41 80%
Линеа Торстенсон Шведска 90 37%

Состави на победничките репрезентации[уреди | уреди извор]

1 Норвешка Каролин Дире Бреванг, Марит Малм Фрафјорд, Кари Алвик Гримсбо, Гро Хамерсенг, Катрине Лунде Харалдсен, Кари Мете Јохансен, Тонје Ларшен, Кристине Лунде, Елсе-Марте Серли-Либек, Катја Ниберг, Тонје Нествул, Лин-Кристин Ригелхут, Герил Снороген, Рагнилд Маргрете Амуд
Тренер:
2 Русија Ина Суслина, Ирина Полторотскаја, Окасана Роменскаја, Људмила Постнова, Ана карејева, Јекатерина Андрјушина, Јана Ускова, Јелена Поленова, Емилија Туреј, Наталија Шипилова, Марија Сидорова, Јекатерина Мареникова, Јелена Дмитријева, Ирина Близнова
Тренер:
3 Јужна Кореја О Јонг-Ран, Ву Сун-Хи, Ким Она, Ха Сун-Јунг, Џунг Џи-Хи, Ан Џунг-Хва, Ким Нам-Сун, Ким Ча-Јун, О Сенг-Ок, Хонг Џионг-Хо, Парк Чанг-Хи,

Ли Мин-Хи, Мјунг Бок-Хи, Чој Им-Џионг, Мун Пил-Хи
Тренер:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. instead of  Катар
    The replays of the Asian Olympic Qualification that were ordered after the manipiulations in the first tournaments of the women and the men were now both won by Korea. In the original tournaments Kuwait (men) and Kazakhstan (women) had won. The Asian Federation (AHF) still does not recognize the order from the IHF and insists on an original decision in the first tournaments. IHF and AHF have agreed to refer this issue to the Court of Arbitration for Sport (CAS) to assure a speedy resolution to this conflict prior the Olympic Qualification Tournaments as the final ruling will be binding for all parties. the CAS Panel ruled that the resolutions adopted by the IHF Council in Paris were invalid, being in breach with their own rules and without the AHF having been in proper opportunity to be heard. As required by the terms of the arbitration agreement, the CAS Panel considered the issues de novo in order to settle the dispute definitively. On the basis of the evidence submitted, the arbitrators unanimously held that the results of the Men's Olympic Qualification Tournament held in September 2007 should be annulled and that the results of the replayed tournament held on 30 January 2008 were valid. Furthermore the CAS Panel confirmed the results of the Women's Tournament held in August 2007.