Ракомет на Летните олимписки игри 2000 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракометот на Летните олимписки игри 2000
Податоци за турнирот
Домаќини Австралија
Датуми17 септември – 1 октомври
Екипи10 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Данска (2 титула)
Второпласиран Унгарија
Третопласиран Норвешка
Четвртопласиран Јужна Кореја
Статистикa за турнирот
Натпревари33
Дадени голови1763 (53.42 по натпр.)
Најдобар стрелецНорвешка Керсти Грини (61 голови)

Ракометот на Летните олимписки игри 2000 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржил во Сиднеј, Австралија во периодот од 17 септември до 1 октомври. Вкупно учествувале 10 репрезентации и биле поделени во две групи.

Група А[уреди | уреди извор]

Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа
17 септември 14,30  Унгарија 42 : 22  Ангола
21,30  Јужна Кореја 25 : 18  Франција
19 септември 16,30  Франција 22 : 23  Унгарија
19,30  Романија 25: 34  Јужна Кореја
21 септември 16,30  Ангола 25 : 35  Романија
21,30  Унгарија 33 : 41  Јужна Кореја
23 септември 14,30  Ангола 27 : 29  Франција
21,30  Романија 21 : 21  Унгарија
25 септември 16,30  Јужна Кореја 31 : 24  Ангола
21,30  Франција 21 : 18  Романија

Табела група А[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа Н П Н Г ДГ ПГ ГР Бодови
1.  Јужна Кореја 4 4 0 0 131 100 +31 8
2.  Унгарија 4 2 1 1 119 106 +13 5
3.  Франција 4 2 0 2 90 93 -3 4
4.  Романија 4 1 1 2 99 101 -2 3
5.  Ангола 4 0 0 4 98 137 -39 0
  • Легенда:
    Н = натпревар, П = победа, Н = нерешено
    Г = пораз, ДГ = дадени голови, ПГ = примени голови, ГР = гол-разлика

Група Б[уреди | уреди извор]

Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа
17 септември 16,30  Данска 17 : 19  Норвешка
19,30  Австралија 19 : 32  Бразил
19 септември 14,30  Норвешка 28 : 18  Австралија
21,30  Австрија 26: 30  Данска
21 септември 14,30  Бразил 26 : 45  Австрија
19,30  Австралија 12 : 38  Данска
23 септември 16,30  Бразил 16: 30  Норвешка
19,30  Австрија 39 : 10  Австралија
25 септември 14,30  Данска 39 : 26  Бразил
19,30  Норвешка 24 : 21  Австрија

Табела група Б[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа Н П Н Г ДГ ПГ ГР Бодови
1.  Норвешка 4 4 0 0 101 72 +29 8
2.  Данска 4 3 0 1 124 83 +41 6
3.  Австрија 4 2 0 2 131 90 +41 4
4.  Бразил 4 1 0 3 100 133 -33 2
5.  Австралија 4 0 0 4 59 137 -78 0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа
28 септември 14,30  Јужна Кореја 35 : 24  Бразил
16,30  Австрија 27 : 28  Унгарија
19,30  Франција 26 : 28  Данска
21,30  Норвешка 28 : 16  Романија

од 5 до 8 место[уреди | уреди извор]

Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа
30 септември 9,30  Бразил 23 : 32  Франција
11,30  Австрија 29 : 23  Романија

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа
29 септември 19,30  Јужна Кореја 29 : 31  Данска
21,30  Унгарија 28 : 23  Норвешка

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

Натпревар за Датум време 1. екипа Резултат 2. екипа
9 место 28 септември 12,30  Ангола 26 : 18  Австралија
7 место 1 октомври 9,30  Бразил 33 : 38  Романија
5 место 11,30  Франција 32 : 33  Австрија
3 место 14,30  Јужна Кореја 21 : 22  Норвешка
1 место 16,30  Данска 31 : 27  Унгарија

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Злато  Данска
Сребро  Унгарија
Бронза  Норвешка
4.  Јужна Кореја
5.  Австрија
6.  Франција
7.  Романија
8.  Бразил
9.  Ангола
10.  Австралија

Состав на победниците[уреди | уреди извор]

1  Данска Лене Рантала, Катрине Фруелунд, Камила Андерсен, Мете Вестергорд, Анете Хофман Моберг, Кристина Рослинг, Тина Бетцау, Јане Колинг, Анја Нилсен, Карин Мортенсен, Лоте Кјерсков, Маја Гренбек, Тонје Кјергорд, Рике Петерсен, Карен Бредсгорд
2  Унгарија Андреа Фаркаш, Тамашне Жембери, Илдико Падар, Анико Наџ, Рита Дели, Бојана Радуловиќ, Кристина Пигницки, Агнеш Фаркаш, Анико Кантор, Беата Шити, Беатрикс Кекењ, Каталин Палингер, Дора Леви, Анита Кулчар, Беатрикс Балог
3  Норвешка Хејди Тјугум, Тонје Ларсен, Ќерсти Грини, Кристине Дувхолт, Сусан Јоксер Бјеркрхејм, Елсе-Марте Серлије-Либек, Моника Сандве, Мија Хундвин, Маријане Рокне, Трине Халтвик, Ан Катрин Ериксен, Сецилије Легангер, Бригите Сетем, Елисабет Хилмо, Јеанете Нилсен

Надворешни врски[уреди | уреди извор]