Луанда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Луанда
Luanda
Поглед кон Луанда
Поглед кон Луанда
Координати: 8°50′18″ ЈГШ 13°14′04″ ИГД / 
Држава  Ангола
Покраина Луанда
Основан 1575
Надм. вис. 6 m (20 ft)
Население (2007)
 • Вкупно 4.799.432

Луанда е главниот град на Ангола, а воедно и најголем град во државата. Луанда се наоѓа на брегот на Атлантскиот Океан и е главно пристаниште во државата и административен центар со население од околу 5 милиони жители. Лунада е главен центар на покраината Лунада. Во моментов Луанда е под голема изградба и забрзан развој.

Галерија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Luanda
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 32.8
(91)
35.0
(95)
35.0
(95)
34.4
(93.9)
36.1
(97)
31.7
(89.1)
29.4
(84.9)
28.3
(82.9)
28.9
(84)
31.7
(89.1)
36.7
(98.1)
34.4
(93.9)
36.7
(98.1)
Прос. висока °C (°F) 28.3
(82.9)
29.4
(84.9)
30.0
(86)
29.4
(84.9)
27.8
(82)
25.0
(77)
23.3
(73.9)
23.3
(73.9)
24.4
(75.9)
26.1
(79)
27.8
(82)
28.3
(82.9)
26.9
(80.4)
Сред. дневна °C (°F) 25.8
(78.4)
26.7
(80.1)
27.0
(80.6)
26.7
(80.1)
25.3
(77.5)
22.5
(72.5)
20.8
(69.4)
20.6
(69.1)
21.9
(71.4)
23.9
(75)
25.3
(77.5)
25.8
(78.4)
24.4
(75.9)
Прос. ниска °C (°F) 23.3
(73.9)
23.9
(75)
23.9
(75)
23.9
(75)
22.8
(73)
20.0
(68)
18.3
(64.9)
17.8
(64)
19.4
(66.9)
21.7
(71.1)
22.8
(73)
23.3
(73.9)
21.8
(71.2)
Најниска забележана °C (°F) 20.6
(69.1)
21.1
(70)
21.1
(70)
21.1
(70)
17.8
(64)
15.0
(59)
14.4
(57.9)
14.4
(57.9)
16.7
(62.1)
18.3
(64.9)
20.0
(68)
19.4
(66.9)
14.4
(57.9)
Прос. врнежи мм (ин) 25.4
(1)
35.6
(1.402)
76.2
(3)
116.8
(4.598)
12.7
(0.5)
1.3
(0.051)
0.0
(0)
1.3
(0.051)
2.5
(0.098)
5.1
(0.201)
27.9
(1.098)
20.3
(0.799)
325.1
(12.799)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 0.1 mm) 3 3 6 8 2 0 0 0 1 2 4 3 32
Прос. релативна влажност (%) 77.5 75.5 77.0 79.5 79.5 78.5 79.5 81.0 80.0 79.0 78.0 77.0 78.5
Сред. бр. сончеви часови месечно 217 198 217 180 217 210 155 155 150 155 180 186 2.220
Извор бр. 1: Sistema de Clasificación Bioclimática Mundial[1]
Извор бр. 2: BBC Weather [2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Луанда е збратимена со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Angola - Luanda New“ (на spanish). Centro de Investigaciones Fitosociológicas. http://www.ucm.es/info/cif/station/an-luand.htm. посет. 8 јануари 2013 г. 
  2. „Average Conditions Luanda, Angola“. BBC Weather. http://www.bbc.co.uk/weather/2240449. посет. 8 јануари 2013 г. 
  3. Prefeitura.Sp - Descentralized Cooperation
  4. International Relations - São Paulo City Hall - Official Sister Cities
  5. „International Relations of the City of Porto“. © 2006-2009 Municipal Directorateofthe PresidencyServices InternationalRelationsOffice. http://www.cm-porto.pt/document/449218/481584.pdf. посет. 10 јули 2009 г. 
  6. C.M. Porto

Надворешни врски[уреди | уреди извор]