Луанда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Луанда
Luanda
Поглед кон Луанда
Поглед кон Луанда
Координати: 8°50′18″ ЈГШ 13°14′04″ ИГД / 
Држава  Ангола
Покраина Луанда
Основан 1575
Надм. вис. 6 м
Население (2007)
 • Вкупно 4.799.432

Луанда е главниот град на Ангола, а воедно и најголем град во државата. Луанда се наоѓа на брегот на Атлантскиот Океан и е главно пристаниште во државата и административен центар со население од околу 5 милиони жители. Лунада е главен центар на покраината Лунада. Во моментов Луанда е под голема изградба и забрзан развој.

Галерија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Луанда е збратимена со:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]