Кигали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кигали
Kigali
Кигали.
Кигали.
Координати: 1°56′38″S 30°3′34″E / 1.94389° ЈГШ; 30.05944° ИГД / -1.94389; 30.05944
ДржаваРуанда
[ПокраинаКигали
Управа
 • ГрадоначалникАјса Кирабо Касјира
Површина
 • Вкупна730 км2 (280 ми2)
Надм. вис.&100000000000015670000001.567 м
Население (2009)
 • Вкупно965.398
 • Густина1.165,8/км2 (30,190/ми2)
 проценето
Часовен појасCAT (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)none (UTC+1)
Мреж. местоwww.kigalicity.gov.rw

Кигали е главниот град на Руанда. Кигали има население од околу 965.398 жители и е најголем град во државата. Градот се наоѓа во центарот на државата и е економски, културен и транспортен центар на Руанда од нејзината независност во 1962. Во градот се наоѓаат владините институции и претседателот на Руанда.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Kigali at a Glace" Архивирано на 28 февруари 2014 г., Official Website of Kigali City, accessed 15 август 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]