Прејди на содржината

Џуба

Координати: 04°51′N 031°36′E / 4.850° СГШ; 31.600° ИГД / 4.850; 31.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џуба
Поглед кон Џуба
Поглед кон Џуба
Координати: 04°51′N 031°36′E / 4.850° СГШ; 31.600° ИГД / 4.850; 31.600
ДржаваЈужен Судан
Сојузна државаЦентрална Екваторија
Надм. вис.&10000000000000550000000550 м
Население (2017)
 • Вкупно525.000
Час. појасEAT (UTC+3)

Џуба (англиски: Juba, арапски: جوبا‎) е главниот град на Јужен Судан. Исто така, Џуба е главен град на сојузната држава Централна Екваторија. Џуба има население од околу 163.442 жители и се наоѓа на реката Бел Нил.

Население

[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, Џуба имала население од 163.442 жители. Попис на населението и домаќинствата бил направен во 2008 година од страна на Судан, но властите во Јужен Судан тие пројки ги одбиле.[1] Џуба се смета за еден од најбрзорастечките градови во светот, бидејќи градот забележува брз развој благодарение на трговијата со нафта и кинеските инвестиции.

Табеларно, растот на Џуба е следен:

година население
1973 (попис) 56,737
1983 (попис) 83,787
1993 (попис) 114,980
2005 (попис) 163,442
2008 (проценка) 250,000[2]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. Isaac Vuni (July 8, 2009). „South Sudan parliament throw outs census results“. Sudan Tribune. Архивирано од изворникот на 2014-07-12. Посетено на 2011-03-02.
  2. Estimated Population In 2006

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]