Лилонгве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лилонгве
Lilongwe
Лилонгве
Лилонгве
Координати: 13°59′S 33°47′E / 13.983° ЈГШ; 33.783° ИГД / -13.983; 33.783
Држава Малави
РегионЦентрален регион
ОкругЛилонгве
Надм. вис.&100000000000010500000001.050 м
Население (2008)
 • Вкупно866 272
Часовен појасCAT (UTC+2)

Лилонгве (англиски: Lilongwe) е главниот град на африканската држава Малави. Лилонгве се наоѓа во централниот дел од државата на реката Лилонгве во близина на границата со Мозамбик и Замбија.

Население[уреди | уреди извор]

Година Население[1]
1977 98.718
1987 223.318
1998 435.964
2008 866.272
2009 902.388

Галерија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Лилонгве
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 32
(90)
31
(88)
31
(88)
30
(86)
31
(88)
29
(84)
28
(82)
31
(88)
33
(91)
35
(95)
36
(97)
33
(91)
36
(97)
Прос. висока °C (°F) 26
(79)
26
(79)
26
(79)
26
(79)
25
(77)
23
(73)
23
(73)
25
(77)
27
(81)
30
(86)
30
(86)
27
(81)
26
(79)
Сред. дневна °C (°F) 21
(70)
21
(70)
21
(70)
19
(66)
17
(63)
15
(59)
14
(57)
16
(61)
19
(66)
22
(72)
23
(73)
22
(72)
19
(66)
Прос. ниска °C (°F) 17
(63)
17
(63)
16
(61)
13
(55)
10
(50)
7
(45)
6
(43)
7
(45)
11
(52)
14
(57)
16
(61)
17
(63)
12
(54)
Најниска забележана °C (°F) 12
(54)
11
(52)
10
(50)
4
(39)
2
(36)
−1
(30)
−3
(27)
−1
(30)
1
(34)
8
(46)
11
(52)
10
(50)
−3
(27)
Прос. врнежи мм (ин) 200
(7.87)
210
(8.27)
130
(5.12)
30
(1.18)
н/п н/п н/п н/п н/п н/п 70
(2.76)
170
(6.69)
850
(33.46)
Извор: Weatherbase[2]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Gerke, W.J.C. & Viljoen, Charl J. Master Plan for Lilongwe the Capital City of Malawi (Johannesburg: Swan Publishing, 1968)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „World Gazetteer: Malawi: largest cities and towns and statistics of their population“. Архивирано од изворникот 2013-05-25. Посетено на 2013-05-25.
  2. Lilongwe Climate Normals посет. 2 декември 2012 г