Нџамена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нџамена
نجامينا Nijāmīnā
Грб на Нџамена
Координати: 12°6′47″N 15°2′57″E / 12.11306° СГШ; 15.04917° ИГД / 12.11306; 15.04917
Држава Чад
РегионНџамена
Надм. вис.&10000000000000298000000298 м
Население (2009)
 • Вкупно993,492
Часовен појас+1

Нџамена (француски: N'Djamena, арапски: نجامينا Nijāmīnā) е главен град на африканската држава Чад. Со население од околу 993.492 жители, Нџамена е најголем град во државата. Нџамена се наоѓа на реката Чари, во близина влевањето на реката Когоне каде од спротива се наоѓа камерунскиот град Кусери со кого е поврзан со мост. Во рамките на државата Нџамена има посебен административен статус.

Галерија[уреди | уреди извор]

Овие слики се стари, најверојатно од 1960-те.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Нацоди[уреди | уреди извор]

  1. „Toulouse-N'Djamena: une solidarité durable“. Adequations (француски). 2008. Посетено на 30 ноември 2009.
  2. (руски) „Российско-чадские отношения“. Russian Ministry of Foreign Affairs. 16 февруари 2009. Посетено на 2009-07-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 12°06′43″ N; 15°02′06″ E / 12.112° СГШ; 15.035° ИГД / 12.112; 15.035