Морони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морони
موروني Mūrūnī
Центар на Морони.
Центар на Морони.
Координати: 11°45′ ЈГШ 43°12′ ИГД / 
Држава  Комори
Остров Нгазиџа
Главен град 1962
Население (2003)
 • Вкупно 60,200 (проценка)
Часовен појас Источноафриканско време (UTC+3)

Морони (арапски موروني Mūrūnī) е главниот град на островската африканска држава Комори и воедно е најголем град во државата. Како главен град Морони бил прогласен во 1958 година. На коморски арапски јазик името значи „во срцето на огнот“, што се поврзува со околната планина Картала.[1] Во 2003 година, Морони имал население од околу 60.200 жители.[2][3] Градот бил основан во 10 век ор арапски трговци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Морони
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 34
(93)
34
(93)
35
(95)
34
(93)
33
(91)
32
(90)
31
(88)
31
(88)
31
(88)
33
(91)
34
(93)
36
(97)
36
(97)
Прос. висока °C (°F) 30.4
(86.7)
30.4
(86.7)
30.8
(87.4)
30.4
(86.7)
29.5
(85.1)
28.4
(83.1)
27.7
(81.9)
27.7
(81.9)
28.1
(82.6)
29.1
(84.4)
30.3
(86.5)
30.8
(87.4)
29.5
(85.1)
Прос. ниска °C (°F) 23.4
(74.1)
23.3
(73.9)
23.0
(73.4)
22.6
(72.7)
21.2
(70.2)
19.6
(67.3)
18.8
(65.8)
18.4
(65.1)
19.0
(66.2)
20.3
(68.5)
21.6
(70.9)
22.6
(72.7)
21.2
(70.2)
Најниска забележана °C (°F) 20
(68)
20
(68)
20
(68)
20
(68)
17
(63)
14
(57)
14
(57)
14
(57)
15
(59)
16
(61)
18
(64)
19
(66)
14
(57)
Прос. дожд мм (ин) 364
(14.33)
293
(11.54)
279
(10.98)
316
(12.44)
256
(10.08)
266
(10.47)
244
(9.61)
150
(5.91)
108
(4.25)
97
(3.82)
108
(4.25)
219
(8.62)
2.700
(106,3)
Прос. бр. дождливи денови 18 16 18 18 12 12 12 10 11 12 12 16 167
Прос. релативна влажност (%) 79 77 76 74 69 66 65 65 70 73 69 72 71
Сред. бр. сончеви часови месечно 187 177 225 192 232 231 236 232 221 237 230 212 2.612
Извор бр. 1: Светска метеоролошка организација[4]
Извор бр. 2: BBC weather,[5] Дански метеролошки инситут (сончевост и рел. влажност)[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lonelyplanet.com
  2. USA Today Travel Guides.
  3. Encyclopedia Britannica
  4. „Светска метеоролошка информативна служба – Морони“. Светска метеоролошка организација. http://worldweather.wmo.int/058/c00311.htm. посет. 14 април 2013 г. 
  5. „Average Conditions - Moroni“. BBC. http://www.bbc.co.uk/weather/921772. посет. 14 април 2013 г. 
  6. Cappelen, John; Jensen, Jens. „Морони, Комори“. Климатски податоци за избрани станици (1931-1960). Дански метеоролошки институт. стр. 70. архивирано од изворникот на 27 април 2013 г.. https://web.archive.org/web/20130427173827/http://www.dmi.dk/dmi/tr01-17.pdf. посет. 14 април 2013 г.