Хараре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Sam Nujoma Street, поглед од југот
Англиканската катедрала

Хараре (претходно Солзбери, анг. Salisbury) е главен град на Зимбабве и има околу 1.600.000 жители. Градот е основан во 1890 година и најголем е во Зимбабве.

Надмоска висина 1470 m
Врнежи 820mm
Средна температура
Најтопол месец 21 °C.
Најладен месец 14 °C.
Број на жители 1.444.534 (2002.)
Провинција Хараре