Додома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додома
Катедралата во Додома
Катедралата во Додома
Координати: 6°10′23″ ЈГШ 35°44′31″ ИГД / 
Држава  Танзанија
Регион Додома
Управа
 • Градоначалник Франсис Мазанда
Површина
 • Земјишна 2.576 km2 (995 sq mi)
Население (2002)
 • Вкупно 324.347
 • Густина 125,9/km2 (3,260/sq mi)

Додома или официјално Урбан округ Додома е главниот град на источноафриканската држава Танзанија. Додома има население од околу 324.357 жители[1] и е главен град на регионот Додома. Во 1973 година започнале да се развиваат плановите за да се префрли главниот град од Дар ес Салам во Додома и во февруари 1996 година националното собрание било префрлено во новиот главен град. Сепак, Дар ес Салам е главен комерцијален центар во државата и седиште на голем број владини институции.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]