Додома (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регионот Додома (црвено) во рамките на Танзанија

Додома (свах. и англ. Dodoma) е регион во Танзанија. Зафаќа површина од 41.310 км² и брои 1.698.996 жители (август 2002). Со ова Додома е на 12-то место по површина, и опфаќа 5% од копнена Танзанија (не сметајќи ги островите). Административен центар е градот Додома, воедно и главен град на државата.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Најзастапена стопанска гранка во регионот е земјоделството. Се одлегуваат зрнести плодови, семиња, житарки, кикирики, кафе, чај, и тутун. Застапено е и говедарството.

Вилаети[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на пет вилаети:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 6°00′S 36°00′E / 6.000° ЈГШ; 36.000° ИГД / -6.000; 36.000