Џибути (град)

Координати: 11°35′18″N 43°08′42″E / 11.58833° СГШ; 43.14500° ИГД / 11.58833; 43.14500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џибути
Magaalada Jabuuti  (јазик?)
Magaala Gabuuti  (афарски)
مدينة جيبوتي (арапски)
Колаж на знаменитости во Џибути
Колаж на знаменитости во Џибути
Грб на Џибути
Прекар(и): Бисер на Таџурскиот Залив
Местоположба на градот Џибути
Местоположба на градот Џибути
Земја Џибути
РегионЏибути
Основан1888
Districts35
Површина
 • Градска26 км2 (10 ми2)
 • Градска44 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001400000014 м
Население (2015)
 • Градско219.000
 • Густина8,400/км2 (22,000/ми2)
 • Градскo529.000
 • Градска12,000/км2 (31,000/ми2)
Часовен појасисточноафриканско време (UTC+3)
Повик. бр.+253
ISO 3166DJ-DJ

Џибути (арапски: جيبوتي, француски: Ville de Djibouti, сомалиски: Magaalada Jabuuti, афарски: Gabuuti) —— главен и најголем град на Република Џибути. Сместен е на полуостров кој го двои Аденскиот од Таџурскиот Залив.

Градското пристаниште