Могадишу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Могадишу
مقديشو Maqadīshū ("Седиштето на Шахот")[1]
Панорама на Могадишу
Панорама на Могадишу
Прекар(и): Xamar
Местоположбата на Могадишу во Сомалија
Местоположбата на Могадишу во Сомалија
Координати: 2°02′N 45°21′E / 2.033° СГШ; 45.350° ИГД / 2.033; 45.350
ДржаваСомалија
РегионБанадир
Управа[2][3]
 • ГрадоначалникМохамед Омар Хабеб Дере
 • Шеф на полицијатаАбдулахи Хасан Барисе
Население (2006)[4]
 • Вкупно2.000.000
Часовен појасEAT (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EAT (UTC+3)

Могадишу [mogaˈdɪʃu] (сомалиски: Muqdisho, популарно Ксамар; арапски: مقديشو Maqadīshū; италијански: Mogadiscio) е главен и најголем град во Сомалија.

Се наоѓа на брегот Бенадир на Индискиот Океан, и со векови служи како најголемо пристаниште во тој дел на Африка.

Познати Могадишанци[уреди | уреди извор]

Родена во Могадишу, супермоделот Иман беше првата Сомалијка која се појави на насловната страница на модниот магазин Vogue во 1979 и потпишала козметички договор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David D. Laitin, Said S. Samatar, Somalia: Nation in Search of a State‎, (Westview Press: 1987), p.12
  2. „Mayor of Mogadishu bans weapons“. Посетено на 2007-05-04.
  3. [1]
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-26. Посетено на 2009-03-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]