Масеру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масеру
Maseru
Масеру.
Масеру.
Карта на Лесото со Масеру.
Карта на Лесото со Масеру.
Координати: 29°19′ S; 27°29′ E / 29.31° ЈГШ; 27.48° ИГД / -29.31; 27.48
ДржаваЛесото
ОкругМасеру
Основан1869
Површина
 • Вкупна138 км2 (53 ми2)
Надм. вис.&100000000000016000000001.600 м
Население (2006)
 • Вкупно227,880
 • Густина1.651,3/км2 (42,770/ми2)
Часовен појасЈСВ (UTC+2)

Масеру е главниот град на јужноафриканската држава Лесото и центар на округот Масеру. Масеру се наоѓа на реката Каледон на границата со Јужна Африка. Градот има население од околу 227.880 жители. Овој град бил основан како полициски логор и бил именуван како град откако Лесото потпаднал под британска управа во 1869 година. Кога државата стана независна во 1966 година, Масеру бил именуван како главен град.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Масеру
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 28
(82)
27
(81)
24
(75)
21
(70)
18
(64)
16
(61)
16
(61)
19
(66)
23
(73)
24
(75)
26
(79)
27
(81)
22.4
(72.3)
Прос. ниска °C (°F) 15
(59)
14
(57)
12
(54)
8
(46)
4
(39)
1
(34)
1
(34)
2
(36)
6
(43)
9
(48)
11
(52)
13
(55)
8
(46.4)
Прос. врнежи мм (ин) 111
(4.37)
100
(3.94)
85
(3.35)
39
(1.54)
20
(0.79)
7
(0.28)
3
(0.12)
13
(0.51)
27
(1.06)
75
(2.95)
88
(3.46)
92
(3.62)
660
(25.98)
Извор: World Climate Guide.[2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Масеру е збратимен со:[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sam Romaya, Alison Brown (1999). „City profile: Maseru, Lesotho“. Cities. 16 (2): 123–133. doi:10.1016/S0264-2751(98)00046-8.
  2. Maseru Climate Guide, Lesotho
  3. Sister Cities International (2007). "Online Directory: Lesotho, Africa". Retrieved 12 октомври 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]