Праја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Воздушна снимка на Праја.

Праја (португалски за „плажа“), со население од 126.354 жители (во 2006), е главен град на републиката на Зелено'ртските Острови, островска нација во Атлантскиот Океан, западно од Сенегал. Праја е и најголемиот град на Зелено'ртските Острови. Се наоѓа на островот Сантјаго на архипелагот Сотавенто. Праја е дом на два аеродроми.

Праја е комерцијален центар и пристаниште на кое се тргува со кафе, шеќерна трска и тропски овошја. Во овој град е развиена и рибната индустрија. Во близина има неколку плажи.