Антананариво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антананариво
Тананариво
Антананариво, март 2005
Антананариво, март 2005
Прекар(и): Тана
Координати: 18°56′ ЈГШ 47°31′ ИГД / 
Држава Мадагаскар
Основан 1625
Управа
 • Градоначалник н/п
Површина
 • Вода 88 km2 (34 sq mi)
Надм. вис. 1.276 m (4,186 ft)
Население (2001)
 • Градско 903.450
 • Густина 10.266,5/km2 (265,900/sq mi)
 • Градскo 1.403.449
Часовен појас Источноафриканско време (GMT+3)

Антананариво (малгашки: Antananarivo) — главниот и најголем град во Мадагаскар. Градот е исто така познат по кратенката Тана. Градот заедно со урбаната средина околу градот се познати како Антананариво - Врвот на кралицата и се главен центар на регионот Аналамнга и покраината Антананариво.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Антананариво се наоѓа во средишниот дел на островот и од источниот брег е оддалечен околу 145 километри. Градот лежи на карпести падини кои се протегаат од север кон југ и се долги околу 41 километар и е на 1275 метри надморска височина. Антананариво е главен град на Мадагаскар и е главен политички, економски, административен и комуникациски центар.


Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Антананариво
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 33
(91)
32
(90)
31
(88)
31
(88)
29
(84)
27
(81)
27
(81)
29
(84)
33
(91)
35
(95)
34
(93)
33
(91)
35
(95)
Прос. висока °C (°F) 26.4
(79.5)
26.5
(79.7)
25.9
(78.6)
25.2
(77.4)
23.2
(73.8)
21.1
(70)
20.4
(68.7)
21.0
(69.8)
23.6
(74.5)
25.8
(78.4)
26.6
(79.9)
26.4
(79.5)
24.3
(75.7)
Сред. дневна °C (°F) 20.5
(68.9)
20.7
(69.3)
20.1
(68.2)
19.2
(66.6)
16.8
(62.2)
14.6
(58.3)
14.1
(57.4)
14.5
(58.1)
16.3
(61.3)
18.5
(65.3)
19.7
(67.5)
20.2
(68.4)
17.9
(64.2)
Прос. ниска °C (°F) 16.6
(61.9)
16.8
(62.2)
16.3
(61.3)
15.0
(59)
12.3
(54.1)
10.0
(50)
9.5
(49.1)
9.6
(49.3)
10.6
(51.1)
12.9
(55.2)
14.8
(58.6)
16.2
(61.2)
13.3
(55.9)
Најниска забележана °C (°F) 12
(54)
11
(52)
11
(52)
7
(45)
4
(39)
1
(34)
3
(37)
2
(36)
3
(37)
6
(43)
6
(43)
11
(52)
1
(34)
Прос. врнежи мм (ин) 274.0
(10.787)
278.9
(10.98)
203.5
(8.012)
64.5
(2.539)
22.5
(0.886)
7.7
(0.303)
10.8
(0.425)
10.4
(0.409)
10.6
(0.417)
75.8
(2.984)
187.7
(7.39)
309.9
(12.201)
1.456,3
(57,333)
Прос. бр. дождливи денови (≥ 1,0 мм) 15 15 12 5 2 2 2 1 1 6 12 17 90
Прос. релативна влажност (%) 80.5 81.5 80.5 79.5 78.5 77.5 77 74.5 70.5 67 70 76.5 76.13
Сред. бр. сончеви часови месечно 210.5 178.0 199.1 220.5 228.8 206.1 213.9 235.0 249.5 251.0 232.7 201.1 2.626,2
Извор бр. 1: NOAA[1]
Извор бр. 2: Би-би-си Време за крајности и влажност[2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Нормални климатски податоци за Антананариво (1961–1990)“. Национална океанска и атмосферска управа. ftp://ftp.atdd.noaa.gov/pub/GCOS/WMO-Normals/TABLES/REG__I/MG/67083.TXT. посет. 30 ноември 2013 г. 
  2. „Време во Антананариво“. Би-би-си Weather. http://www.bbc.co.uk/weather/1070940. посет. 24 октомври 2013 г. 

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]