Сао Томе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сао Томе
São Tomé
Палата Сао Томе
Палата Сао Томе
Знаме на Сао Томе São Tomé
Знаме
Грб на Сао Томе São Tomé
Грб
Координати: 0°20′10″N 6°40′53″E / 0.33611° СГШ; 6.68139° ИГД / 0.33611; 6.68139
ДржаваFlag of Sao Tome and Principe.svg Сао Томе и Принсипе
ПокраинаСао Томе
ОкругАгуа Гранде
Часовен појасUTC (UTC+0)
Повик. бр.+239-11x-xxxx through 14x-xxxx

Сао Томе (португалски: São Tomé) е главниот град на западноафриканската островска држава Сао Томе и Принсипе. Сао Томе е најголем град во државата со население од околу 56.166 жители. Името на градот е со португалско потекло и значи Свети Тома.

Население[уреди | уреди извор]

година население промена густина
1990 (јуни 23, попис) 42.331 - -
2000 (јуни, попис) 49.997 +18.1% -
2003 (пресметано) 53.300 +6.6% -
2005 (1 јануари, пресметано) 56.166 +5.4% -

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Сао Томе
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 32
(90)
33
(91)
33
(91)
33
(91)
32
(90)
31
(88)
31
(88)
31
(88)
32
(90)
32
(90)
32
(90)
32
(90)
33
(91)
Прос. висока °C (°F) 30
(86)
30
(86)
31
(88)
30
(86)
29
(84)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
Прос. ниска °C (°F) 23
(73)
23
(73)
23
(73)
23
(73)
23
(73)
22
(72)
21
(70)
21
(70)
21
(70)
22
(72)
22
(72)
22
(72)
22
(72)
Најниска забележана °C (°F) 20
(68)
20
(68)
20
(68)
20
(68)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
Прос. врнежи мм (ин) 81
(3.19)
107
(4.21)
150
(5.91)
127
(5)
135
(5.31)
28
(1.1)
0
(0)
0
(0)
23
(0.91)
109
(4.29)
117
(4.61)
89
(3.5)
966
(38.03)
Извор: BBC Weather [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Average Conditions Sao Tome, Sao Tome Principe“. BBC Weather. Посетено на August 17, 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]