Адис Абеба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Aдис Абеба
ኣዲስ ኣበባ
Skyline of Aдис Абеба
Mапа на Етиопија
Mапа на Етиопија
Координати: 9°38′0″N 38°42′0″E / 9.63333°СГШ 38.70000°ИГД / 9.63333; 38.70000
Држава Етиопија
Управа
Површина
 • Градска530.14 км2
 • Земјишна530,14 km2 (20,469 sq mi)
Надм. вис.2355 м
Население (2007)
 • Градско2.738.248
 • Густина5.165,1/км2 (133,780/ми2)
 • Градскo2.738.248
Часовен појасEAT (UTC+3)

Адис Абеба (амхарски: አዲስ አበባ) е главен град на Етиопија.

Наводи[уреди | уреди извор]