Картум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Картум
الخرطوم
Картум навечер
Картум навечер
Амблем на Картум
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Судан" does not existМестоположба на Картум во Судан
Координати: 15°38′N 32°32′E / 15.633° СГШ; 32.533° ИГД / 15.633; 32.533Координати: 15°38′N 32°32′E / 15.633° СГШ; 32.533° ИГД / 15.633; 32.533
ЗемјаСудан
Сој. државаКартум
Управа
 • УправникАбдурахман Елкидир
Население (2014)
 • Градско1,939,598
 • Градскo576,337
Часовен појасEAT (UTC+3)
 • Лете (ЛСВ)нема (UTC+3)

Картум (арапски: الخرطوم) — главен град на Судан и административен центар на сојузната држава Картум. Картум се наоѓа на спојот на реките Бел и Син Нил. Местото каде се спојуваат двете реки е познато како „ел-Могран“. Картум е голем град со население од над милион жители.

Население[уреди | уреди извор]

Година Население[1]
Град Агломерација
1907[2] 69,349 k. A.
1956 93,100 245,800
1973 333,906 748,300
1983 476,218 1,340,646
1993 947,483 2,919,773
2007 2,207,794 8,363,915

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Khartoum
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 30.8
(87.4)
33.0
(91.4)
36.8
(98.2)
40.1
(104.2)
41.9
(107.4)
41.3
(106.3)
38.4
(101.1)
37.3
(99.1)
39.1
(102.4)
39.3
(102.7)
35.2
(95.4)
31.8
(89.2)
37.1
(98.8)
Прос. ниска °C (°F) 15.6
(60.1)
17.0
(62.6)
20.5
(68.9)
23.6
(74.5)
27.1
(80.8)
27.3
(81.1)
25.9
(78.6)
25.3
(77.5)
26.0
(78.8)
25.5
(77.9)
21.0
(69.8)
17.1
(62.8)
22.7
(72.9)
Прос. врнежи мм (ин) 0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
.4
(0.016)
4.0
(0.157)
46.3
(1.823)
75.2
(2.961)
25.4
(1)
4.8
(0.189)
.7
(0.028)
0
(0)
156.8
(6.174)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 0.1 mm) 0 0 .1 .1 .9 1.2 4.8 4.8 3.2 1.2 0 0 16.3
Прос. релативна влажност (%) 27 22 17 16 19 28 43 49 40 28 27 30 28.8
Сред. бр. сончеви часови месечно 341 311 310 330 300 300 279 279 300 310 330 341 3.731
Извор бр. 1: World Meteorological Organisation (UN) [3]
Извор бр. 2: BBC Weather [4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Панорама[уреди | уреди извор]

Панорама на Картум

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://bevoelkerungsstatistik.de
  2. „Encyclopedia Britannica von 1911: Band 15, Seite 773“. Архивирано од изворникот на 2018-12-15. Посетено на 2010-06-18.
  3. „World Weather Information Service – Khartoum“. UN. Посетено на 2010-05-06.
  4. „Average Conditions Khartoum, Sudan“. BBC Weather. Архивирано од изворникот 2005-05-26. Посетено на 21 August 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]