Либрвил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либрвил
Libreville.jpg
Грб на Либрвил
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Gabon" does not existLocation in Gabon
Координати: 0°23′24″N 9°27′0″E / 0.39000° СГШ; 9.45000° ИГД / 0.39000; 9.45000
Држава Габон
ПокраинаЕстуар
ДепартманЛибрвил
Управа
 • MayorРоуз Кристиане Осука Рапонда (ДПГ)
Население (2013 census)
 • Вкупно703.904
Мреж. местоlibreville.ga

Либрвил (француски: Libreville) е главниот град на африканската држава Габон. Либрвил има население од околу 578.156 жители и воедно е најголем град во државата. Градот се наоѓа на реката Комо, во близина на Гвинејскиот Залив. Либрвил е еден од главните центри за трговија со дрво.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 0°23′24″ N; 9°27′16″ E / 0.3901° СГШ; 9.4544° ИГД / 0.3901; 9.4544